Spaanse inflatie daalt voor vierde maand op rij
MADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Spaanse inflatie is voor de vierde maand op rij gedaald dankzij de lagere elektriciteits- en brandstofkosten. Daarbij was de daling sterker dan kenners gemiddeld hadden verwacht. Het Spaanse cijfer betekent een opsteker voor de Europese Centrale Bank, die de laatste tijd de rentes flink heeft verhoogd om daarmee de inflatie te drukken. Ook zal het cijfer vertrouwen geven aan de Spaanse regering, die de laatste tijd recordbedragen uitgaf om steunpakketten te financieren.
De consumentenprijzen stegen in Spanje in november met 6,6 procent ten opzichte van een jaar geleden, tegen 7,3 procent een maand eerder, aldus het statistisch instituut. Economen die waren geraadpleegd door persbureau Bloomberg hadden rekening gehouden met een niveau van 7,1 procent. De kerninflatie, die geen rekening houdt met sterk in prijs schommelende producten zoals energie en voedsel, steeg tot 6,3 procent.
Duitsland, de grootste economie van het continent, maakt later op dinsdag inflatiecijfers bekend. De verwachting is dat de Duitse prijsstijgingen ook minder sterk zijn geworden, maar evengoed zal de inflatie nog wel in de dubbele cijfers zijn gebleven. Vanuit de eurozone komen later nieuwe cijfers naar buiten. De data zijn belangrijk voor de ECB bij de beslissing over volgende rentestappen om de ongekende prijsdruk in het landenblok te beteugelen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
4 uur geleden