Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spanje in ban van bombrieven, mogelijk link met Oekraïne

Spanje in ban van bombrieven, mogelijk link met Oekraïne

MADRID (ANP) - Spanje is in de ban van een reeks bombrieven die zijn verstuurd en kennelijk verband houden met de oorlog in Oekraïne. Donderdag werd een bombrief in de Amerikaanse ambassade ontdekt en onschadelijk gemaakt. Dat was kort nadat bekend was gemaakt dat de Spaanse premier Pedro Sánchez 24 november een brief toegezonden heeft gekregen die volgens de politie "ontvlambaar" maar niet explosief was.

De mededelingen komen terwijl in het land bombrieven of brieven die bij opening in brand zouden vliegen ook op andere adressen zijn bezorgd die in verband worden gebracht met de oorlog in Oekraïne. De autoriteiten hebben de waakzaamheid verhoogd, omdat ze vrezen dat er meer van dit soort post komt. De brieven lijken allemaal uit Spanje te komen.

Donderdag is ook een ontvlambare brief bij het ministerie van Defensie bezorgd en op een luchtmachtbasis ten oosten van Madrid is een bombrief aangekomen. Het pakket met explosieven werd in een scanner ontdekt. De bombrief werd bezorgd bij een pand op de basis waar volgens Spaanse media met satellieten wordt gewerkt. De basis wordt ook door de NAVO gebruikt.

Lichtgewond

Woensdag werd bij een wapenfabrikant in Zaragoza een bombrief afgeleverd en eerder op de dag raakte een medewerker van de Oekraïense ambassade in Madrid lichtgewond toen een aan de ambassadeur gerichte envelop ontplofte bij het openen.

De Spaanse politie onderzoekt of en hoe de zes zaken met elkaar in verband staan. Het wapenbedrijf in Zaragoza is de fabrikant van de C90-raketwerpers die Spanje aan Oekraïne levert. Een woordvoerder van de lokale overheid daar liet op de Spaanse radio weten dat enkele enveloppen van dezelfde afzender lijken te zijn gekomen, aangezien hetzelfde mailadres op beide documenten was geschreven.

Extra veiligheidsmaatregelen

De fabrikant sloeg alarm toen na het incident op de ambassade in Madrid ook in Zaragoza een verdachte brief werd bezorgd. De ingeschakelde alarmdiensten constateerden bij een scan van de envelop dat er een draad in was bevestigd, die een explosief had laten afgaan als het poststuk zou zijn geopend. De verdachte envelop is gecontroleerd tot ontploffing gebracht.

De Oekraïense buitenlandminister Dmitro Koeleba riep naar aanleiding van de explosie op tot extra veiligheidsmaatregelen bij alle ambassades van Oekraïne.

Meer uit Buitenland

Dodental en aantal vermisten in Spanje naar boven bijgesteld

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse autoriteiten hebben het dodental door de natuurbrand in het zuiden van het land bijgesteld naar boven. Twaalf mensen kwamen om het leven en nog eens 23 personen worden vermist.

59 minuten geleden
Voorgesteld Belgisch tolvignet geldt niet voor motorrijders

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het voorgestelde tolvignet dat België wil invoeren vanaf mei 2027 geldt niet voor motorrijders, maar alleen voor auto's. Dat hebben de Vlaamse minister van Financiën Ben Weyts en de Waalse minister van Mobiliteit François Desquesnes vrijdag gemeld op een persconferentie.

1 uur geleden
Geëvacueerden natuurbranden zuidoosten Frankrijk mogen naar huis

PERPIGNAN (ANP/BELGA) - Van de inwoners die waren geëvacueerd door de natuurbranden in het departement Pyrénées-Orientales, in het zuidoosten van Frankrijk, mogen vrijdag ook de laatste terugkeren naar hun huizen, meldt de prefectuur op X. Donderdag mochten de bewoners van negen gemeenten al terug naar huis.

1 uur geleden
Zelensky en Rutte maandag bij Oekraïne-overleg in Parijs

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en NAVO-chef Mark Rutte schuiven komende week aan bij de bijeenkomst van de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen in Parijs. Dat meldt het kantoor van de Franse president. Het samenwerkingsverband komt maandag bijeen in Parijs om daar te spreken over de oorlog in Oekraïne, zo voegt het Élysée toe.

2 uur geleden
Duitse Bondsdag keurt omstreden hervorming gezondheidszorg goed

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het Duitse parlement, de Bondsdag, heeft vrijdag een omstreden besparingspakket voor de gezondheidszorg goedgekeurd.

2 uur geleden
Rusland in gesprek met Turkije over verkoop S-400 aan derde land

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin zegt in gesprek te zijn met Turkije over de Russische S-400-raketsystemen waarover Ankara beschikt. Het gaat daarbij om verkoop van de twee systemen aan een derde land.

3 uur geleden
Hongarije sluit zich aan bij het Openbaar Ministerie van de EU

BRUSSEL (ANP) - Hongarije sluit zich aan bij het Europees Openbaar Ministerie (EPPO), dat EU-lidstaten controleert op fraude en corruptie met EU-geld. Daarmee breekt de nieuwe premier Péter Magyar opnieuw met beleid van zijn voorganger Viktor Orbán, die altijd weigerde EPPO toegang te geven tot Hongarije.

3 uur geleden