SpaceX 'vangt' draagraket weer op na lancering
BOCA CHICA (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX heeft een grote stap gezet bij een testvlucht van ruimtevaartuig Starship in het Amerikaanse Boca Chica. Het lukte na de lancering om een enorme draagraket weer aan de grond te zetten.
Op beelden is te zien hoe de zogenoemde Super Heavy-raket afdaalt en wordt beetgepakt door de robotarmen van een platform. "Mechazilla heeft de Super Heavy-raket gevangen", jubelt het commerciële ruimtevaartbedrijf, dat in het bericht op X de bijnaam gebruikte van de installatie.
De Super Heavy-raket is bedoeld om Starship naar de ruimte te brengen. Het vaartuig ontkoppelde op tientallen kilometers hoogte van de draagraket en vloog verder.
Terugkomst
SpaceX zegt dat het de eerste keer is dat de 70 meter lange Super Heavy-raket vervolgens terugkeerde naar de lanceerplek en daar is "opgevangen". Starship keert later terug naar de aarde en moet dan neerkomen in de oceaan.
SpaceX-topman Elon Musk, een van de rijkste mensen op aarde, deed op zijn berichtendienst X verslag van de testvlucht. Hij deelde daar ook een filmpje van juichende mensen bij de landing van de Super Heavy. "De toren heeft de raket gevangen!!", schreef de techmiljardair.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Bij de protesten in Iran zijn volgens een functionaris uit dat land 2000 mensen omgekomen. Onder de doden zouden zowel burgers als overheidsmedewerkers zijn. Iran wijt het dodelijke geweld aan "terroristen".
54 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Hongarije houdt in april parlementsverkiezingen. De Fidesz-partij van de langzittende premier Viktor Orbán heeft dit keer een geduchte rivaal in oppositiepartij Tisza van Peter Magyar en staat achter in de peilingen.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Een man die vorig jaar dreigde het Koninklijk Paleis in Oslo op te blazen, is veroordeeld tot 120 dagen gevangenisstraf. Hij is ook schuldig bevonden aan verschillende andere bedreigingen, melden Noorse media.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, ontmoet woensdag niet alleen zijn Amerikaanse ambtgenoot Marco Rubio in het Witte Huis. Volgens Rasmussen wil ook vicepresident JD Vance de gesprekken over Groenland bijwonen. Ook de Groenlandse minister Vivian Motzfeldt reist af naar Washington.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft het internet afgesloten om "terroristische operaties" te stoppen, heeft minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met Al Jazeera. Er is internationaal veel kritiek op. Door het internet af te sluiten, is het harde optreden van de Iraanse autoriteiten tegen de betogers gedeeltelijk aan het zicht van de buitenwereld onttrokken.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De nachtelijke Russische drone- en raketaanvallen op Oekraïne waren vooral gericht tegen de energiesector. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die aangaf dat in de regio Kyiv honderdduizenden huishoudens zonder stroom zitten.
2 uur geledenBANGALORE (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz denkt dat de huidige onrust het einde kan inluiden van de Iraanse machthebbers. "Als een regime alleen aan de macht kan blijven door geweld te gebruiken, dan is het in feite afgelopen met ze", stelde hij tijdens een bezoek aan India. De bondskanselier concludeerde ook dat het mogelijk "de laatste dagen en weken" zijn van het Iraanse regime.
3 uur geleden