Spaanse premier Sánchez stevent af op nieuwe termijn
MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stevent af op een nieuwe termijn als regeringsleider nu ook de Nationalistische Baskische Partij (PNV) zich achter hem heeft geschaard. Door die steun is Sánchez verzekerd van een meerderheid in het parlement, dat binnenkort stemt over de aanstelling van de socialist.
Sánchez van de socialistische partij PSOE moet samenwerken met separatistische partijen om aan de macht te blijven. Hij sloot vorige maand een coalitiedeal met een verbond van linkse partijen en donderdag kwam het tot een principeakkoord met de Catalaanse partij Junts per Catalunya. Dat akkoord draait om amnestie voor veroordeelde Catalaanse separatisten, onder wie partijleider en afgezette premier van Catalonië Carles Puigdemont. Een wet over de amnestieregeling moet nog worden goedgekeurd.
De deal met de Catalanen is omstreden. Tegenstanders zeggen dat Sánchez de rechtsstaat op het spel zet voor zijn eigen politieke gewin. Demonstraties bij het PSOE-kantoor in Madrid zijn deze week meermaals geëindigd in botsingen tussen betogers en agenten. De politie gebruikte donderdagavond rubberen kogels en arresteerde 24 mensen. Volgens de autoriteiten liepen zes agenten lichte verwondingen op.
Partido Popular
De PSOE werd bij de Spaanse parlementsverkiezingen in juli de tweede partij, achter de rechtse Partido Popular (PP). PP-leider Alberto Nuñez Feijóo mocht als eerste een poging doen om een regering te vormen, maar hij slaagde er zoals verwacht niet in een meerderheid van het parlement achter zich te krijgen. Daarom gaf de Spaanse koning Felipe Sánchez begin oktober de opdracht een nieuwe regering te vormen.
De Spanjaarden gingen vijf maanden eerder dan gepland naar de stembus omdat Sánchez het parlement liet ontbinden. Dat deed hij in mei na nederlagen van de PSOE en coalitiepartner Podemos bij de lokale en regionale verkiezingen. De rechtse partijen PP en Vox scoorden toen beter dan verwacht. Sánchez wilde dat de kiezers "duidelijkheid" gaven over waar de regering voor moet staan en wie deze moet leiden.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
1 uur geledenTAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.
3 uur geledenLAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.
3 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep Sky heeft vrijdag een bedreiging ontvangen, een paar uur nadat onder meer de Ierse omroep RTÉ een bommelding had binnengekregen. "Sky is een van de mediaorganisaties die een beveiligingsdreiging hebben ontvangen", meldt de omroep in Sky News.
6 uur geledenDUBLIN (ANP) - In de bommelding die werd verstuurd naar Ierse media wordt een link gelegd naar de bommeldingen bij passagiersvliegtuigen in Europa. De Ierse omroep RTÉ meldt dat de afzender dit claimt in een mail. Meerdere gebouwen van Ierse media werden ontruimd.
6 uur geledenPRAAG (ANP/AFP) - De luchthaven in Praag meldt dat vrijdag zeker acht vluchten van en naar het vliegveld te maken hebben met bommeldingen. Het gaat onder meer om een vlucht met Nederland als bestemming.
7 uur geleden