Spanje verslaat Engeland en is weer Europees kampioen
BERLIJN (ANP) - Spanje heeft voor de vierde keer de Europese titel gewonnen. De wereldkampioen van 2010 was in de finale ook te sterk voor Engeland (2-1), nadat het eerder in het toernooi titelkandidaten Duitsland en Frankrijk met dezelfde cijfers had verslagen. Invaller Mikel Oyarzabal was de gevierde man in het Olympiastadion van Berlijn. Hij maakte in de 86e minuut het winnende doelpunt.
Zo moet Engeland nog minimaal twee jaar wachten op een volgende kans op een eerste hoofdprijs sinds de wereldtitel van 1966. De Engelsen verloren drie jaar geleden van Italië in de vorige finale van het EK, na een mislukte strafschoppenserie.
Spanje maakte indruk op weg naar de finale met frivool en aanvallend voetbal en overwinningen op Kroatië (3-0), Italië (1-0), Albanië (1-0), Georgië (4-1) en de titelkandidaten Duitsland (2-1) en Frankrijk (2-1). Engeland viel tijdens de duels met Servië (1-0), Denemarken (1-1) en Slovenië (0-0) in de groepsfase zo tegen dat teleurgestelde fans hun bondscoach Gareth Southgate met bekers bier bekogelden. De Britten moesten in de achtste finale tegen Slowakije (2-1) een verlenging spelen en versloegen Zwitserland (1-1) in de kwartfinale pas na strafschoppen. De winnende treffer tegen het Nederlands elftal in de halve finale viel in de negentigste minuut (2-1).
Kansen
Spanje had veel de bal, maar wist voor rust geen uitgespeelde kans te creëren. Dit kwam mede doordat de eerder in het EK veelgeprezen vleugelspelers, Lamine Yamal en Nico Williams, hun directe tegenstanders maar zelden konden passeren. De tienersensatie van FC Barcelona, op 17-jarige leeftijd de jongste speler ooit in een finale van een Europese eindronde, had het lastig tegen Luke Shaw. Williams ondervond dat de taaie Kyle Walker zich niet makkelijk gewonnen geeft.
Spanje moest na rust verder zonder de geblesseerde Rodri, de architect op het middenveld. Maar de ploeg van bondscoach Luis de la Fuente wist die teleurstelling snel te verwerken, met dank aan beide buitenspelers. Yamal was zijn directe bewaker Shaw eindelijk eens kwijt in de 47e minuut. Hij vond Williams, die koelbloedig raak schoot (1-0). Spanje liet de Engelsen wankelen na de openingstreffer, maar Dani Olmo, Álvaro Morata en Yamal misten kansen op een tweede treffer. Southgate wisselde zijn aanvoerder Harry Kane voor Ollie Watkins, de maker van het winnende doelpunt tegen Oranje. Niet Watkins maar de eveneens ingevallen Cole Palmer maakte in de 73e minuut gelijk, via het lichaam van de Spaanse invaller Martín Zubimendi. Een verlenging leek aanstaande, totdat Oyarzabal alsnog doel trof.
Meer uit Voetbal
PARIJS (ANP/RTR) - De Braziliaanse bondscoach Carlo Ancelotti houdt de mogelijkheid open voor Neymar om een plaats in de selectie voor het WK voetbal te veroveren. De Braziliaanse topscorer heeft twee maanden om te laten zien dat hij de benodigde kwaliteiten heeft, aldus de coach in een interview met de Franse krant L'Équipe.
34 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Frenkie de Jong maakt mogelijk zaterdagavond zijn rentree bij FC Barcelona. Trainer Hansi Flick heeft de Oranje-international opgenomen in de wedstrijdselectie voor het thuisduel met stadgenoot Espanyol.
1 uur geledenJAKARTA (ANP) - De Indonesische voetbalbond is er steeds van op de hoogte geweest dat genaturaliseerde voetbalinternationals hun Nederlandse nationaliteit zouden verliezen. Dat blijkt uit een verklaring van teammanager Sumardji, die op de officiële website van de Indonesische voetbalbond PSSI staat. Verschillende spelers van het Indonesische elftal stonden de voorbije weken in Nederland bij hun clubs aan de kant omdat hun werkvergunning niet in orde was. Voor een groot deel is er inmiddels een tijdelijke oplossing gevonden.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid heeft thuis punten verspeeld tegen Girona. De Madrilenen kwamen in Bernabéu niet verder dan 1-1. Real komt door het gelijkspel op 70 punten, 6 punten minder dan FC Barcelona, dat zaterdag stadgenoot Espanyol ontvangt.
16 uur geledenROME (ANP) - Donyell Malen heeft AS Roma naar een ruime zege op hekkensluiter Pisa geleid. De international van Oranje zorgde bij de 3-0-zege in het Stadio Olimpico in Rome voor alle doelpunten.
16 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - De WK-wedstrijden van Iran worden niet verplaatst van de Verenigde Staten naar Mexico, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag op een persconferentie gezegd.
17 uur geledenENSCHEDE (ANP) - FC Twente is in de Eredivisie door een zege op FC Volendam in punten op gelijke hoogte gekomen met NEC. De ploeg van trainer John van den Brom won in eigen huis met 2-1 van de Volendammers.
17 uur geleden