SpaceX brengt vier astronauten naar internationaal ruimtestation
CAPE CANAVERAL (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX vervoert vier astronauten naar het internationale ruimtestation (ISS). De Crew Dragon Capsule met de ruimtevaarders moet om 11.49 uur Nederlandse tijd vertrekken van het Amerikaanse Kennedy Space Center in Cape Canaveral.
De lancering stond eigenlijk gepland voor donderdag, maar ging toen niet door vanwege de ongunstige weersomstandigheden. De astronauten worden naar de ruimte gebracht met dezelfde draagraket die ook bij de vorige missie is gebruikt. Door dergelijk materieel te hergebruiken kunnen de kosten flink worden gedrukt.
De komst van de astronauten betekent dat het voorlopig erg druk is in het ISS. De huidige bemanning keert pas over enkele dagen terug naar de aarde. Daardoor zijn er korte tijd elf mensen aan boord. In het ISS zijn nooit meer dan dertien ruimtevaarders tegelijk aanwezig geweest.
Het nieuwe team blijft ongeveer een half jaar in het ISS. Ze hoeven zich tijdens die periode niet te vervelen. De astronauten gaan zich bezighouden met een honderdtal wetenschappelijke experimenten. Aan boord van het ruimstation zijn de afgelopen 20 jaar zo'n 3000 onderzoeksprojecten uitgevoerd.
Twee van de astronauten, een duo uit Japan en Frankrijk, hebben ook al aangekondigd te willen trakteren op gerechten uit hun thuisland. De Fransman Thomas Pesquet stelde zijn collega's crêpe suzette in het vooruitzicht, een beroemd Frans nagerecht.
Ruimtevaartbedrijf SpaceX mocht vorig jaar ook al astronauten naar de ruimte brengen. De Amerikanen waren daarvoor ongeveer negen jaar afhankelijk van hun Russische collega's. Ze hadden hun eigen spaceshuttleprogramma in 2011 opgedoekt.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Begoña Gómez, de vrouw van de Spaanse premier Pedro Sánchez, is officieel in staat van beschuldiging gesteld voor verschillende corruptiemisdrijven. Dit na een jarenlang strafrechtelijk onderzoek naar Gómez in haar rol als programmadirecteur aan de Madrileense universiteit Complutense. Die aanstelling kreeg ze in 2020, nadat Sánchez in 2018 premier was geworden.
24 minuten geledenPARIJS (ANP) - Aan de Atlantische kust in Frankrijk zijn afgelopen winter meer dan 45.000 aangespoelde papegaaiduikers geteld, meldt de Franse vogelbescherming (LPO). Een groot deel van de vogels werd dood aangetroffen. De LPO denkt dat het om slechts "een heel klein deel" van het totale aantal dode dieren gaat, schrijft het Franse medium Ici.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran "heel, heel graag" een deal zou willen sluiten met de Verenigde Staten. Een vertegenwoordiger van Teheran zou deze ochtend hebben gebeld om aan te dringen op een snelle overeenkomst. Iran heeft dat niet bevestigd.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.
4 uur geleden