Spanningen Midden-Oosten drukken omzet bodemonderzoeker Fugro
LEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro heeft de omzet in de afgelopen drie maanden zien dalen door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd zag het Nederlandse bedrijf de vraag in Europa en Azië naar bodemonderzoek juist toenemen. Daardoor is de omzetdaling beperkt gebleven, volgens Fugro-topman Mark Heine. Volgens hem gaat het om "uitdagingen op de korte termijn".
Gemiddeld nam de wereldwijde omzet van Fugro, dat zowel op het vasteland als op zee terrein in kaart brengt voor klanten zoals energiebedrijven, afgelopen kwartaal af met 0,7 procent naar bijna 600 miljoen euro. In het Midden-Oosten zag het bedrijf een veel grotere daling van bijna 42 procent omdat belangrijke olie- en gasprojecten stilgelegd worden door de aanhoudende spanningen in onder andere Israël en Libanon.
Ook in Amerika liep de omzet flink terug, met bijna 21 procent. Dat heeft volgens Fugro vooral te maken met uitstel van projecten door klanten. Ook de Amerikaanse presidentsverkiezingen spelen een rol daarbij. "We houden rekening met alle uitkomsten", zegt Heine.
Kustlijnen
In zowel het Midden-Oosten als Amerika verwacht de topman wel dat de vraag weer gaat toenemen. "In beide regio's zien we de toekomst positief in", zegt Heine. "In Amerika wordt er bijvoorbeeld over energieprijzen heronderhandeld tussen lokale overheden en de uitbaters van windparken op zee, dat zorgt voor een tijdelijke pauze. In het Midden-Oosten zorgt ook de lage olieprijs voor voorzichtigheid in sommige landen. We moeten niet weghalen wat we straks nodig hebben."
Bovendien ziet Heine dat veel projecten niet geschrapt zijn, maar vertraagd. "Dat zie je ook in onze orderportefeuille. We hebben altijd wel te maken met markten die sterker geraakt worden door bepaalde zaken in de wereld."
Ook ziet Fugro dat er meer projecten bijkomen die te maken hebben met de gevolgen van klimaatverandering. "Zaken zoals we van de week in Spanje hebben gezien", noemt Heine als voorbeeld. "Daar is de vraag rond de bescherming van kustlijnen toegenomen, Fugro kan bijdragen aan het beter inschatten van overstromingsrisico's."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
7 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
9 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
10 uur geleden