Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaanse premier Sánchez stevent af op nieuwe termijn

Spaanse premier Sánchez stevent af op nieuwe termijn

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stevent af op een nieuwe termijn als regeringsleider nu ook de Nationalistische Baskische Partij (PNV) zich achter hem heeft geschaard. Door die steun is Sánchez verzekerd van een meerderheid in het parlement, dat binnenkort stemt over de aanstelling van de socialist.

Sánchez van de socialistische partij PSOE moet samenwerken met separatistische partijen om aan de macht te blijven. Hij sloot vorige maand een coalitiedeal met een verbond van linkse partijen en donderdag kwam het tot een principeakkoord met de Catalaanse partij Junts per Catalunya. Dat akkoord draait om amnestie voor veroordeelde Catalaanse separatisten, onder wie partijleider en afgezette premier van Catalonië Carles Puigdemont. Een wet over de amnestieregeling moet nog worden goedgekeurd.

De deal met de Catalanen is omstreden. Tegenstanders zeggen dat Sánchez de rechtsstaat op het spel zet voor zijn eigen politieke gewin. Demonstraties bij het PSOE-kantoor in Madrid zijn deze week meermaals geëindigd in botsingen tussen betogers en agenten. De politie gebruikte donderdagavond rubberen kogels en arresteerde 24 mensen. Volgens de autoriteiten liepen zes agenten lichte verwondingen op.

Partido Popular

De PSOE werd bij de Spaanse parlementsverkiezingen in juli de tweede partij, achter de rechtse Partido Popular (PP). PP-leider Alberto Nuñez Feijóo mocht als eerste een poging doen om een regering te vormen, maar hij slaagde er zoals verwacht niet in een meerderheid van het parlement achter zich te krijgen. Daarom gaf de Spaanse koning Felipe Sánchez begin oktober de opdracht een nieuwe regering te vormen.

De Spanjaarden gingen vijf maanden eerder dan gepland naar de stembus omdat Sánchez het parlement liet ontbinden. Dat deed hij in mei na nederlagen van de PSOE en coalitiepartner Podemos bij de lokale en regionale verkiezingen. De rechtse partijen PP en Vox scoorden toen beter dan verwacht. Sánchez wilde dat de kiezers "duidelijkheid" gaven over waar de regering voor moet staan en wie deze moet leiden.

Meer uit Buitenland

Kremlin sluit ontmoeting Poetin en Zelensky bij G20-top uit

NEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.

25 minuten geleden
Jongste koning ter wereld begraven in Oeganda, strijd om opvolger

KAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.

1 uur geleden
Adoptie wordt makkelijker voor homoseksuelen in Hongarije

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.

3 uur geleden
Xi vraagt meer actie van BRICS-landen voor vrede in Midden-Oosten

NEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

3 uur geleden
Dodental bij veerbootbrand Filipijnen fors opgelopen

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.

5 uur geleden
Zelensky meldt langdurige Russische aanvallen op meerdere plekken

KYIV (ANP) - Langdurige Russische aanvallen hebben op meerdere plekken in Oekraïne geleid tot doden, gewonden en vermisten. "Onze steden en gemeenschappen zijn sinds gisteravond vrijwel voortdurend aangevallen", meldde president Volodymyr Zelensky zaterdag aan het begin van de middag op X. Op dat moment zouden er nog steeds Russische aanvalsdrones in de lucht vliegen.

6 uur geleden
Trump: Houthi's hebben ons gevraagd niet in te grijpen in Jemen

DUBLIN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben de VS gevraagd om niet in te grijpen in het opgelaaide conflict met Saudi-Arabië, zegt de Amerikaanse president Donald Trump. De Jemenitische beweging wist vrijdag controle te krijgen over de belangrijke zeestraat Bab al-Mandeb.

6 uur geleden