Spaanse loterij El Gordo boekt record met 2,7 miljard aan prijzen
MADRID (ANP/DPA) - De wereldberoemde Spaanse kerstloterij El Gordo heeft zondag een recordbedrag van meer dan 2,7 miljard euro uitgekeerd. De hoofdprijzen van elk ongeveer 4 miljoen euro gingen onder meer naar een migrantenwijk in hoofdstad Madrid. In die stad won ook een sportvereniging de hoofdprijs, die verdeeld wordt onder de leden, meldde persbureau Europa Press.
De loterij, die meer dan twee eeuwen geleden werd opgericht, wordt beschouwd als de oudste ter wereld. Vanwege het totale prijzengeld, dat jaarlijks toeneemt, wordt El Gordo ('de dikke') de grootste loterij ter wereld genoemd. Dit jaar werd de hoofdprijs van 4 miljoen euro maar liefst 193 keer uitbetaald. Dat was acht keer meer dan vorig jaar. Het totale prijzengeld vertegenwoordigde 70 procent van de omzet van dit jaar van 3,86 miljard euro.
De trekking markeert het begin van de kerstfestiviteiten in Spanje en is een evenement dat op grote schaal wordt gevolgd. Mensen komen ervoor bij elkaar in huizen, cafés en andere openbare gelegenheden. De ceremonie duurt minstens drie uur, omdat er ook veel kleinere prijzen worden uitgereikt.
Voor de ogen van miljoenen kijkers ging het tijdens de trekking ook een enkele keer mis. Zo begon een leerlinge van het Madrileense internaat San Ildefonso, dat traditioneel de winnende nummers zingend presenteert, voor de tweede keer de 193 winnende nummers van de hoofdprijs van 4 miljoen te zingen - totdat ze haar fout bemerkte en stilviel.
Meer uit Buitenland
BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
1 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
8 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
17 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
17 uur geleden