'Spanje komt met voorstel EU-steunfonds van 1,5 biljoen euro'
MADRID (ANP/RTR) - Spanje is van plan de andere EU-landen voor te stellen een coronasteunfonds van 1,5 biljoen euro op te zetten. Dat schrijft de Spaanse krant El País op basis van een intern document van de regering in Madrid. De Spaanse premier Pedro Sánchez wil het voorstel officieel doen tijdens een EU-top later deze week.
Het coronafonds zou gevuld moeten worden door de 27 EU-landen, die daarvoor eeuwigdurende staatsobligaties zouden moeten uitgeven. Dat zijn obligaties zonder vaste looptijd waar de landen tot het moment dat ze erop aflossen jaarlijks rente voor moeten betalen. Het geld dat landen uit de pot zouden krijgen, moet gaan gelden als een overdracht en is geen schuld.
Spanje wordt waarschijnlijk zwaar getroffen door het coronavirus omdat de toerismesector harde klappen krijgt. De Spaanse nationale bank publiceerde een worstcasescenario waarin wordt uitgegaan van een krimp van de economie met 12,4 procent. De werkloosheid, die met 14 procent al tot de hoogste van de Europese Unie behoort, zou tot 21,7 procent kunnen stijgen.
Ondertussen nam ook de Italiaanse premier Giuseppe Conte een voorschot op de EU-top door op te roepen voor 1,5 biljoen euro aan gezamenlijke staatsleningen uit te geven, de zogenoemde eurobonds of coronabonds. Hij waarschuwde dat economische neergang in Italië ook effect heeft voor andere landen. "Onze economische systemen zijn verbonden", zei hij in een interview in de Süddeutsche Zeitung. "Als één land problemen heeft, ontstaat er een domino-effect en dat moeten we absoluut vermijden." Volgens Conte is er behoefte aan de "volledige slagkracht" van de Europese Unie en zijn daarvoor eurobonds noodzakelijk.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.
7 uur geleden