Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaanse premier spoort Xi aan om Zelensky te spreken

Spaanse premier spoort Xi aan om Zelensky te spreken

BEIJING (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in Beijing met president Xi Jinping gesproken over de oorlog in Oekraïne en de opstelling van China. Sánchez zei na afloop dat hij Xi heeft aangemoedigd om te spreken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De verwachting was dat Xi hem vorige week al zou bellen, maar dat is nog altijd niet gebeurd.

Dat telefoontje had moeten volgen op Xi's bezoek aan Moskou vorige week, waar hij sprak met de Russische president Vladimir Poetin. Maar van een gesprek met Zelensky is sinds de Russische invasie niet gekomen, ondanks dat Zelensky Xi publiekelijk heeft uitgenodigd naar Kyiv te komen. China wil zich neutraal opstellen in het conflict, maar volgens het Westen staat het aan de kant van Rusland. Tijdens de reis vorige week benadrukten Poetin en Xi nog hoe goed de band tussen beide landen was.

Sánchez heeft in elk geval zijn eigen zorgen over de situatie daar overgedragen aan de Chinese president. Als het aan de Spaanse premier ligt, moeten Xi en Zelensky nodig praten over de Oekraïense plannen om tot vrede te komen. Het idee van Kyiv is dat Oekraïne al het grondgebied terugkrijgt dat het had voordat Rusland de Krim annexeerde in 2014. Sánchez denkt dat dat plan voor een "duurzame vrede" kan zorgen en zegt dat het in lijn is met de principes van de Verenigde Naties, "die door Poetin zijn geschonden". Beijing kwam vorige maand zelf ook met een vredesplan. Moskou was daar wel over te spreken, maar voor Kyiv was het onacceptabel.

Xi heeft Sánchez verteld dat het Chinese standpunt helder is, namelijk dat er vrede en een politieke oplossing moet komen door middel van gesprekken. Daarnaast hebben de leiders het ook gehad over de handelsbetrekkingen tussen China en de Europese Unie. Beijing hoopt dat Madrid kan zorgen voor een eerlijke markt voor Chinese bedrijven en is bereid om zelf meer Spaanse producten te importeren.

Meer uit Buitenland

Rusland verklaart maker Oscar-winnende film buitenlandse agent

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft Pavel Talankin, de maker van de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin, aangemerkt als buitenlandse agent. Moskou gebruikt dat label om kritische individuen en organisaties aan te pakken.

30 minuten geleden
Onduidelijkheid over groot deel raketarsenaal Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.

1 uur geleden
Hamas krijgt ontwapeningsplan van Raad voor Vrede

CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.

2 uur geleden
Kremlin weerspreekt verhaal dat Poetin zakenlui om geld vroeg

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.

2 uur geleden
Israël kondigt intensivering aan van aanvallen op Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël dreigt de bombardementen in Iran verder op te voeren. Minister van Defensie Israel Katz zegt volgens nieuwssite Times of Israel dat het Iraanse regime geen gehoor geeft aan oproepen om raketaanvallen richting Israëlische burgers te staken.

3 uur geleden
Iran zegt schepen terug te sturen na 'leugens' van Trump

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt drie schepen te hebben weggestuurd die door de Straat van Hormuz wilden varen. Het gaat volgens een verklaring om containerschepen die wilden doorvaren na "de leugens van de corrupte Amerikaanse president die beweerde dat de Straat van Hormuz open was".

4 uur geleden
UNICEF: ruim 120 kinderen gedood en 360.000 ontheemd in Libanon

BEIROET/GENÈVE (ANP) - Als gevolg van de Israëlische aanvallen op Libanon zijn 121 kinderen gedood en bijna 400 kinderen gewond geraakt, meldt UNICEF. Onder de meer dan een miljoen ontheemden in Libanon zijn volgens de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties 363.374 kinderen.

4 uur geleden