Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SpaceX moet ruimtestation ISS laten vergaan

SpaceX moet ruimtestation ISS laten vergaan

HOUSTON (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX moet ervoor zorgen dat het internationale ruimtestation ISS over een paar jaar veilig ten onder gaat. Als het zover is, moet het complex verbranden in de dampkring. Het bedrijf van Elon Musk heeft de opdracht gekregen om daar een vaartuig voor te ontwikkelen en te bouwen.

De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA noemt de nieuwe 'bergingswagen' een Deorbit Vehicle. Als een sonde uit zijn baan rond de aarde moet zakken, de deorbit, gebeurt dat meestal door het vaartuig te laten remmen. Het kan dan worden gegrepen door de zwaartekracht. Het ISS kan dat niet zelf doen, maar heeft hulp nodig. SpaceX krijgt daar zo'n 843 miljoen dollar voor, omgerekend ongeveer 790 miljoen euro.

Door het afremmen gaat een ruimtevaartuig gecontroleerd ten onder. Het verbrandt grotendeels in de dampkring. Brokstukken die dat overleven, moeten in het zuiden van de Grote Oceaan plonzen, ver weg van de bewoonde wereld. Daar is de kans op gewonden het kleinst.

Het ISS is een samenwerking van de Verenigde Staten, Europa, Rusland, Canada en Japan. Het eerste onderdeel werd in 1998 gelanceerd en sinds 2000 is het ruimtestation permanent bewoond. Het is zo groot als een voetbalveld. De levensduur van het complex loopt tot ongeveer 2030. De Verenigde Staten willen zich richten op missies verder in de ruimte, bijvoorbeeld naar de maan en Mars. Het bouwen en uitbaten van ruimtestations willen ze overlaten aan commerciële bedrijven.

Meer uit Buitenland

Verenigde Staten vallen Iran aan als vergeldingsactie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse krijgsmacht meldt vrijdag een aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Er wordt gesproken van een reactie op een aanval op een commercieel schip dat door de Straat van Hormuz voer. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde eerder op de dag dat Iran het staakt-het-vuren had geschonden.

1 uur geleden
Israël en Libanon sluiten nieuw akkoord na overleg in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.

4 uur geleden
Dodental na aardbevingen Venezuela loopt verder op tot 920

CARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.

5 uur geleden
Duitsland meet met 41,3 graden zijn hoogste temperatuur ooit

BERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.

6 uur geleden
Dodental Venezuela meer dan verdubbeld

CARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is meer dan verdubbeld. Interim-president Delcy Rodríguez meldde dat meer dan 589 mensen zijn overleden en 2980 personen gewond zijn geraakt.

10 uur geleden
Israël geeft evacuatiebevel voor plaats in het zuiden van Libanon

EL MANSOURI (ANP) - Het Israëlische leger heeft met drones flyers verspreid boven de plaats El Mansouri in het zuiden van Libanon, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Het is de eerste keer dat Israël op deze manier een evacuatiebevel geeft sinds vorige week een nieuw bestand werd gesloten tussen Israël en Hezbollah.

10 uur geleden
Reddingswerk Venezuela komt moeizaam op gang

LA GUAIRA/MACUTO (ANP/RTR) - Reddingswerkers pogen in het noorden van Venezuela slachtoffers van de aardbevingen van woensdag te redden uit puinhopen en het lot van duizenden te achterhalen. Op een website opgericht om vermisten te vinden, zoeken Venezolanen naar 49.600 mensen van wie het lot sinds woensdag onbekend is.

11 uur geleden