Spaanse premier wil gaan werken aan EU-erkenning Palestina
MADRID (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez, die op het punt staat met zijn derde regeringsploeg sinds 2018 aan het werk te gaan, heeft het parlement gezegd dat de nieuwe regering wil werken aan Europese erkenning van de staat Palestina. "Wij veroordelen duidelijk de aanval van Hamas op Israël, maar we verwerpen ook de willekeurige slachting van Palestijnen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever", aldus de sociaaldemocraat Sánchez.
Hij sprak op de eerste dag van debatten over de omstreden installatie van zijn nieuwe regering. Zijn linkse coalitie heeft geen meerderheid meer sinds de jongste verkiezingen. Die heeft de oppositie gewonnen, maar niet met voldoende zetels om een regering te vormen. Sánchez heeft volgens hem het probleem opgelost door steun te werven bij kleine separatistische partijen, vooral in Catalonië. Hij heeft hen beloftes gedaan waarmee separatistische afgevaardigden in de Spaanse Tweede Kamer zijn nieuwe regering vier jaar zeggen te steunen.
Het heeft tot massale protesten geleid tegen de installatie van Sánchez, omdat zijn tegenstanders vinden dat Sánchez zo "onwettig de eenheid van het land verraadt en verkoopt voor een paar zetels". Maar Sánchez rekent erop dat de meerderheid van de Kamer donderdag voor zijn nieuwe regering stemt.
Spanje was in Europa een van de laatste landen die Israël erkenden. Dat was jaren nadat het regime van generaal Franco ten val was gekomen. De eerste premier van democratisch Spanje sinds 1975, Adolfo Suárez, weigerde Israël te erkennen zo lang dat land zich niet terugtrok uit de in 1967 bezette gebieden en daar een Palestijnse staat zou komen. Pas in 1986 ging Spanje schoorvoetend over tot erkenning van de staat Israël.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - Israël heeft de stoffelijke resten van de gijzelaar die het woensdag van Hamas heeft ontvangen geïdentificeerd als de Thaise staatsburger Sudthisak Rinthalak, aldus het kantoor van premier Benjamin Netanyahu.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
8 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
15 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
16 uur geleden