Spaanse economie groeit hard door
MADRID (ANP) - De economie van Spanje is in het laatste kwartaal van vorig jaar harder gegroeid dan verwacht. Zowel huishoudens als overheidsinstellingen gaven meer geld uit. Daarnaast stegen de investeringen.
Het bruto binnenlands product (bbp) van Spanje steeg in het vierde kwartaal 0,6 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat is een drie keer zo sterke stijging als economen in doorsnee hadden verwacht. Het gaat ook om een groeiversnelling ten opzichte van het derde kwartaal, toen sprake was van 0,4 procent groei.
De groeicijfers vormen een contrast met Nederland, Frankrijk en Duitsland, die de laatste kwartalen te maken hadden met stilstand of lichte krimp. Daarbij speelt onder andere mee dat de Spaanse economie veel harder werd getroffen door de coronapandemie en daar langer van herstelt, wat zich vertaalt in groeicijfers.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force (FDF) sluit acties niet uit in reactie op de aanstaande stikstofplannen van het kabinet, zegt een woordvoerster. De boerenactiegroep kijkt ook naar juridische stappen tegen de plannen waar deze week diverse media over hebben geschreven. Ook voorzitter Erik Luiten van landbouworganisatie Agractie merkt dat het "broeit" onder de boeren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land met een kwart procentpunt verlaagd naar 14,25 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de economie ondersteunen, die te lijden heeft onder de enorme militaire uitgaven en de westerse sancties tegen het land om de oorlog in Oekraïne.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is onrustig binnen de raad die de belangen van omwonenden van Schiphol behartigt. Verschillende leden van het adviesorgaan hebben hun taken uit protest neergelegd, melden zij vrijdag. Ze vinden dat de raad niet langer in staat is om de belangen van alle omwonenden te behartigen. Als er niets verandert, dreigt er volgens hen weinig te verbeteren aan de situatie van omwonenden van de luchthaven.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz lijkt vrijdagochtend te zijn afgenomen, nadat de eerste geplande onderhandelingsronde in Zwitserland tussen de VS en Iran is afgeblazen. Een dag eerder ging er nog een stroom olie door de zeestraat. De blokkade van de belangrijke zeestraat is opgeheven als onderdeel van het vredesakkoord dat woensdagavond is ondertekend door beide landen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De controles op de export van gevoelige technologie zijn "ontzettend robuust", zei handelsminister Sjoerd Sjoerdsma voor aanvang van de wekelijkse ministerraad. Vanuit de Verenigde Staten klinken beschuldigingen dat een geavanceerde chipmachine van ASML in strijd met eerder opgelegde beperkingen in China zou zijn beland.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Het is vanaf 1 juli niet meer mogelijk om een anonieme OV-chipkaart aan te schaffen. De inmiddels technisch verouderde chipkaart wordt geleidelijk aan overbodig, nu mensen ook met hun betaalpas en de nieuwe OV-pas kunnen in- en uitchecken bij de bus, tram, metro of trein.
5 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Topman Armin Papperger van de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall pleit voor wereldwijde regels om ervoor te zorgen dat mensen blijven beslissen wanneer wapens in oorlogstijd worden afgevuurd in plaats van machines met kunstmatige intelligentie (AI). Hij waarschuwde op de defensiebeurs Eurosatory in Villepinte, nabij Parijs, dat de technologische mogelijkheden in de wapenindustrie de komende tien jaar waarschijnlijk "exponentieel" toenemen.
5 uur geleden