'Spaanse premier krijgt noodtoestand voor 5e keer verlengd'
MADRID (ANP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft net voldoende steun in het parlement om de 14 maart uitgeroepen noodtoestand woensdagavond voor de vijfde keer te verlengen. Dat zal voor een periode van 15 dagen tot 7 juni zijn, meldden Spaanse media. Hij wil de noodtoestand eigenlijk met een maand verlengen, maar daar is onvoldoende steun voor. De twee linkse partijen die het land onder de sociaaldemocraat Sánchez regeren hebben geen meerderheid in de Spaanse Tweede Kamer van 350 zetels. De verlenging zal volgens de media te danken zijn aan een centrumrechtse oppositiepartij en twee regionale partijen.
De centrale regering heeft in maart vanwege het coronavirus de noodtoestand uitgeroepen. Het was de tweede keer dat dit gebeurde. De eerste keer was in 2010 tijdens stakingen. De centrale regering heeft er buitengewoon veel macht mee, veel meer dan in andere Europese landen met de huidige coronamaatregelen mogelijk is. Officieel heet het in de Spaanse wet 'alarmtoestand' die twee weken duurt en dan alleen met instemming van het parlement verlengd kan worden. In 2010 gebeurde dat één keer. Premier Sánchez is woensdag bezig met de vijfde keer. Er staat nergens in de wet hoe lang het mag duren.
Wanneer het parlement weigert nog een keer de uitzonderingstoestand te verlengen, wordt het coronabeleid in Spanje versnipperd over de autonome regio's en verscheidene ministeries. De vorige keer waarschuwde de regering voor "een chaos op het gebied van gezondheid en de economie" als de volksvertegenwoordiging zou weigeren.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Italië wil Spanje schorsen van de Schengenzone, vanwege het grote aantal migranten dat is aangekomen in de Spaanse exclave Ceuta. De Italiaanse premier Giorgia Meloni schrijft op X contact te hebben met relevante instanties en daarna bereid te zijn "met buitengewone maatregelen in te grijpen, om de grenzen en de veiligheid van burgers te beschermen".
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez reist vrijdag af naar Ceuta, de Spaanse exclave gelegen tegen Marokko. Daar kwamen donderdag onverwacht honderden migranten Spanje binnen, onder meer door een hek te bestormen of eromheen te zwemmen. Dat leidde al tot zeker negen doden.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Telegram-oprichter Pavel Doerov noemt de keuze van het Kremlin om hem aan te merken als terrorist een gevolg van zijn weigering om mee te werken aan massasurveillance en censuur. Eerder deze week werd Doerov in Rusland aangeklaagd om het vermeende faciliteren van terrorisme en sabotage, en werd er een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd.
3 uur geledenWINDER (ANP) - De vader van een tiener die twee jaar geleden een schietpartij pleegde op een school in de Verenigde Staten is veroordeeld tot vijftien jaar cel. De vader werd eerder door een jury schuldig bevonden aan meerdere aanklachten, waaronder doodslag. Hij gaf zijn zoon met kerst een wapen dat gebruikt werd bij de schietpartij.
3 uur geledenCEUTA (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering stuurt militairen naar de exclave Ceuta, waar donderdag honderden migranten aankwamen. De politie zei overweldigd te zijn door hun plotselinge komst en de autoriteiten riepen een noodsituatie uit.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Costa Ricaanse oud-vicepresident Rebeca Grynspan lijkt vooralsnog de grootste kanshebber om secretaris-generaal van de Verenigde Naties te worden. Dat blijkt volgens persbureau Reuters uit een eerste niet-bepalende stemming van de VN-raad die donderdag achter gesloten deuren werd gehouden. Het persbureau beroept zich op twee anonieme diplomaten.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Indiase parlement heeft strengere straffen voor het lekken van examens goedgekeurd. Nadat het lagerhuis woensdag akkoord ging, heeft ook het Indiase hogerhuis een wetsvoorstel hierover aangenomen. Grote groepen jongeren, die zich de kakkerlakkenbeweging (CJP) noemen, eisten ingrijpende maatregelen.
4 uur geleden