Spaanse regering wil bedrijven en rijken hoger belasten
MADRID (ANP/DPA) - De linkse Spaanse minderheidsregering van premier Pedro Sánchez wil komend jaar de belastingen verhogen voor grote ondernemingen en voor rijken die meer dan 200.000 euro per jaar verdienen of die over een vermogen beschikken waarvan de waarde groter is dan 10 miljoen euro. De sociaaldemocraat Sánchez is het over dit plan eens geworden met zijn links-radicale coalitiepartner Pablo Iglesias. Ze menen dat dit nodig is om meer geld te kunnen stoppen in sociale voorzieningen en komen met een begroting die ondanks de crisis meer overheidsuitgaven bevat.
Het land van 47 miljoen inwoners is economisch door de coronamaatregelen zwaar getroffen en kampt met hoge schulden en werkloosheid. De economie krimpt dit jaar naar verwachting meer dan 11 procent, maar de regering wil de uitgaven met 6,8 miljard euro gaan verhogen om de schade van de coronamaatregelen te helpen herstellen. In totaal zou de regering volgens de plannen ruim 196 miljard gaan uitgeven in het komende begrotingsjaar. Dat is inclusief 27 miljard hulpgeld van de EU. En het begrotingstekort staat al op een recordhoogte met een omvang van 14,1 procent van het bruto nationaal product.
De werkloosheid in Spanje treft meer dan 16 procent van de beroepsbevolking of circa 3,7 miljoen Spanjaarden. Daarbij worden niet de ongeveer een half miljoen Spanjaarden gerekend die met een speciale uitkering op basis van coronasteunmaatregelen zonder werk zitten. De regering wil die groep 'coronawerklozen' nog tot zeker eind januari met de regeling blijven steunen.
Coronapatiënten
Het land telt momenteel ruim 2160 coronapatiënten die er ernstig aan toe zijn. Spanje heeft relatief veel gevallen vastgesteld, ruim 1,1 miljoen, en veel sterfgevallen die aan het virus worden toegeschreven. Ruim 35.000 coronapatiënten zijn overleden.
Volgens het bureau voor de statistiek sterven er dit jaar meer mensen dan in 2019. Het verwacht een toename van 12,4 procent. De levensverwachting loopt door de pandemie terug aldus de statistici. Ze stellen dat door het coronavirus mannen gemiddeld 0,9 jaar korter leven en vrouwen 0,8 jaar korter. Mannen worden dan gemiddeld 80 jaar en vrouwen 85,4 jaar in Spanje.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
11 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
12 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
12 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
13 uur geleden