Spanje wil ICC helpen met onderzoek mensenrechtenschendingen Gaza
MADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat onderzoek doen naar mensenrechtenschendingen in de Gazastrook om het Internationaal Strafhof (ICC) te helpen, meldt het Openbaar Ministerie. In een verklaring staat dat Spanje hiermee wil voldoen aan zijn "verplichtingen op het gebied van internationale samenwerking en mensenrechten".
Het ICC vaardigde vorig jaar arrestatiebevelen uit tegen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en oud-defensieminister Yoav Gallant. Zij worden gezocht voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid in Gaza. Het gaat onder meer om het inzetten van uithongering als oorlogswapen en de verantwoordelijkheid voor moorden.
Het in Den Haag gevestigde strafhof kwam ook met een arrestatiebevel tegen Hamasleider Mohammed Deif, maar trok dat in toen bleek dat hij al dood was.
Genocide
Spanje uit vaak harde kritiek op Israël vanwege het optreden in Gaza. Premier Pedro Sánchez heeft daarvoor de term genocide gebruikt. Het Spaanse OM heeft nu een onderzoeksteam opgezet om bewijs te verzamelen van schendingen van het internationaal humanitair recht. Dat team zal werken vanuit Spanje.
Spanje heeft zich ook gemeld bij het Internationaal Gerechtshof om zich aan te sluiten bij de genocidezaak tegen Israël, die is aangespannen door Zuid-Afrika. Volgens dat land schendt Israël het internationale genocideverdrag in Gaza.
Israël verwerpt de beschuldigingen van genocide en oorlogsmisdaden en ligt daardoor ook regelmatig overhoop met de Spaanse regering. Beide landen besloten vorige week onder meer om ministers te weren.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid om met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron te praten "als er wederzijdse politieke wil is". Dat meldt een woordvoerder van het Kremlin volgens het Russische staatspersbureau RIA.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Een mislukte raketlancering van SpaceX afgelopen januari bracht meerdere passagiersvliegtuigen in gevaar, meldt The Wall Street Journal. De onbemande raket explodeerde tijdens een testvlucht.
25 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël keurt de oprichting van negentien nieuwe nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever goed. Hiermee komt het aantal goedgekeurde nederzettingen van de afgelopen drie jaar uit op 69. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn deze illegaal.
48 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin ontkent dat er voorbereidingen gaande zijn voor een driehoeksoverleg tussen de Verenigde Staten, Oekraïne en Rusland. "Op dit moment heeft niemand dit initiatief serieus besproken en voor zover ik weet worden er geen gesprekken voorbereid", aldus topadviseur Joeri Oesjakov.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - San Francisco is getroffen door een grote stroomstoring. Op het hoogtepunt van de storing kwamen 130.000 inwoners zonder stroom te zitten, meldt het grootste energiebedrijf van de stad. Inmiddels is de stroom voor ongeveer 90.000 mensen weer hersteld. Burgemeester Daniel Lurie riep inwoners op thuis te blijven en indien mogelijk wegen te vermijden.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - In Australië is een minuut stilte gehouden voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden. Deze was om 18.47 lokale tijd, het tijdstip waarop de schutters de eerste schoten losten.
3 uur geleden