Spandoeken tegen Macron glipten door strenge beveiliging
DEN HAAG (ANP) - Het Haagse theater waar een toespraak van de Franse president Emmanuel Macron werd verstoord door betogers, heeft geen idee hoe de actievoerders een spandoek naar binnen hebben kunnen smokkelen. De beveiliging rond de lezing, georganiseerd door het Nexus Instituut, was streng. Alleen kleine tassen mochten mee naar binnen en alle toeschouwers en hun tassen moesten door beveiligingspoortjes. Toch uitten drie betogers hun ongenoegen over Macron met meegesmokkelde spandoeken.
De beveiliging heeft de drie het gebouw uitgezet, zegt het theater. Zij zijn niet aangehouden. De politie deed één arrestatie, maar dat was al voordat de toespraak was begonnen. Hij werd aangehouden voor "mogelijke wanordelijkheden en het overtreden van de APV door het gebruik van alcohol". Buiten werd door ruim twintig mensen geprotesteerd, onder toeziend oog van de politie.
In Frankrijk wordt al weken geprotesteerd tegen Macron omdat hij een pensioenhervorming heeft doorgedrukt terwijl het parlement daar niets in ziet. De betogers in Den Haag beschuldigden de president van ondemocratisch handelen en nodeloos hard ingrijpen tegen betogers. Macron zelf benadrukte juist dat hij zelf ook democratisch gekozen is en dat de demonstranten daar niet zomaar aan voorbij kunnen gaan.
Toekomst van Europa
Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken vindt het protest van de actievoerders "weinig gepast". Vrijheid van meningsuiting is zowel in Nederland als Frankrijk "een groot goed", maar "het had de betogers gesierd en de president recht gedaan als ze Macron de ruimte hadden gegeven om eerst zijn speech te houden en daarna vragen te stellen". Volgens het ministerie was er gelegenheid geweest voor een gesprek.
Macron is dinsdag en woensdag in Nederland voor een staatsbezoek. Hij sprak in Den Haag over de toekomst van Europa, vooral op economisch gebied. Hij benadrukte daarbij het belang van een zelfstandig en soeverein Europa. "We moeten ons Europees model beschermen tegen invloeden van anderen." Dat is voor de Franse president een belangrijk punt, zowel in het licht van de oorlog in Oekraïne als in een groeiende tweestrijd tussen de Verenigde Staten en China. Hij pleitte bijvoorbeeld voor minder energie-afhankelijkheid. Ook wil Macron dat er een Europees beleid komt voor de chip-industrie, waar China en de VS vaak over ruziën, met ook een belangrijke rol voor Nederland vanwege de expertise van ASML.
Meer uit Binnenland
WEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
12 minuten geledenJOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
2 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
4 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.
8 uur geleden