SpaceX brengt vier astronauten naar internationaal ruimtestation
CAPE CANAVERAL (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX vervoert vier astronauten naar het internationale ruimtestation (ISS). De Crew Dragon Capsule met de ruimtevaarders moet om 11.49 uur Nederlandse tijd vertrekken van het Amerikaanse Kennedy Space Center in Cape Canaveral.
De lancering stond eigenlijk gepland voor donderdag, maar ging toen niet door vanwege de ongunstige weersomstandigheden. De astronauten worden naar de ruimte gebracht met dezelfde draagraket die ook bij de vorige missie is gebruikt. Door dergelijk materieel te hergebruiken kunnen de kosten flink worden gedrukt.
De komst van de astronauten betekent dat het voorlopig erg druk is in het ISS. De huidige bemanning keert pas over enkele dagen terug naar de aarde. Daardoor zijn er korte tijd elf mensen aan boord. In het ISS zijn nooit meer dan dertien ruimtevaarders tegelijk aanwezig geweest.
Het nieuwe team blijft ongeveer een half jaar in het ISS. Ze hoeven zich tijdens die periode niet te vervelen. De astronauten gaan zich bezighouden met een honderdtal wetenschappelijke experimenten. Aan boord van het ruimstation zijn de afgelopen 20 jaar zo'n 3000 onderzoeksprojecten uitgevoerd.
Twee van de astronauten, een duo uit Japan en Frankrijk, hebben ook al aangekondigd te willen trakteren op gerechten uit hun thuisland. De Fransman Thomas Pesquet stelde zijn collega's crêpe suzette in het vooruitzicht, een beroemd Frans nagerecht.
Ruimtevaartbedrijf SpaceX mocht vorig jaar ook al astronauten naar de ruimte brengen. De Amerikanen waren daarvoor ongeveer negen jaar afhankelijk van hun Russische collega's. Ze hadden hun eigen spaceshuttleprogramma in 2011 opgedoekt.
Meer uit Buitenland
VAN HORN (ANP) - Een 33-jarige Duitse heeft zaterdag als eerste rolstoelgebruiker een reis richting de ruimte gemaakt. Michaela Benthaus, die in Nederland woont en werkt, vloog mee in een toeristische vlucht van Blue Origin naar de rand van de dampkring en terug.
5 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben voorgesteld om in Florida gesprekken te voeren samen met Oekraïense en Russische vertegenwoordigers. Dat zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zaterdag tegen verslaggevers.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Verkiezingen in Oekraïne zijn alleen mogelijk wanneer de veiligheid van het stemproces is gewaarborgd, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarmee bedoelt hij dat verkiezingen nu niet kunnen worden gehouden in door Rusland bezette delen van het land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een vrouw die in de jaren negentig voor Jeffrey Epstein werkte, diende in 1996 een klacht in bij de FBI over zijn interesse in kinderporno. De FBI deed er niets mee. Dat blijkt uit het recent vrijgegeven dossier over de in 2019 overleden Amerikaanse zedendelinquent. Justitie had Epstein destijds al zo'n tien jaar op de korrel.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan en zijn vrouw Bushra Bibi zijn elk veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf in verband met de aankoop van luxe staatsgeschenken tegen een te lage prijs. Dat melden de rechtbank en de advocaten van Khan.
4 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen woonden zaterdag de uitvaart bij van de vermoorde Bengalese studentenleider en verkiezingskandidaat Sharif Osman Hadi. Hij werd vorige week door gemaskerde aanvallers in zijn hoofd geschoten terwijl hij zijn verkiezingscampagne aftrapte. Zijn dood zes dagen later leidde tot gewelddadige protesten in het land.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.
6 uur geleden