Spanningen in Kirgizië lopen op, president zet troepen in
BISJKEK (ANP/AFP/RTR) - De spanningen in het Centraal-Aziatische Kirgizië lopen op nu de president heeft aangekondigd troepen in te zetten om de orde in de hoofdstad Bisjkek te herstellen. Het is daar onrustig omdat tegenstanders van de president de uitslag van de parlementsverkiezingen betwisten. Zij spreken over enorme fraude. Daarnaast ruziën de oppositiepartijen over hoe het verder moet.
De pro-Russische president Jeenbekov gaf het bevel om troepen naar Bisjkek te sturen, melden lokale media. Voor de stad is de noodtoestand met avondklok afgekondigd om een einde te maken aan de betogingen. Volgens de autoriteiten zouden demonstranten van plan zijn geweest om tijdens massale rellen schietwapens te gebruiken.
Het Russische regime in Moskou, dat in het land een militaire basis heeft, bestempelt de situatie inmiddels als een puinhoop. Door volksopstanden moesten sinds 2005 al twee presidenten wijken in de ex-republiek van de Sovjetunie.
Contrast
Het besluit om troepen in te zetten staat in schril contrast met de verklaring van Jeenbekov dat hij bereid is onder voorwaarden af te treden om de crisis te bezweren. Hij wil wel dat er eerst een nieuwe regering moet zijn en dat er een datum voor nieuwe verkiezingen moet komen.
Dinsdag was de verkiezingsuitslag nietig verklaard. Premier Boronov stapte al op. Een coördinerende raad van de oppositie zegt nu de macht in het land in handen te hebben. De raad heeft naar eigen zeggen het parlement ontbonden. De oppositiepartijen willen een overgangskabinet smeden, maar hebben nog geen akkoord weten te bereiken over wie dat zou moeten leiden. Inmiddels zouden zij sterk zijn verdeeld.
Zeker tien politieke partijen trokken de uitslag van de verkiezingen afgelopen zondag in twijfel. Aanhangers van de oppositie gingen de straten op en riepen om het aftreden van de president. Er zouden op grote schaal stemmen zijn gekocht.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Het Britse parlement stemt dinsdag over een mogelijk onderzoek naar premier Keir Starmer, meldt de parlementsvoorzitter. Uit dat onderzoek zou moeten blijken of Starmer het Lagerhuis bewust of onbewust heeft misleid bij het aanstellen van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten.
18 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, geeft de Verenigde Staten de schuld van het mislukken van de vredesbesprekingen in Pakistan. Dat zei hij na zijn aankomst in Rusland, waar hij de Russische president Vladimir Poetin ontmoet.
1 dag geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft een 37-jarige man opgepakt, die te maken zou hebben met een reeks aanslagen op verschillende Joodse locaties in Londen. De afgelopen maand zijn in totaal 26 mensen gearresteerd vanwege het onderzoek naar brandstichting en andere aanvallen in de Britse hoofdstad.
1 dag geledenODESA (ANP/RTR) - Elf mensen zijn gewond geraakt door een Russische droneaanval op de zuidelijke Oekraïense stad Odesa, meldden Oekraïense functionarissen. De aanvallen waren het zwaarst in het centrum van de stad, waarbij onder meer huizen, een hotel en andere voorzieningen werden beschadigd.
1 dag geledenVIRGINIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse zangeres Nedra Talley Ross is op 80-jarige leeftijd overleden. "Ze lag veilig in haar eigen bed thuis, omringd door haar familie, wetende dat ze geliefd was", schreef haar dochter in een bericht op Facebook. Talley Ross was het laatst levende lid van meidengroep The Ronettes.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Drie mensen zijn omgekomen bij een aanval van het Amerikaanse leger op een vermeende drugsboot in het oostelijke deel van de Stille Oceaan. Dat maakte het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) in de nacht van zondag op maandag bekend op X.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Voor het Correspondents' Dinner zaterdag in Washington gold niet de hoogste beveiligingsstatus die normaal bij zulke bijeenkomsten wordt afgegeven. Dat schrijft The Washington Post op gezag van anonieme overheidsfunctionarissen.
1 dag geleden