Spaanse premier spoort Xi aan om Zelensky te spreken
BEIJING (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in Beijing met president Xi Jinping gesproken over de oorlog in Oekraïne en de opstelling van China. Sánchez zei na afloop dat hij Xi heeft aangemoedigd om te spreken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De verwachting was dat Xi hem vorige week al zou bellen, maar dat is nog altijd niet gebeurd.
Dat telefoontje had moeten volgen op Xi's bezoek aan Moskou vorige week, waar hij sprak met de Russische president Vladimir Poetin. Maar van een gesprek met Zelensky is sinds de Russische invasie niet gekomen, ondanks dat Zelensky Xi publiekelijk heeft uitgenodigd naar Kyiv te komen. China wil zich neutraal opstellen in het conflict, maar volgens het Westen staat het aan de kant van Rusland. Tijdens de reis vorige week benadrukten Poetin en Xi nog hoe goed de band tussen beide landen was.
Sánchez heeft in elk geval zijn eigen zorgen over de situatie daar overgedragen aan de Chinese president. Als het aan de Spaanse premier ligt, moeten Xi en Zelensky nodig praten over de Oekraïense plannen om tot vrede te komen. Het idee van Kyiv is dat Oekraïne al het grondgebied terugkrijgt dat het had voordat Rusland de Krim annexeerde in 2014. Sánchez denkt dat dat plan voor een "duurzame vrede" kan zorgen en zegt dat het in lijn is met de principes van de Verenigde Naties, "die door Poetin zijn geschonden". Beijing kwam vorige maand zelf ook met een vredesplan. Moskou was daar wel over te spreken, maar voor Kyiv was het onacceptabel.
Xi heeft Sánchez verteld dat het Chinese standpunt helder is, namelijk dat er vrede en een politieke oplossing moet komen door middel van gesprekken. Daarnaast hebben de leiders het ook gehad over de handelsbetrekkingen tussen China en de Europese Unie. Beijing hoopt dat Madrid kan zorgen voor een eerlijke markt voor Chinese bedrijven en is bereid om zelf meer Spaanse producten te importeren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
21 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt de nieuwe Iraanse ayatollah Mojtaba Khamenei als een tiran, die de "wreedheid van het regime" van zijn vader zal voortzetten. Israëls ambassadeur bij de Verenigde Naties Danny Danon zei dat Khamenei dezelfde radicale ideeën heeft als zijn voorganger en dat hij daarom een "doelwit" is.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is "niet blij" met de benoeming van Mojtaba Khamenei als nieuwe opperste leider van Iran, zei hij tegen The New York Post. Trump zei eerder dat hij de zoon van de vorige ayatollah niet zou accepteren, maar wilde tegen de krant nog niet zeggen wat hij van plan is met de nieuwe leider.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat de veiligheidssituatie in de belangrijke Straat van Hormuz vermoedelijk slecht zal blijven tijdens de oorlog. "Het is onwaarschijnlijk dat er enige veiligheid kan worden bereikt in de Straat van Hormuz te midden van de spanningen die door de Verenigde Staten en Israël in de regio zijn aangewakkerd", schreef regimekopstuk Ali Larijani in een bericht op X.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun heeft in een onlinebijeenkomst met EU-kopstukken uitgehaald naar Hezbollah. Die beweging zou zich inzetten voor Iraanse belangen en daarmee de "ineenstorting" van de Libanese staat dichterbij brengen.
4 uur geleden