Spanningen Midden-Oosten drukken omzet bodemonderzoeker Fugro
LEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro heeft de omzet in de afgelopen drie maanden zien dalen door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd zag het Nederlandse bedrijf de vraag in Europa en Azië naar bodemonderzoek juist toenemen. Daardoor is de omzetdaling beperkt gebleven, volgens Fugro-topman Mark Heine. Volgens hem gaat het om "uitdagingen op de korte termijn".
Gemiddeld nam de wereldwijde omzet van Fugro, dat zowel op het vasteland als op zee terrein in kaart brengt voor klanten zoals energiebedrijven, afgelopen kwartaal af met 0,7 procent naar bijna 600 miljoen euro. In het Midden-Oosten zag het bedrijf een veel grotere daling van bijna 42 procent omdat belangrijke olie- en gasprojecten stilgelegd worden door de aanhoudende spanningen in onder andere Israël en Libanon.
Ook in Amerika liep de omzet flink terug, met bijna 21 procent. Dat heeft volgens Fugro vooral te maken met uitstel van projecten door klanten. Ook de Amerikaanse presidentsverkiezingen spelen een rol daarbij. "We houden rekening met alle uitkomsten", zegt Heine.
Kustlijnen
In zowel het Midden-Oosten als Amerika verwacht de topman wel dat de vraag weer gaat toenemen. "In beide regio's zien we de toekomst positief in", zegt Heine. "In Amerika wordt er bijvoorbeeld over energieprijzen heronderhandeld tussen lokale overheden en de uitbaters van windparken op zee, dat zorgt voor een tijdelijke pauze. In het Midden-Oosten zorgt ook de lage olieprijs voor voorzichtigheid in sommige landen. We moeten niet weghalen wat we straks nodig hebben."
Bovendien ziet Heine dat veel projecten niet geschrapt zijn, maar vertraagd. "Dat zie je ook in onze orderportefeuille. We hebben altijd wel te maken met markten die sterker geraakt worden door bepaalde zaken in de wereld."
Ook ziet Fugro dat er meer projecten bijkomen die te maken hebben met de gevolgen van klimaatverandering. "Zaken zoals we van de week in Spanje hebben gezien", noemt Heine als voorbeeld. "Daar is de vraag rond de bescherming van kustlijnen toegenomen, Fugro kan bijdragen aan het beter inschatten van overstromingsrisico's."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
6 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
8 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
8 uur geleden