
Spaanse inflatie stijgt in snelste tempo sinds 1992
MADRID (ANP) - Het leven in Spanje is in december in doorsnee bijna 7 procent duurder dan een jaar eerder. Daarmee is de inflatie deze maand in het snelste tempo gestegen sinds 1992. Vooral voor eten en elektriciteit moest fors meer worden betaald.
Door de stijgende energieprijzen worden Spaanse huishoudens op kosten gejaagd. Spanje is de op drie na grootste economie van de eurozone. De consumentenprijzen stegen ook meer dan de 5,7 procent die door kenners werd voorzien.
Door de hoge prijsstijgingen in verschillende landen in de eurozone, waaronder dus ook Spanje, wordt het er voor de Europese Centrale Bank (ECB) niet gemakkelijker op om consumenten ervan te overtuigen dat de hoge inflatie tijdelijk is. De inflatiedoelstelling van de ECB ligt op 2 procent. Onder anderen ECB-preses Christine Lagarde wees er meermaals op dat de inflatiepiek zou wegebben. Voor 2023 en 2024 gaat de centrale bank uit van een inflatie van 1,8 procent.
DNB
President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) schat de risico's op een hardnekkige inflatie iets zwaarder in dan de ECB, zo zei hij tegen Trouw. Volgens hem is het goed mogelijk dat de geldontwaarding de komende jaren boven de 2 procent zal blijven. Volgens Knot worden sommige prijsopstuwende effecten een beetje onderschat in de ramingen van de ECB. "Nieuwe virusvarianten zullen de problemen eerder doen toenemen dan dat ze de inflatie zullen afremmen", stelt hij. Dat de prijzen nu zo hard stijgen komt ook deels door eerdere lockdowns.
Ook in Polen stijgen de prijzen sneller dan voorzien. Volgens de Poolse centrale bank zal de inflatie volgend jaar pieken op 8,3 procent om tegen het einde van het jaar weer terug te zakken tot 6,2 procent. De gemiddelde inflatie van 7,6 procent volgend jaar die nu wordt voorzien, ligt hoger dan de 5,8 procent die in november werd geraamd. Vooral de energieprijzen wakkeren de inflatie aan.
Polen is wel lid van de Europese Unie, maar is geen onderdeel van de eurozone. De verwachting is dat de Poolse centrale bank volgende week voor de vierde keer op rij de rente zal verhogen om de inflatie te beteugelen.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP) - Ook India stopt tijdelijk met het versturen van bepaalde pakketten naar de Verenigde Staten vanwege nieuwe regels in de VS. Vanaf maandag kunnen mensen in India alleen nog poststukken en cadeaus naar de VS sturen met een waarde van maximaal 100 dollar, zo'n 85 euro. Vrijdag werd al bekend dat onder meer postbedrijven PostNL en DHL soortgelijke maatregelen hebben genomen.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India en de Verenigde Staten blijven handelsgesprekken voeren, ondanks de gespannen relaties tussen de twee landen. De spanning is opgelopen nadat de Amerikaanse president Donald Trump India eerder deze maand hogere importheffingen dreigde op te leggen vanwege de import van Russische olie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil een vergoeding van het consortium dat de viaducten op de hogesnelheidslijn tussen Schiphol en Rotterdam heeft gebouwd. Er zijn ontwerpfouten gemaakt bij de viaducten waardoor treinen op de HSL-Zuid hier met beperkte snelheid moeten rijden. Het ministerie heeft recent juridische stappen genomen tegen het consortium, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen aan de Tweede Kamer.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Global lijkt dit jaar nog meer banen te gaan schrappen bij verschillende onderdelen van het mediaconcern. Onlangs werd al bekend dat het mediaconcern zo'n 2000 werknemers gaat ontslaan, ongeveer 15 procent van het personeel in de Verenigde Staten. Ingewijden melden nu aan verschillende internationale media, waaronder entertainmentwebsite Variety, dat in november naar verwachting tot 3000 banen worden geschrapt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse overheid heeft alle werkzaamheden van een megawindmolenpark voor de kust van de staat Rhode Island stilgelegd. De bouw van het park door het Deense windenergiebedrijf Ørsted was al voor 80 procent voltooid. Daarmee heeft president Donald Trump opnieuw een windenergieproject in de Verenigde Staten geblokkeerd.
8 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China heeft nieuwe regels voorgesteld over prijsvorming op onlineplatforms. De conceptregels moeten leiden tot meer transparantie en eerlijkheid, meldt overheidsorganisatie NDRC zaterdag. De nieuwe regels volgen op klachten over oneerlijke of misleidende prijzen door grote platforms.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering start een onderzoek naar een heffing op meubels die in de Verenigde Staten worden geïmporteerd. Het onderzoek moet over vijftig dagen zijn afgerond. Meubels die de VS binnenkomen moeten een heffing krijgen waarvan de hoogte nog moet worden bepaald. Dit heeft president Donald Trump op Truth Social gemeld.
11 uur geleden