SpaceX 'vangt' draagraket weer op na lancering
BOCA CHICA (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX heeft een grote stap gezet bij een testvlucht van ruimtevaartuig Starship in het Amerikaanse Boca Chica. Het lukte na de lancering om een enorme draagraket weer aan de grond te zetten.
Op beelden is te zien hoe de zogenoemde Super Heavy-raket afdaalt en wordt beetgepakt door de robotarmen van een platform. "Mechazilla heeft de Super Heavy-raket gevangen", jubelt het commerciële ruimtevaartbedrijf, dat in het bericht op X de bijnaam gebruikte van de installatie.
De Super Heavy-raket is bedoeld om Starship naar de ruimte te brengen. Het vaartuig ontkoppelde op tientallen kilometers hoogte van de draagraket en vloog verder.
Terugkomst
SpaceX zegt dat het de eerste keer is dat de 70 meter lange Super Heavy-raket vervolgens terugkeerde naar de lanceerplek en daar is "opgevangen". Starship keert later terug naar de aarde en moet dan neerkomen in de oceaan.
SpaceX-topman Elon Musk, een van de rijkste mensen op aarde, deed op zijn berichtendienst X verslag van de testvlucht. Hij deelde daar ook een filmpje van juichende mensen bij de landing van de Super Heavy. "De toren heeft de raket gevangen!!", schreef de techmiljardair.
Meer uit Buitenland
BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
1 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
7 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
17 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
17 uur geleden