Spaanse premier Sánchez wil uitsluiting Israël van Songfestival
MADRID (ANP/BELGA) - De Spaanse premier Pedro Sánchez roept de European Broadcasting Union (EBU) op om Israël uit te sluiten van het Eurovisie Songfestival, net zoals eerder met Rusland gebeurde. Dat zei de premier op een persconferentie. "We kunnen niet met twee maten meten als het om cultuur gaat."
"Ik denk niet dat iemand geschokt was toen we eisten dat Rusland uitgesloten zou worden van internationale wedstrijden, inclusief het Songfestival. Dus Israël zou ook niet moeten deelnemen." Volgens de premier moeten Spanje en Europa "consistent" zijn als het gaat om mensenrechten. Rusland werd uitgesloten van deelname aan de muziekwedstrijd na de invasie van Oekraïne in 2022.
De Spaanse omroep RTVE maakte eerder bekend onderzoek te gaan doen naar de televoting van Spanje tijdens de editie van afgelopen zaterdag. In het land kreeg Israël het hoogste aantal punten van de publieke stemming, maar nul punten van de jury. Volgens de omroep zou Israël stemmen hebben geronseld. Al voor het songfestival zei RTVE met de EBU te willen praten over de deelname van Israël.
'Stemmen gemanipuleerd'
Ook de Belgische omroep VRT vermoedt dat de stemmen voor Israël zijn "gemanipuleerd" en dringt bij de EBU aan op een onderzoek naar het systeem van de televoting. Ook vanuit België werden twaalf punten toegekend aan Israël door de publieksstemming en nul door de jury.
Israël werd zaterdag tweede in de zangwedstrijd achter Oostenrijk. De deelname van Israël is sinds de editie van 2024 omstreden wegens de oorlog in Gaza. De EBU verdedigt de deelname van Israël omdat het Songfestival volgens de organisatie een "niet-politiek muziekevenement" is.
Een woordvoerder van de Nederlandse premier Dick Schoof gaat niet in op de oproep van Sánchez. "Het songfestival is geen aangelegenheid waar het kabinet zich in mengt. Behalve dan de succeswens aan Claude afgelopen zaterdag." Schoof noemde de Nederlandse songfestivalinzending toen op X een "fantastisch visitekaartje voor Nederland".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
5 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
6 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
7 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
8 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
10 uur geleden