
Spanje komt met gratis treinreizen tegen gevolgen hoge inflatie
MADRID (ANP/RTR/DPA) - Treinreizigers in Spanje kunnen vanaf donderdag gebruik maken van gratis maandkaarten. De Spaanse regering wil met die stap de gevolgen van de inflatie voor veel mensen wat beperken. De gratis treinkaartjes blijven tot het einde van het jaar beschikbaar. Er zijn er al meer dan een half miljoen aangevraagd.
De inflatie in Spanje is huizenhoog en ligt inmiddels boven de 10 procent op jaarbasis. Veel Spanjaarden komen daardoor in financiële problemen. De gratis treinabonnementen moeten de lasten wat verlichten.
De maandkaarten zijn alleen geldig voor lokale treinen en intercity's op trajecten voor de middellange afstand . Lange treinreizen en losse treinreizen met de Spaanse spoorwegmaatschappij Renfe moeten nog wel gewoon worden betaald.
Korting
Renfe verwacht dat er in totaal zo'n 75 miljoen gratis reizen zullen worden gemaakt met de gratis maandkaarten. Daarnaast geeft Spanje korting op andere vormen van openbaar vervoer. In totaal kost dat zo'n 221 miljoen euro.
Deze zomer had Duitsland een vergelijkbaar systeem met treinkaartjes voor 9 euro waarmee onbeperkt kon worden gereisd in al het openbaar vervoer, met uitzondering van hogesnelheidstreinen. Die kaartjes waren zeer populair. Er werden er zo'n 52 miljoen van verkocht en daarnaast werden nog eens 10 miljoen normale treinabonnementen tijdelijk goedkoper.
Volgens de Duitse openbaarvervoerbedrijven werd er zo'n tiende minder met de auto gereden door de goedkope tickets. Daarmee zou de jaarlijkse CO2-uitstoot van haast 388.000 auto's zijn bespaard. Critici stellen echter dat de meeste treinritjes extra waren en geen vervanging van autoritten. Vanwege de hoge kosten wordt die regeling, die woensdag zijn laatste dag kent, vooralsnog niet verlengd.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP/RTR) - Volgens de Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, is "substantiële vooruitgang" geboekt in de gesprekken tussen zijn team en dat van de Chinese vicepremier He Lifeng in Genève. In de Zwitserse stad doen de twee grootste economieën ter wereld pogingen de door de Amerikaanse president Donald Trump aangewakkerde handelsoorlog te bezweren.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Handel zegt optimistisch te zijn over onderhandelingen tussen China en de Verenigde Staten die in Zwitserland plaatsvinden. De twee grootmachten praten dit weekend in Genève over mogelijkheden om hun handelsoorlog te de-escaleren.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Europa moet de Russische oliesector en financiële sector zwaardere sancties opleggen als Vladimir Poetin niet instemt met een staakt-het-vuren, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - De handelsbesprekingen tussen China en de Verenigde Staten in Genève zijn hun tweede dag ingegaan, melden Zwitserse media. Persbureau Reuters schrijft ook dat onderhandelaars zondagochtend weer bijeen zijn gekomen.
7 uur geledenDHARAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi Aramco heeft in de eerste drie maanden van het jaar een lagere winst geboekt dan een jaar eerder. Het energieconcern verkocht meer olie en gas, maar lagere prijzen voor die brandstoffen zaten 's werelds grootste verkoper van olie dwars. Het Saudische staatsbedrijf keert ook minder winst uit, wat een tegenvaller is voor de overheidsfinanciën. Kroonprins Mohammed bin Salman wil juist fors investeren in de modernisering van de economie van Saudi-Arabië.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in Genève is afgebroken, melden bronnen aan de persbureaus Reuters en AFP. De besprekingen gaan naar verwachting zondag verder.
21 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft zaterdag het interim-bestuur van de vakbond weggestuurd. Voorzitter Henk de Jong en medebestuurders Carolien Bijen en Miranda Diependaal waren sinds maart aan het werk, maar hun termijn stopt zondag.
22 uur geleden