Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spandoeken tegen Macron glipten door strenge beveiliging

Spandoeken tegen Macron glipten door strenge beveiliging

DEN HAAG (ANP) - Het Haagse theater waar een toespraak van de Franse president Emmanuel Macron werd verstoord door betogers, heeft geen idee hoe de actievoerders een spandoek naar binnen hebben kunnen smokkelen. De beveiliging rond de lezing, georganiseerd door het Nexus Instituut, was streng. Alleen kleine tassen mochten mee naar binnen en alle toeschouwers en hun tassen moesten door beveiligingspoortjes. Toch uitten drie betogers hun ongenoegen over Macron met meegesmokkelde spandoeken.

De beveiliging heeft de drie het gebouw uitgezet, zegt het theater. Zij zijn niet aangehouden. De politie deed één arrestatie, maar dat was al voordat de toespraak was begonnen. Hij werd aangehouden voor "mogelijke wanordelijkheden en het overtreden van de APV door het gebruik van alcohol". Buiten werd door ruim twintig mensen geprotesteerd, onder toeziend oog van de politie.

In Frankrijk wordt al weken geprotesteerd tegen Macron omdat hij een pensioenhervorming heeft doorgedrukt terwijl het parlement daar niets in ziet. De betogers in Den Haag beschuldigden de president van ondemocratisch handelen en nodeloos hard ingrijpen tegen betogers. Macron zelf benadrukte juist dat hij zelf ook democratisch gekozen is en dat de demonstranten daar niet zomaar aan voorbij kunnen gaan.

Toekomst van Europa

Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken vindt het protest van de actievoerders "weinig gepast". Vrijheid van meningsuiting is zowel in Nederland als Frankrijk "een groot goed", maar "het had de betogers gesierd en de president recht gedaan als ze Macron de ruimte hadden gegeven om eerst zijn speech te houden en daarna vragen te stellen". Volgens het ministerie was er gelegenheid geweest voor een gesprek.

Macron is dinsdag en woensdag in Nederland voor een staatsbezoek. Hij sprak in Den Haag over de toekomst van Europa, vooral op economisch gebied. Hij benadrukte daarbij het belang van een zelfstandig en soeverein Europa. "We moeten ons Europees model beschermen tegen invloeden van anderen." Dat is voor de Franse president een belangrijk punt, zowel in het licht van de oorlog in Oekraïne als in een groeiende tweestrijd tussen de Verenigde Staten en China. Hij pleitte bijvoorbeeld voor minder energie-afhankelijkheid. Ook wil Macron dat er een Europees beleid komt voor de chip-industrie, waar China en de VS vaak over ruziën, met ook een belangrijke rol voor Nederland vanwege de expertise van ASML.

Meer uit Binnenland

Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

18 minuten geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

40 minuten geleden
Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.

1 uur geleden
Aalbersberg: Nederland niet voorbereid op brede crises als corona

DEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.

2 uur geleden
Celstraffen van 47 maanden opgelegd voor kunstroof Drents Museum

ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vrijdag celstraffen van 47 maanden opgelegd aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden roofden uit het Drents Museum in Assen.

3 uur geleden
NPO ziet geen mogelijkheden om omroepen en ON! samen te brengen

HILVERSUM (ANP) - De NPO ziet op dit moment geen mogelijkheden om de ledenomroepen en aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) nader tot elkaar te brengen. Dat schrijft de NPO vrijdag in een reactie op het advies dat een onafhankelijke commissie een maand geleden uitbracht over de werkwijze van de NPO. Daarin staat dat bij ON! "substantiële tekortkomingen" zijn vastgesteld "in de naleving van journalistieke normen".

5 uur geleden
Harderwijk geeft COA nog drie maanden voor sluiten azc tot boete

HARDERWIJK (ANP) - Als het grote asielzoekerscentrum voor achthonderd mensen in Harderwijk over drie maanden niet gesloten is, zal opvangorgaan COA daar vanaf dat moment flink voor moeten gaan betalen. De gemeente legt dan een dwangsom van 91.000 euro per dag op en het maximumbedrag kan in negentig dagen oplopen tot 8.190.000 euro.

6 uur geleden