Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaanse premier Sánchez stevent af op nieuwe termijn

Spaanse premier Sánchez stevent af op nieuwe termijn

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stevent af op een nieuwe termijn als regeringsleider nu ook de Nationalistische Baskische Partij (PNV) zich achter hem heeft geschaard. Door die steun is Sánchez verzekerd van een meerderheid in het parlement, dat binnenkort stemt over de aanstelling van de socialist.

Sánchez van de socialistische partij PSOE moet samenwerken met separatistische partijen om aan de macht te blijven. Hij sloot vorige maand een coalitiedeal met een verbond van linkse partijen en donderdag kwam het tot een principeakkoord met de Catalaanse partij Junts per Catalunya. Dat akkoord draait om amnestie voor veroordeelde Catalaanse separatisten, onder wie partijleider en afgezette premier van Catalonië Carles Puigdemont. Een wet over de amnestieregeling moet nog worden goedgekeurd.

De deal met de Catalanen is omstreden. Tegenstanders zeggen dat Sánchez de rechtsstaat op het spel zet voor zijn eigen politieke gewin. Demonstraties bij het PSOE-kantoor in Madrid zijn deze week meermaals geëindigd in botsingen tussen betogers en agenten. De politie gebruikte donderdagavond rubberen kogels en arresteerde 24 mensen. Volgens de autoriteiten liepen zes agenten lichte verwondingen op.

Partido Popular

De PSOE werd bij de Spaanse parlementsverkiezingen in juli de tweede partij, achter de rechtse Partido Popular (PP). PP-leider Alberto Nuñez Feijóo mocht als eerste een poging doen om een regering te vormen, maar hij slaagde er zoals verwacht niet in een meerderheid van het parlement achter zich te krijgen. Daarom gaf de Spaanse koning Felipe Sánchez begin oktober de opdracht een nieuwe regering te vormen.

De Spanjaarden gingen vijf maanden eerder dan gepland naar de stembus omdat Sánchez het parlement liet ontbinden. Dat deed hij in mei na nederlagen van de PSOE en coalitiepartner Podemos bij de lokale en regionale verkiezingen. De rechtse partijen PP en Vox scoorden toen beter dan verwacht. Sánchez wilde dat de kiezers "duidelijkheid" gaven over waar de regering voor moet staan en wie deze moet leiden.

Meer uit Buitenland

FT: zoon Trump ging in Mongolië jagen met Russische zakenman

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump Jr. is afgelopen augustus in Mongolië op een jachttrip geweest met een zakenman die banden heeft met het Kremlin. Dat achterhaalde zakenkrant Financial Times, die zich onder meer baseerde op lokale bronnen en berichten op sociale media.

56 minuten geleden
Doden en gewonden door droneaanval op markt in Soedan

NYALA (ANP/AFP) - Zeker 21 mensen zijn om het leven gekomen bij een droneaanval op een markt in het Soedanese Nyala. Dat melden een medische bron en getuigen aan persbureau AFP. Een veertigtal personen raakte gewond.

1 uur geleden
Gewonden bij inrijden auto op menigte in Duitsland

HANNOVER (ANP/DPA) - Meerdere mensen zijn in Duitsland gewond geraakt toen een auto inreed op mensen. De politie nam het voertuig onder vuur, meldt een woordvoerster.

2 uur geleden
NYT: Netanyahu wilde nog voor verkiezingen Iran aanvallen

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelde voor om nog voor verkiezingsdag aanvallen op Iran uit te voeren. Drie hooggeplaatste Israëlische defensiefunctionarissen melden dat aan The New York Times. Volgens de bronnen stuitte Netanyahu op weerstand van de Israëlische legerchef Eyal Zamir, waardoor de aanval er niet kwam.

3 uur geleden
Franse demonstraties tegen racisme na schietpartij bij Parijs

PARIJS/MARSEILLE/LYON (ANP) - In meerdere Franse steden zijn mensen maandagavond de straat opgegaan om te demonstreren tegen racisme na een schietpartij in twee voorsteden van Parijs vrijdag. Daarbij viel een dode en raakten vijf mensen gewond. President Emmanuel Macron sprak van een racistische terreurdaad.

3 uur geleden
Saudi-Arabië onderschept drones en raketten

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië zegt in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen van de Houthi-rebellen in Jemen te hebben afgeslagen. Er zouden drie ballistische raketten en vier drones zijn onderschept die onderweg waren naar gebieden in respectievelijk het oosten en zuiden van Saudi-Arabië.

3 uur geleden
Aanvallen op Kyiv bij ingaan bestand rond Olesjky

KYIV (ANP/RTR) - Rond de Oekraïense stad Olesjky is in de nacht van maandag op dinsdag om 02.00 uur (Nederlandse tijd) een humanitair bestand ingegaan. In de Oekraïense hoofdstad Kyiv klonken rond dat tijdstip juist explosies na een eerdere dodelijke aanval, aldus verslaggevers van Reuters. De aanvallen richtten op meerdere plekken schade aan.

3 uur geleden