Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spanje en Ierland vragen EU om oordeel over Israël

Spanje en Ierland vragen EU om oordeel over Israël

BRUSSEL (ANP) - Spanje en Ierland hebben de Europese Unie gevraagd om met spoed te kijken of Israël nog voldoet aan zijn internationale verplichtingen. De leiders van de twee EU-landen schrijven in een gezamenlijke brief dat ze zich grote zorgen maken over de verslechterende situatie in de Gazastrook en Israël.

Minister-president Pedro Sánchez van Spanje en premier Leo Varadkar van Ierland zeggen dat Israël het recht heeft zichzelf te verdedigen, maar dat het zich wel moet houden aan internationale humanitaire wetgeving. Ze vrezen voor een "nog grotere humanitaire ramp" als militaire operaties worden uitgevoerd in Rafah.

De Europese Commissie wordt gevraagd te toetsen of Israël internationale afspraken nakomt, waaronder die uit een samenwerkingsverdrag met de EU sinds 2000. Ierland en Spanje zeggen dat toen is vastgelegd dat "respect voor de mensenrechten en democratische principes" een belangrijk element is van de relatie tussen de EU en Israël.

Het dagelijks bestuur van de EU zou daarna "gepaste maatregelen" moeten voorstellen aan lidstaten als wordt vastgesteld dat Israël afspraken niet nakomt. Een woordvoerder van de commissie bevestigde alleen dat de brief is ontvangen. De tekst wordt nog beoordeeld.

Meer uit Buitenland

Poetin zegt Israël dat Iran geen kernwapen maakt

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft naar eigen zeggen herhaaldelijk aan Israël laten weten dat Iran helemaal geen nucleaire wapens wil maken. Er is volgens Poetin geen enkel bewijs dat Iran dat van plan zou zijn. Ook het Internationaal Atoomenergieagentschap van de Verenigde Naties heeft daar geen bewijzen voor gezien.

1 uur geleden
Nieuwe golf luchtaanvallen tussen Israël en Iran

TEHERAN/TEL AVIV (ANP/RTR) - Iran en Israël hebben elkaar in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw bestookt met raketten. Kort na 02.30 uur lokale tijd waarschuwde de Israëlische krijgsmacht voor nieuwe luchtaanvallen uit Iran. In onder meer Tel Aviv en de bezette Westelijke Jordaanoever gingen luchtalarmen af.

3 uur geleden
Pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil vrijgelaten in de VS

JENA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Na meer dan drie maanden detentie is vrijdag de pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil in de Verenigde Staten vrijgelaten. Een Amerikaanse rechter had eerder op de dag zijn vrijlating bevolen.

4 uur geleden
Trump weerspreekt inlichtingenbaas over bewijs kernwapen Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag opnieuw de directeur van de Nationale Inlichtingendiensten Tulsi Gabbard tegengesproken over inlichtingen rond het nucleaire programma van Iran. In maart stelde Gabbard tegenover het Congres dat er geen bewijs is dat Iran een kernwapen ontwikkelt.

4 uur geleden
Trump: Spanje moet net zoveel uitgeven aan defensie als de rest

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept Spanje op zijn verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te staken. "Ik vind dat Spanje moet betalen wat de rest betaalt", zei Trump tegen journalisten. "Spanje is berucht omdat het zo weinig betaalt."

12 uur geleden
Armeense premier spreekt van 'historische' ontmoeting met Erdogan

ISTANBUL (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Turkije met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gesproken over het verbeteren van de betrekkingen. Volgens Armenië was het een "historische" ontmoeting tussen de leiders van de twee buurlanden, die historisch een zeer moeizame relatie hebben.

13 uur geleden
Europese ministers willen meer gesprekken met Iran

GENÈVE (ANP/DPA/RTR) - De Franse, Duitse en Britse minister van Buitenlandse Zaken hebben na een overleg met hun Iraanse ambtgenoot gezegd dat ze de gesprekken met Iran over het nucleaire programma gaande willen houden. De ministers spraken vrijdag in Genève, samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, drie uur lang over de oorlog tussen Iran en Israël en over hoe die diplomatiek beëindigd zou kunnen worden. De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi zei na afloop ook bereid te zijn om verder te praten.

14 uur geleden