Spaartaks mogelijk verzacht voor mensen met alleen spaargeld
DEN HAAG (ANP) - Mensen die kunnen aantonen dat hun vermogen vooral of uitsluitend uit spaargeld bestaat, gaan er mogelijk minder belasting over betalen. Staatssecretaris Hans Vijlbrief (Financiën) laat onderzoeken of zo'n "tegenbewijsregeling" tot de mogelijkheden behoort. Die verkenning moet komend voorjaar zijn afgerond.
Mensen met meer dan 30.000 euro (vanaf volgend jaar 50.000 euro) op de bank betalen nu belasting over een 'fictief' rendement, dat de meesten door de huidige lage rentestand nooit daadwerkelijk kunnen behalen. De zogenoemde vermogensrendementsheffing is voor deze groep hoger dan de rente die zij op hun spaargeld ontvangen.
In de Tweede Kamer gaan al langer stemmen op om daar wat aan te doen. Onder anderen VVD-Kamerlid Helma Lodders pleit voor een heffing op het daadwerkelijk behaald rendement op spaargeld en beleggingen. "Ik ben blij met deze eerste stap" laat zij weten. "Het huidige systeem sluit gewoon niet aan bij de lage rente."
Oude dag
Bijvoorbeeld mensen die gespaard hebben voor hun oude dag, en dat geld gewoon op de bank hebben staan, zien hun pensioenpotje door de huidige heffing jaar in jaar uit slinken. "Daar zitten echt schrijnende verhalen tussen", zegt Lodders. Ze wil dat het kabinet alles op alles zet om op 1 januari 2022 een eerlijkere regeling in te voeren.
Tot voor kort lag er een plan om spaarders te ontzien bij de vermogensrendementsheffing. Maar omdat de opbrengst gelijk moest blijven, zouden beleggers juist meer belasting gaan betalen. Vijlbrief concludeerde afgelopen zomer dat aan dat plan van zijn voorganger Menno Snel te veel nadelen kleefden, en verwees het naar de prullenmand.
Er loopt ook een onderzoek naar de mogelijkheid om belasting te heffen over werkelijk behaald rendement. De resultaten daarvan worden eveneens komend voorjaar verwacht.
Meer uit Financieel
DEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
19 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag flink hoger geëindigd. Beleggers hadden aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op het Damrak en het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone onveranderd te laten. De olieprijzen daalden, nadat ze de afgelopen dagen waren opgelopen naar het hoogste niveau in vier jaar door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten heeft in het eerste kwartaal nog weinig te lijden gehad onder de oorlog in Iran. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg harder dan in de laatste drie maanden van 2025, meldt het Bureau of Economic Analysis op basis van een eerste raming. Nu veel bedrijven geld steken in de ontwikkeling of inzet van kunstmatige intelligentie, stijgen de investeringen hard.
3 uur geleden