Spanje verslaat Engeland en is weer Europees kampioen
BERLIJN (ANP) - Spanje heeft voor de vierde keer de Europese titel gewonnen. De wereldkampioen van 2010 was in de finale ook te sterk voor Engeland (2-1), nadat het eerder in het toernooi titelkandidaten Duitsland en Frankrijk met dezelfde cijfers had verslagen. Invaller Mikel Oyarzabal was de gevierde man in het Olympiastadion van Berlijn. Hij maakte in de 86e minuut het winnende doelpunt.
Zo moet Engeland nog minimaal twee jaar wachten op een volgende kans op een eerste hoofdprijs sinds de wereldtitel van 1966. De Engelsen verloren drie jaar geleden van Italië in de vorige finale van het EK, na een mislukte strafschoppenserie.
Spanje maakte indruk op weg naar de finale met frivool en aanvallend voetbal en overwinningen op Kroatië (3-0), Italië (1-0), Albanië (1-0), Georgië (4-1) en de titelkandidaten Duitsland (2-1) en Frankrijk (2-1). Engeland viel tijdens de duels met Servië (1-0), Denemarken (1-1) en Slovenië (0-0) in de groepsfase zo tegen dat teleurgestelde fans hun bondscoach Gareth Southgate met bekers bier bekogelden. De Britten moesten in de achtste finale tegen Slowakije (2-1) een verlenging spelen en versloegen Zwitserland (1-1) in de kwartfinale pas na strafschoppen. De winnende treffer tegen het Nederlands elftal in de halve finale viel in de negentigste minuut (2-1).
Kansen
Spanje had veel de bal, maar wist voor rust geen uitgespeelde kans te creëren. Dit kwam mede doordat de eerder in het EK veelgeprezen vleugelspelers, Lamine Yamal en Nico Williams, hun directe tegenstanders maar zelden konden passeren. De tienersensatie van FC Barcelona, op 17-jarige leeftijd de jongste speler ooit in een finale van een Europese eindronde, had het lastig tegen Luke Shaw. Williams ondervond dat de taaie Kyle Walker zich niet makkelijk gewonnen geeft.
Spanje moest na rust verder zonder de geblesseerde Rodri, de architect op het middenveld. Maar de ploeg van bondscoach Luis de la Fuente wist die teleurstelling snel te verwerken, met dank aan beide buitenspelers. Yamal was zijn directe bewaker Shaw eindelijk eens kwijt in de 47e minuut. Hij vond Williams, die koelbloedig raak schoot (1-0). Spanje liet de Engelsen wankelen na de openingstreffer, maar Dani Olmo, Álvaro Morata en Yamal misten kansen op een tweede treffer. Southgate wisselde zijn aanvoerder Harry Kane voor Ollie Watkins, de maker van het winnende doelpunt tegen Oranje. Niet Watkins maar de eveneens ingevallen Cole Palmer maakte in de 73e minuut gelijk, via het lichaam van de Spaanse invaller Martín Zubimendi. Een verlenging leek aanstaande, totdat Oyarzabal alsnog doel trof.
Meer uit Voetbal
INGLEWOOD (ANP) - De voetballers van de Verenigde Staten zijn met een klinkende zege aan het WK begonnen. De ploeg van bondscoach Mauricio Pochettino versloeg Paraguay (4-1) in het Los Angeles Stadium in Inglewood.
12 minuten geledenROME (ANP) - Gianni Infantino heeft zich niet populair gemaakt bij de supporters van de nationale voetbalploeg van Italië. De voorzitter van de FIFA grapte tijdens een interview met het Braziliaanse tv-station CazéTV dat hij het deelnemersveld van het WK misschien maar moet uitbreiden. "Misschien kwalificeert Italië zich wel voor een WK met 64 teams, of misschien gaan we wel naar 228 teams", zei hij. De wereldvoetbalbond heeft overigens 211 leden.
2 uur geledenTORONTO (ANP) - Cyle Larin was de grote man bij Canada in het eerste duel op het WK met Bosnië en Herzegovina. De oud-aanvaller van Feyenoord mocht invallen in Toronto en bezorgde zijn ploeg het eerste punt ooit op een WK (1-1).
5 uur geledenEAST RUTHERFORD (ANP/RTR) - Sterspeler Neymar ontbreekt bij Brazilië in de eerste groepswedstrijd op het WK voetbal tegen Marokko en mist mogelijk ook de twee daaropvolgende groepswedstrijden tegen Haïti en Schotland. De 34-jarige aanvaller is nog altijd niet hersteld van een kuitblessure.
5 uur geledenTORONTO (ANP) - Gastland Canada heeft zijn openingswedstrijd op het WK voetbal niet kunnen winnen. De ploeg van bondscoach Jesse Marsch moest in een uitverkocht Toronto Stadium genoegen nemen met een 1-1-gelijkspel tegen Bosnië en Herzegovina.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - President Donald Trump heeft de Amerikaanse voetballers telefonisch succes gewenst voorafgaand aan hun openingswedstrijd op het WK tegen Paraguay. Trump is zelf niet aanwezig bij de wedstrijd in Los Angeles, maar in een op sociale media gedeelde video meldde Team USA dat de president belde om zijn steun uit te spreken aan de ploeg van bondscoach Mauricio Pochettino.
6 uur geledenVOLENDAM (ANP) - FC Volendam heeft in Erwin van de Looi een nieuwe hoofdtrainer gevonden. De 54-jarige coach is de opvolger van Rick Kruys, die de club afgelopen seizoen niet voor degradatie kon behoeden. Van de Looi tekent in Volendam een contract voor twee seizoenen, tot medio 2028.
7 uur geleden