Spaanse premier wil snel gesprek met Catalaanse leider
MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse premier wil begin februari in Barcelona een ontmoeting met het hoofd van de separatistische regering van Catalonië. Minister-president Pedro Sanchez had een dialoog met de Catalanen toegezegd om in het parlement hulp te krijgen van een separatistische partij.
Sanchez beloofde de grootste separatistische partij van Catalonië, het ERC, een discussie over de toekomst van de welvarende kustregio. In ruil daarvoor stond het ERC de vorming van een regering door Sanchez niet in de weg. De partij hield zich afzijdig bij een belangrijke vertrouwensstemming in het parlement.
De gesprekken tussen de regering in Madrid en de Catalanen moeten een einde maken aan de politieke crisis in Catalonië. Daar hielden separatisten in 2017 een illegaal referendum over onafhankelijkheid. Dat leidde tot celstraffen voor negen separatistenleiders, tot woede van hun aanhangers.
Sanchez heeft eerder gezegd dat de uitkomst van de dialoog wordt voorgelegd aan Catalaanse kiezers, maar hij leek een referendum over onafhankelijkheid maandag uit te sluiten. Hij zei dat een volksraadpleging Catalanen moet "verenigen, niet verdelen".
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - Medewerkers en makers van de publieke omroep hebben samen met onder meer de vakbonden FNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten een symbolisch noodpakket aangeboden in de Tweede Kamer. Met de actie vragen zij aandacht voor de gevolgen van de aangekondigde bezuinigingen.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De drie formerende partijen D66, VVD en CDA willen dat er vier nieuwe omroephuizen komen, plus een taakomroep van de NOS en NTR. D66-Kamerlid Ouafa Oualhadj kondigde het plan van de drie partijen aan tijdens een debat over de mediabegroting.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de bezuiniging van 46 miljoen euro die de politie dit jaar moet doorvoeren, worden de basisteams "helemaal buiten beschouwing gelaten". Daarmee reageerde demissionair minister Foort van Oosten (Justitie, VVD) in een debat op zorgen die bij een groot deel van de Tweede Kamer leven. "Wij komen in 2026 niet aan het blauw op straat."
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA zijn maandag begonnen aan wat de slotdagen van de onderhandelingen over het coalitieakkoord moeten worden. "Vandaag of morgen moet je er wel uit zijn" met het oog op de deadline van 30 januari, zei CDA-leider Henri Bontenbal. Rob Jetten (D66) heeft "alle vertrouwen dat het gaat lukken".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA hebben nog geen overeenstemming bereikt over de financiën en onderhandelen maandag verder, meldden ze zondag na een dag onderhandelen. Hoewel de partijleiders meermaals de hoop hebben uitgesproken om er dit weekend uit te komen op financiën, lieten ze geen teleurstelling blijken tegenover de aanwezige pers.
19 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
1 dag geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
2 dagen geleden