SpaceX moet ruimtestation ISS laten vergaan
HOUSTON (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX moet ervoor zorgen dat het internationale ruimtestation ISS over een paar jaar veilig ten onder gaat. Als het zover is, moet het complex verbranden in de dampkring. Het bedrijf van Elon Musk heeft de opdracht gekregen om daar een vaartuig voor te ontwikkelen en te bouwen.
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA noemt de nieuwe 'bergingswagen' een Deorbit Vehicle. Als een sonde uit zijn baan rond de aarde moet zakken, de deorbit, gebeurt dat meestal door het vaartuig te laten remmen. Het kan dan worden gegrepen door de zwaartekracht. Het ISS kan dat niet zelf doen, maar heeft hulp nodig. SpaceX krijgt daar zo'n 843 miljoen dollar voor, omgerekend ongeveer 790 miljoen euro.
Door het afremmen gaat een ruimtevaartuig gecontroleerd ten onder. Het verbrandt grotendeels in de dampkring. Brokstukken die dat overleven, moeten in het zuiden van de Grote Oceaan plonzen, ver weg van de bewoonde wereld. Daar is de kans op gewonden het kleinst.
Het ISS is een samenwerking van de Verenigde Staten, Europa, Rusland, Canada en Japan. Het eerste onderdeel werd in 1998 gelanceerd en sinds 2000 is het ruimtestation permanent bewoond. Het is zo groot als een voetbalveld. De levensduur van het complex loopt tot ongeveer 2030. De Verenigde Staten willen zich richten op missies verder in de ruimte, bijvoorbeeld naar de maan en Mars. Het bouwen en uitbaten van ruimtestations willen ze overlaten aan commerciële bedrijven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
4 uur geleden