Spaanse premier roept op tot vredesonderhandelingen met Poetin
DAVOS (ANP/DPA) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft woensdag opgeroepen tot onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin om de oorlog in Oekraïne te beëindigen. "Het is belangrijk dat we ook contact houden met Poetin", zei Sánchez in Davos, waar deze week het jaarlijkse World Economic Forum plaatsvindt. Ook werd in Davos duidelijk dat Spanje weinig voelt voor de levering van zware wapens aan Oekraïne.
Sánchez zei te denken dat het mogelijk is om terug te keren naar gesprekken tussen Duitsland, Frankrijk, Rusland en Oekraïne, zoals die voor de Russische invasie van 24 februari in het zogeheten Normandië-overleg gebeurden. "Ik pleit ervoor dat de Franse en Duitse regering hierin het voortouw nemen", zei hij tegen CNN. "De andere EU-lidstaten zullen Parijs en Berlijn bij een dergelijk initiatief steunen", aldus de Spaanse premier.
Met zijn oproep tot vredesonderhandelingen lijkt Spanje, dat lid is van de NAVO, een andere houding aan te nemen ten aanzien van het conflict in Oekraïne dan de meeste NAVO-lidstaten. In Davos maakte NAVO-baas Jens Stoltenberg duidelijk dat Oekraïne zwaardere en modernere wapens kan verwachten, zodat het land de Russen militair het hoofd kan bieden, want "dit is een strijd voor onze waarden", zei Stoltenberg. NAVO-lidstaten als de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk hebben Oekraïne al de levering van zwaardere wapens toegezegd.
In Davos uitte de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, José Manuel Albares, juist bedenkingen bij een mogelijke levering van zware wapens van zijn land aan Oekraïne. Volgens mediaberichten overwoog Spanje in juni nog de levering van Leopard-tanks van het oudere type 2 A4, maar dat lijkt er niet meer van te komen. "Die mogelijkheid ligt momenteel niet op tafel", zei Albares. "De houding van Spanje is om in elke fase te doen wat volgens ons het beste is om de Oekraïners te helpen hun soevereiniteit en territoriale integriteit te verdedigen en zo snel mogelijk vrede in het land te brengen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten heeft woensdag tijdens een besloten lunch grappen gemaakt over de Franse president Emmanuel Macron en diens vrouw. Een video van de bijeenkomst stond korte tijd op het YouTube-kanaal van het Witte Huis, maar werd later afgeschermd.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran ontkent dat er onderhandelingen gaande zijn over een staakt-het-vuren om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen. Dat deed het land terwijl de Amerikaanse president Donald Trump zich opmaakt voor een nationale televisietoespraak over het conflict.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn dicht bij het bereiken van hun doelstellingen in de oorlog tegen Iran en het land vormt "niet langer een bedreiging". Dat zei president Donald Trump woensdag in zijn eerste televisietoespraak sinds het uitbreken van het conflict eind februari.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte gaat volgende week op bezoek bij de Amerikaanse president Donald Trump, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden.
5 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten zijn begonnen aan hun vlucht naar de maan. Het is de eerste keer sinds december 1972 dat mensen richting het hemellichaam vliegen. De draagraket voor de missie Artemis II steeg in de nacht van woensdag op donderdag op vanaf ruimtebasis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
8 uur geleden