Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spanningen in Kirgizië lopen op, president zet troepen in

Spanningen in Kirgizië lopen op, president zet troepen in

BISJKEK (ANP/AFP/RTR) - De spanningen in het Centraal-Aziatische Kirgizië lopen op nu de president heeft aangekondigd troepen in te zetten om de orde in de hoofdstad Bisjkek te herstellen. Het is daar onrustig omdat tegenstanders van de president de uitslag van de parlementsverkiezingen betwisten. Zij spreken over enorme fraude. Daarnaast ruziën de oppositiepartijen over hoe het verder moet.

De pro-Russische president Jeenbekov gaf het bevel om troepen naar Bisjkek te sturen, melden lokale media. Voor de stad is de noodtoestand met avondklok afgekondigd om een einde te maken aan de betogingen. Volgens de autoriteiten zouden demonstranten van plan zijn geweest om tijdens massale rellen schietwapens te gebruiken.

Het Russische regime in Moskou, dat in het land een militaire basis heeft, bestempelt de situatie inmiddels als een puinhoop. Door volksopstanden moesten sinds 2005 al twee presidenten wijken in de ex-republiek van de Sovjetunie.

Contrast

Het besluit om troepen in te zetten staat in schril contrast met de verklaring van Jeenbekov dat hij bereid is onder voorwaarden af te treden om de crisis te bezweren. Hij wil wel dat er eerst een nieuwe regering moet zijn en dat er een datum voor nieuwe verkiezingen moet komen.

Dinsdag was de verkiezingsuitslag nietig verklaard. Premier Boronov stapte al op. Een coördinerende raad van de oppositie zegt nu de macht in het land in handen te hebben. De raad heeft naar eigen zeggen het parlement ontbonden. De oppositiepartijen willen een overgangskabinet smeden, maar hebben nog geen akkoord weten te bereiken over wie dat zou moeten leiden. Inmiddels zouden zij sterk zijn verdeeld.

Zeker tien politieke partijen trokken de uitslag van de verkiezingen afgelopen zondag in twijfel. Aanhangers van de oppositie gingen de straten op en riepen om het aftreden van de president. Er zouden op grote schaal stemmen zijn gekocht.

Meer uit Buitenland

Dodental Kyiv loopt op na massale Russische aanvallen

KYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.

37 minuten geleden
Witte Huis na ontmoeting Trump en Xi: goed overleg

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "goed" overleg gehad met de Chinese leider Xi Jinping in Beijing, meldt het Witte Huis in een verklaring. Daarin staat ook dat de leiders manieren bespraken om de economische samenwerking tussen hun landen te versterken.

37 minuten geleden
Voorzitter Filipijnse senaat: door ICC gezochte senator is weg

MANILLA (ANP/RTR) - De voorzitter van de Filipijnse senaat stelt dat Ronald Dela Rosa het gebouw heeft verlaten, nadat de senator zich er meerdere dagen had verscholen. Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een arrestatiebevel tegen Dela Rosa uitgevaardigd vanwege de dodelijke oorlog tegen drugs. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid.

1 uur geleden
Xi waarschuwt Trump voor conflict over Taiwan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft tijdens een overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gewaarschuwd voor "botsingen en zelfs conflicten" als verkeerd wordt omgegaan met Taiwan, melden Chinese staatsmedia. Beijing ziet Taiwan als een afvallige provincie, terwijl Washington als bondgenoot wapens levert aan de regering in Taipei.

4 uur geleden
Overleg Trump en Xi na ruim twee uur voorbij

BEIJING (ANP/AFP) - Het overleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping is na ruim twee uur afgelopen, meldt een functionaris van het Witte Huis. Zij hadden het donderdag in Beijing over onder meer Taiwan en handel.

4 uur geleden
Burgemeester Kyiv: grote aanval op hoofdstad

KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv heeft te maken met een grote Russische aanval, meldt de burgemeester van de stad, Vitali Klitsjko. "De vijand valt Kyiv aan met drones en ballistische raketten", schrijft de burgemeester op Telegram.

6 uur geleden
Trump en Xi starten ontmoeting in Beijing met handdruk

BEIJING (ANP) - De Chinese leider Xi Jinping heeft de Amerikaanse president Donald Trump donderdag met een handdruk in Beijing verwelkomd. De twee leiders zijn bij elkaar gekomen voor een topontmoeting over onder meer Iran, handel en Taiwan.

6 uur geleden