SpaceX 'vangt' draagraket weer op na lancering
BOCA CHICA (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX heeft een grote stap gezet bij een testvlucht van ruimtevaartuig Starship in het Amerikaanse Boca Chica. Het lukte na de lancering om een enorme draagraket weer aan de grond te zetten.
Op beelden is te zien hoe de zogenoemde Super Heavy-raket afdaalt en wordt beetgepakt door de robotarmen van een platform. "Mechazilla heeft de Super Heavy-raket gevangen", jubelt het commerciƫle ruimtevaartbedrijf, dat in het bericht op X de bijnaam gebruikte van de installatie.
De Super Heavy-raket is bedoeld om Starship naar de ruimte te brengen. Het vaartuig ontkoppelde op tientallen kilometers hoogte van de draagraket en vloog verder.
Terugkomst
SpaceX zegt dat het de eerste keer is dat de 70 meter lange Super Heavy-raket vervolgens terugkeerde naar de lanceerplek en daar is "opgevangen". Starship keert later terug naar de aarde en moet dan neerkomen in de oceaan.
SpaceX-topman Elon Musk, een van de rijkste mensen op aarde, deed op zijn berichtendienst X verslag van de testvlucht. Hij deelde daar ook een filmpje van juichende mensen bij de landing van de Super Heavy. "De toren heeft de raket gevangen!!", schreef de techmiljardair.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De afzwaaiende burgemeester van Manchester Andy Burnham zegt premier van het Verenigd Koninkrijk te willen worden. In een bericht op X reageert hij op het aftreden van Keir Starmer, eerder op maandagochtend. Die kondigde zijn opstappen aan nadat de druk op zijn positie sterk was toegenomen, onder meer vanwege een verwachte leiderschapsstrijd.
26 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Libanese president Joseph Aoun en de Amerikaanse vicepresident JD Vance hebben telefonisch overlegd over de inspanningen voor een staakt-het-vuren in Libanon. Dat meldt het kantoor van Aoun maandag.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Verspreid over heel Frankrijk zijn het afgelopen weekend minstens dertien mensen verdronken, meldt de Franse omroep BFMTV. Onder de drenkelingen zijn twee minderjarigen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft via X de afgetreden Britse premier Keir Starmer bedankt. De premier kondigde maandagochtend zijn vertrek aan, onder meer vanwege de toenemende dreiging van een leiderschapsverkiezing binnen zijn partij Labour.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Keir Starmer treedt af als premier van het Verenigd Koninkrijk. Dat zei hij tijdens een persconferentie voor Downing Street 10. Starmer zei zijn ontslag maandagochtend bij koning Charles te hebben ingediend.
1 uur geledenLUZERN (ANP/AFP) - De Iraanse delegatie is teruggekeerd naar Teheran, na een achttien uur durende gespreksronde met de VS in Zwitserland. Dat melden Iraanse media. De strijdende partijen waren bijeen in een resort nabij het Zwitserse Luzern om daar de details uit te werken rond de eerder aangekondigde voorlopige overeenkomst tussen de twee landen.
2 uur geledenKINSHASA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo is opgelopen tot boven de duizend. Zondagavond meldden de plaatselijke autoriteiten 1003 bevestigde gevallen. 254 mensen zijn aan het virus overleden.
2 uur geleden