Spanning op arbeidsmarkt neemt licht af, vooral minder vacatures
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse arbeidsmarkt is in het tweede kwartaal iets minder krap geworden, zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zowel het aantal vacatures als het aantal werklozen daalden, maar de afname van de vacatures was groter dan die van de werklozen.
Er is sprake van een krappe arbeidsmarkt als het aantal banen hoger ligt dan het aantal werkzoekenden. In het vorige kwartaal stonden er per 100 werklozen 108 vacatures open. Daarmee blijft de arbeidsmarkt volgens het CBS nog altijd krap, maar wel minder dan in het eerste kwartaal van dit jaar. Toen stonden 110 vacatures open per 100 werklozen.
Het aantal vacatures is eind juni afgenomen naar 401.000, zo'n 10.000 minder dan eind maart. In het eerste kwartaal steeg dit nog. Op die periode na daalt het aantal vacatures nu twee jaar vrijwel onafgebroken, zegt het CBS. In de horeca en de handel nam het aantal vacatures af, al waren in deze laatste branche nog wel de meeste banen beschikbaar. In onder meer de zakelijke dienstverlening, het openbaar bestuur en de zorg ontstonden meer nieuwe banen.
Jongeren
In april, mei en juni daalde het aantal mensen zonder werk naar 370.000, 3000 minder dan in de eerste drie maanden van het jaar. Het percentage mensen zonder betaald werk die daar wel recent naar hebben gezocht en op korte termijn beschikbaar zijn, nam afgelopen kwartaal iets af van 3,7 procent naar 3,6 procent. Dat komt volgens het CBS omdat het aantal werklozen dat werk vond groter was dan het aantal mensen dat werkloos raakte. Onder jongeren tot 25 jaar is de werkloosheid wel iets gestegen.
Het lijkt erop dat werkgevers liever mensen in dienst nemen dan ze een flexcontract aanbieden. Het aantal werknemers met een vast contract steeg vorig kwartaal met 26.000 naar 5,5 miljoen, aldus het CBS. Het aantal flexwerkers daalde met 25.000 naar 2,7 miljoen. Er kwamen verder 14.000 zelfstandigen bij, in totaal kwam dat uit op 1,6 miljoen mensen.
Meer uit Financieel
KLAASWAAL (ANP) - De goudmarkt is in het tweede kwartaal van 2026 gestabiliseerd, meldt Goudwisselkantoor op basis van eigen transactiegegevens. De stabilisatie volgt op een periode waarin de goudprijs het hoogste niveau ooit bereikte door de onrust in de wereld. Inmiddels ligt de prijs van het edelmetaal, dat in onzekere tijden als een veilige haven wordt gezien, weer iets onder het niveau van begin dit jaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street vonden dinsdag de tijd weer rijp om in techaandelen te stappen, na de stevige koersdalingen maandag. De beurshandel kreeg steun van meevallende inflatiecijfers en sterke resultaten van onder meer bankconcern Goldman Sachs.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De noodlijdende Amerikaanse elektrische automaker Lucid Motors heeft reorganisatieadviseurs ingehuurd om de problemen bij het bedrijf aan te pakken. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Adviesbureau AlixPartners gaat alle bedrijfsonderdelen doorlichten.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Het Amerikaanse Uber voert vergevorderde gesprekken over de overname van de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero. Dat bevestigde het in Berlijn gevestigde Delivery Hero dinsdag, nadat persbureau Bloomberg eerder op basis van ingewijden over de gesprekken had bericht.
5 uur geledenHANGZHOU (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese AI-bedrijf DeepSeek is een beursgang aan het voorbereiden, meldt Bloomberg op basis van bronnen. Het bedrijf zou dit jaar een aanvraag willen indienen, waarna het volgend jaar een beursgang kan maken in China. Het bedrijf zelf geeft geen commentaar.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven die bagage afhandelen bij Schiphol hebben gelijk gekregen in een rechtszaak tegen minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken. Een voorganger van de D66-bewindsman had in 2023 strenge eisen gesteld om het fysiek zware werk van medewerkers te verlichten. Zo moest het werk binnen twee jaar worden geautomatiseerd. De rechters gaan mee in de bezwaren van de bagageafhandelaars dat zij dit niet volledig zelf in de hand hebben en de omstandigheden in de tussentijd zijn veranderd.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - JPMorgan Chase, de grootste bank van de Verenigde Staten, wil uitbreiden in Europa en de concurrentie aangaan met gevestigde grootbanken. Dat heeft de invloedrijke topman van het bankconcern, Jamie Dimon, dinsdag gezegd.
6 uur geleden