Spanning loopt op bij boerenprotest in Madrid na stoppen tractors
MADRID (ANP) - Protesterende boeren in Madrid dreigen een centraal plein bezet te houden als mededemonstranten aan de rand van de stad niet verder kunnen met hun trekkers. Er is woensdag een groot protest in de hoofdstad waarbij boeren vanaf vijf verschillende routes met tractors naar het centrum trekken naar een verzamelpunt. Van daar gaan betogers verder naar het parlementsgebouw en het landbouwministerie.
De protestmars is ondanks de dreigementen wel doorgegaan met circa vijfhonderd tractors die het centrum bereikt hebben. Rond het plein waar de boeren zich verzamelen, de Puerta de Alcalá, zijn er botsingen geweest tussen politieagenten en boeren die een andere route wilden nemen dan vooraf was afgesproken, melden Spaanse media.
Een aantal boeren heeft naar eigen zeggen vernomen dat een deel van de betogers niet kan komen, omdat de politie dat belemmert. De op grote schaal uitgerukte politie heeft rond de stad volgens demonstranten tussen de achthonderd en negenhonderd landbouwvoertuigen niet doorgelaten.
1500 tractors
Volgens Luis Cortés van een overkoepelende boerenvakbond zijn er alleen al op de snelweg van Toledo naar Madrid vierhonderd boeren die met hun voertuig niet naar Madrid kunnen rijden door toedoen van de politie. Cortés verwacht woensdag zeker 1500 tractors in het centrum en rond de tweehonderd bussen met betogers. Hij zei dat er op het plein net zo lang wordt gewacht op de tractors en de andere betogers tot ze arriveren, indien noodzakelijk tot donderdag.
In heel Spanje zijn er woensdag weer 'tractoradas' zoals de boerenprotesten met trekkers genoemd worden. De boeren keren zich tegen de dalende inkomsten, stijgende prijzen van onder meer energie, transport en kunstmest, "verstikkende" Europese regels met betrekking tot klimaat en milieu en tegen oneerlijke concurrentie uit landen buiten de EU.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De gevangengenomen Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi vecht voor haar leven, zeggen haar aanhangers. Ze ligt al vijf dagen met een hartaandoening in het ziekenhuis.
13 uur geleden