Spanningen in Kirgizië lopen op, president zet troepen in
BISJKEK (ANP/AFP/RTR) - De spanningen in het Centraal-Aziatische Kirgizië lopen op nu de president heeft aangekondigd troepen in te zetten om de orde in de hoofdstad Bisjkek te herstellen. Het is daar onrustig omdat tegenstanders van de president de uitslag van de parlementsverkiezingen betwisten. Zij spreken over enorme fraude. Daarnaast ruziën de oppositiepartijen over hoe het verder moet.
De pro-Russische president Jeenbekov gaf het bevel om troepen naar Bisjkek te sturen, melden lokale media. Voor de stad is de noodtoestand met avondklok afgekondigd om een einde te maken aan de betogingen. Volgens de autoriteiten zouden demonstranten van plan zijn geweest om tijdens massale rellen schietwapens te gebruiken.
Het Russische regime in Moskou, dat in het land een militaire basis heeft, bestempelt de situatie inmiddels als een puinhoop. Door volksopstanden moesten sinds 2005 al twee presidenten wijken in de ex-republiek van de Sovjetunie.
Contrast
Het besluit om troepen in te zetten staat in schril contrast met de verklaring van Jeenbekov dat hij bereid is onder voorwaarden af te treden om de crisis te bezweren. Hij wil wel dat er eerst een nieuwe regering moet zijn en dat er een datum voor nieuwe verkiezingen moet komen.
Dinsdag was de verkiezingsuitslag nietig verklaard. Premier Boronov stapte al op. Een coördinerende raad van de oppositie zegt nu de macht in het land in handen te hebben. De raad heeft naar eigen zeggen het parlement ontbonden. De oppositiepartijen willen een overgangskabinet smeden, maar hebben nog geen akkoord weten te bereiken over wie dat zou moeten leiden. Inmiddels zouden zij sterk zijn verdeeld.
Zeker tien politieke partijen trokken de uitslag van de verkiezingen afgelopen zondag in twijfel. Aanhangers van de oppositie gingen de straten op en riepen om het aftreden van de president. Er zouden op grote schaal stemmen zijn gekocht.
Meer uit Buitenland
KOBLENZ (ANP) - De Duitse politie heeft in de buurt van Koblenz een 81-jarige man gearresteerd die wordt verdacht van verkrachting en moord in 1994. Het onderzoek naar de verkrachting van en moord op de 24-jarige Amerikaanse toeriste Amy Lopez in de toeristische vesting Ehrenbreitstein was eerder vastgelopen.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de EU meer sancties tegen Rusland instelt. Ook wil het parlement dat de EU-import wordt afgebouwd van Russische olie, alle aardolieproducten, uranium, verrijkt uranium en nucleaire brandstof. De oproep wordt gesteund door 437 Europarlementariërs. 82 Europarlementariërs stemden dinsdag tegen en 70 onthielden zich van stemming. Dat gebeurde in een extra plenaire vergadering, vier jaar na het begin van de Russische invasie in Oekraïne.
25 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Het Russische leger boekte in het vierde jaar van de oorlog tegen Oekraïne meer terreinwinst dan in de twee jaar ervoor. Rusland nam nog eens 0,8 procent van het buurland in, maakt persbureau AFP op uit cijfers van een gezaghebbende denktank.
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dinsdag gezegd dat zijn land een duidelijke datum nodig heeft wanneer het kan toetreden tot de EU. Dat is niet "zomaar een wens", zei Zelensky via een videoverbinding tegen het Europees Parlement. Zonder toetredingsdatum zal Poetin een manier vinden om toetreding decennia te blokkeren door Europa te verdelen, waarschuwde Zelensky.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
4 uur geleden