Spaanse premier Sánchez stevent af op nieuwe termijn
MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stevent af op een nieuwe termijn als regeringsleider nu ook de Nationalistische Baskische Partij (PNV) zich achter hem heeft geschaard. Door die steun is Sánchez verzekerd van een meerderheid in het parlement, dat binnenkort stemt over de aanstelling van de socialist.
Sánchez van de socialistische partij PSOE moet samenwerken met separatistische partijen om aan de macht te blijven. Hij sloot vorige maand een coalitiedeal met een verbond van linkse partijen en donderdag kwam het tot een principeakkoord met de Catalaanse partij Junts per Catalunya. Dat akkoord draait om amnestie voor veroordeelde Catalaanse separatisten, onder wie partijleider en afgezette premier van Catalonië Carles Puigdemont. Een wet over de amnestieregeling moet nog worden goedgekeurd.
De deal met de Catalanen is omstreden. Tegenstanders zeggen dat Sánchez de rechtsstaat op het spel zet voor zijn eigen politieke gewin. Demonstraties bij het PSOE-kantoor in Madrid zijn deze week meermaals geëindigd in botsingen tussen betogers en agenten. De politie gebruikte donderdagavond rubberen kogels en arresteerde 24 mensen. Volgens de autoriteiten liepen zes agenten lichte verwondingen op.
Partido Popular
De PSOE werd bij de Spaanse parlementsverkiezingen in juli de tweede partij, achter de rechtse Partido Popular (PP). PP-leider Alberto Nuñez Feijóo mocht als eerste een poging doen om een regering te vormen, maar hij slaagde er zoals verwacht niet in een meerderheid van het parlement achter zich te krijgen. Daarom gaf de Spaanse koning Felipe Sánchez begin oktober de opdracht een nieuwe regering te vormen.
De Spanjaarden gingen vijf maanden eerder dan gepland naar de stembus omdat Sánchez het parlement liet ontbinden. Dat deed hij in mei na nederlagen van de PSOE en coalitiepartner Podemos bij de lokale en regionale verkiezingen. De rechtse partijen PP en Vox scoorden toen beter dan verwacht. Sánchez wilde dat de kiezers "duidelijkheid" gaven over waar de regering voor moet staan en wie deze moet leiden.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff meldt dat vooruitgang is geboekt tijdens zijn bezoeken aan Kyiv en Moskou. Hij schreef op X dat president Donald Trump nog altijd hard werkt om een einde te maken aan de oorlog.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - De zomer van 2026 was de heetste zomer in Italië sinds 1950, volgens het Italiaanse instituut CNR-IBE. Het is het grootste publieke onderzoeksinstituut van het land. De gemiddelde temperatuur was 24,3 graden Celsius.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De EU-grensbewakingsdienst Frontex heeft in de eerste zes maanden van dit jaar EU-lidstaten ondersteund bij de terugkeer van ruim 33.000 afgewezen asielzoekers naar landen buiten de Europese Unie. In dezelfde periode vorig jaar ging het om ongeveer 30.000 mensen. Dit heeft Frontex maandag bekendgemaakt.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Vier mensen zijn omgekomen bij een Oekraïense aanval op Rusland en de Krim, zeggen de Russische autoriteiten. Volgens hen vielen er ook meerdere gewonden.
3 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het mandaat om te regeren ligt nu bij Alternative für Deutschland (AfD), stelt CDU-deelstaatpremier Sven Schulze van Saksen-Anhalt: "Wij zijn de oppositie". Zijn christendemocraten eindigden bij de deelstaatverkiezingen op de tweede plek, ruim achter de radicaalrechtse AfD.
4 uur geledenNUUK (ANP) - De EU gaat dit en volgend jaar 200 miljoen euro investeren in Groenland, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie maandag in het Groenlandse Nuuk bekendgemaakt. Het geld is bedoeld voor nieuwe economische kansen voor de lokale bevolking en moet bijdragen aan een duurzame en vreedzame Arctische regio.
5 uur geleden