Spaanse economie groeit sterker dan verwacht dankzij toerisme
MADRID (ANP) - Spanje merkt duidelijk dat het toerisme in het land weer is aangetrokken na de coronapandemie. De economie van het Zuid-Europese vakantieland groeide in het tweede kwartaal met 1,5 procent ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat was sterker dan een eerdere raming van het Spaanse statistiekbureau INE van een groei van 1,1 procent. Naast de belangrijke toeristische sector werd de groei ook aangedreven door de export.
De op drie na grootste economie van de eurozone is sterk afhankelijk van het toerisme, dat in goede jaren meer dan 10 procent vertegenwoordigde van het bruto binnenlands product. Volgens cijfers van het INE nam het aantal hotelovernachtingen in augustus met ruim 34 procent toe ten opzichte van een jaar geleden. De gemiddelde prijs voor een hotelkamer steeg met dik 11 procent tot bijna 128 euro.
De groei van de Spaanse economie in het afgelopen kwartaal volgt op een krimp van 0,2 procent in het eerste kwartaal. Ondanks de stijgende energiekosten weet Spanje daarmee een recessie te voorkomen.
Spanje, dat in de top tien staat van de belangrijkste handelspartners van Nederland, kampt net als veel andere Europese landen met een torenhoge inflatie. Veel Spanjaarden komen daardoor in financiële problemen. Om de hoge kosten voor gas voor huishoudens binnen de perken te houden verlaagt Spanje in oktober de btw op gas van 21 procent naar 5 procent. Ook met gratis treinabonnementen poogt de regering de lasten wat te verlichten.
Meer uit Financieel
VLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
20 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
22 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
47 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Deelstep- en fietsaanbieder Lime gaat naar de beurs. Het ook in Nederland actieve bedrijf heeft hier al langer plannen voor, maar wil nu daadwerkelijk de stap zetten. Het door Uber gesteunde Lime heeft zich ingeschreven voor een notering aan techbeurs Nasdaq in New York.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall ziet een groeiende vraag naar zijn luchtverdedigingssystemen in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Het bedrijf verwacht het aantal systemen dat daar in gebruik is tegen eind 2027 bijna te verdubbelen, zei topman Armin Papperger in een interview met persbureau Bloomberg.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen zijn niet uitgezonderd van het compenseren van reizigers vanwege de hoge kerosineprijzen, aldus de Europese Commissie. Het dagelijkse bestuur van de EU presenteerde vrijdag richtlijnen voor onder meer de luchtvaartsector vanwege de hoge brandstofprijzen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hoeven geen compensatie te krijgen. Dat adviseert de advocaat-generaal aan de Hoge Raad, die daarover op een nog onbekend moment uitspraak doet. Vaak neemt de hoogste rechter het advies over.
3 uur geleden