Spaanse premier weet niet waar Juan Carlos nu is
MADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Spaanse premier Sanchez staat achter het besluit van de voormalige koning Juan Carlos het land te verlaten na beschuldigingen van corruptie. De regeringsleider zegt niet te weten waar de oud-vorst, die de koningstitel na zijn aftreden in 2014 behield, zich nu bevindt.
Het besluit van Juan Carlos om te vertrekken is gepast, zei Sanchez in een persconferentie op televisie. Het stelt zijn zoon, koning Felipe, en het Koninklijk Huis in staat afstand te nemen van de beschuldigingen van wangedrag tegen de voormalige vorst.
Juan Carlos informeerde Felipe over zijn voornemen het land te verlaten in een brief die maandag op de website van het Koninklijk Huis is gepubliceerd. Tegen hem loopt een onderzoek door het Hooggerechtshof, maar ook de Zwitserse justitie wil meer weten over allerlei duistere geldstromen. Hij zou Spanje meteen hebben verlaten.
Stabiliteit
"Instellingen worden niet beoordeeld, mensen worden beoordeeld", betoogde de premier. "In een tijd als nu, met een pandemie waarmee de mensheid de afgelopen honderd jaar niet is geconfronteerd, heeft Spanje behoefte aan stabiliteit en robuuste instellingen."
Sanchez leidt een coalitieregering met de uiterst linkse Podemos-partij, waarvan de leiders hebben gezegd dat het vertrek van Juan Carlos neerkomt op een poging gerechtigheid in Spanje te ontvluchten. Het zou daarom de monarchie ondermijnen. Juan Carlos was bijna veertig jaar staatshoofd.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Mike Johnson, heeft het Britse parlement toegesproken. Zijn bezoek is naar aanleiding van de 250e verjaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheid. "We zijn er altijd in geslaagd om onze meningsverschillen als vrienden rustig op te lossen", zei Johnson. "Dat zullen we blijven doen."
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is uitgenodigd om deel te nemen aan de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump, zegt hij tegen journalisten. Diplomaten zijn volgens Zelensky bezig met de uitnodiging, maar hij stelt ook dat het moeilijk voor te stellen is hoe hij samen met Rusland in deze of een andere raad kan zitten.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse autoriteiten hebben toestemming gegeven voor de komst van een Chinese 'mega-ambassade' in Londen. Daarmee moet volgens Britse media voorlopig een einde komen aan het gesteggel over de omstreden diplomatieke post.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De VN-mensenrechtenraad houdt vrijdag een spoedzitting over Iran, staat in een brief die persbureau Reuters in handen heeft. Bij de dodelijke protesten vielen volgens een Iraanse overheidsfunctionaris minstens 5000 doden. Landen willen de "alarmerende geweldpleging" tegen demonstranten bespreken.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - Europa moet sneller onafhankelijk worden, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie dinsdag in Davos. Het gaat daarbij van "veiligheid tot economie, van defensie tot democratie", aldus de politica tijdens haar speech op het World Economic Forum. De "seismische verandering" die Europa nu doormaakt, maakt dat volgens haar noodzakelijk.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev wil tijdens het World Economic Forum in Davos met de Amerikaanse delegatie spreken over pogingen de oorlog in Oekraïne te beëindigen. "Ik kan bevestigen dat hij inderdaad dergelijke plannen heeft met enkele vertegenwoordigers van de Amerikaanse delegatie", zei een Russische regeringswoordvoerder. Hij trad niet in detail over welke Amerikanen de gezant dan wil ontmoeten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het is onzeker of de Oekraïense president Volodymyr Zelensky deze week naar Davos gaat. Dat doet hij naar eigen zeggen alleen als er documenten getekend kunnen worden met de Verenigde Staten over veiligheidsgaranties of economische afspraken.
3 uur geleden