Spaanse premier spoort Xi aan om Zelensky te spreken
BEIJING (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in Beijing met president Xi Jinping gesproken over de oorlog in Oekraïne en de opstelling van China. Sánchez zei na afloop dat hij Xi heeft aangemoedigd om te spreken met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De verwachting was dat Xi hem vorige week al zou bellen, maar dat is nog altijd niet gebeurd.
Dat telefoontje had moeten volgen op Xi's bezoek aan Moskou vorige week, waar hij sprak met de Russische president Vladimir Poetin. Maar van een gesprek met Zelensky is sinds de Russische invasie niet gekomen, ondanks dat Zelensky Xi publiekelijk heeft uitgenodigd naar Kyiv te komen. China wil zich neutraal opstellen in het conflict, maar volgens het Westen staat het aan de kant van Rusland. Tijdens de reis vorige week benadrukten Poetin en Xi nog hoe goed de band tussen beide landen was.
Sánchez heeft in elk geval zijn eigen zorgen over de situatie daar overgedragen aan de Chinese president. Als het aan de Spaanse premier ligt, moeten Xi en Zelensky nodig praten over de Oekraïense plannen om tot vrede te komen. Het idee van Kyiv is dat Oekraïne al het grondgebied terugkrijgt dat het had voordat Rusland de Krim annexeerde in 2014. Sánchez denkt dat dat plan voor een "duurzame vrede" kan zorgen en zegt dat het in lijn is met de principes van de Verenigde Naties, "die door Poetin zijn geschonden". Beijing kwam vorige maand zelf ook met een vredesplan. Moskou was daar wel over te spreken, maar voor Kyiv was het onacceptabel.
Xi heeft Sánchez verteld dat het Chinese standpunt helder is, namelijk dat er vrede en een politieke oplossing moet komen door middel van gesprekken. Daarnaast hebben de leiders het ook gehad over de handelsbetrekkingen tussen China en de Europese Unie. Beijing hoopt dat Madrid kan zorgen voor een eerlijke markt voor Chinese bedrijven en is bereid om zelf meer Spaanse producten te importeren.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
30 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
2 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
4 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
6 uur geleden