Spaans parlement weer tegen premierschap Feijóo, Sánchez aan zet
MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft weer niet ingestemd met de benoeming van Alberto Nuñez Feijóo tot premier. Net als afgelopen woensdag lukte het de PP-leider, zoals verwacht, niet om een meerderheid achter zich te krijgen. Waarschijnlijk mag de huidige premier Pedro Sánchez nu proberen om een regering te vormen.
Feijóo's partij won de verkiezingen in juli, maar kreeg woensdag al niet de benodigde steun van de helft van het parlement. Tijdens de stemming van vrijdag waren de regels iets versoepeld. Hij zou nu genoeg hebben gehad aan de meerderheid van alle aanwezige parlementsleden. Maar er stemden meer mensen tegen zijn aanstelling dan voor.
De verwachting is dat de koning van Spanje nu premier Sánchez zal vragen om te proberen een regering te vormen. Zijn partij, de socialistische PSOE, werd op de PP na de grootste. Maar het is ook niet zeker of het hem zal lukken om met een links blok genoeg parlementariërs achter zich te krijgen. Hij heeft de steun nodig van Catalaanse separatisten, maar die stellen hoge eisen. De Catalanen willen amnestie voor iedereen die in 2017 betrokken was bij een poging om Catalonië van Spanje af te scheiden. In de rest van Spanje is veel kritiek, omdat Sánchez die amnestie zou overwegen. Het is niet duidelijk voor hoeveel mensen dat zou gelden, maar volgens Spaanse media zijn het er mogelijk duizenden.
Mocht het Sánchez in de komende twee maanden ook niet lukken om een regering te vormen, dan moeten er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Die zouden dan waarschijnlijk in januari zijn. In de peilingen is sinds de vorige verkiezingen weinig veranderd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
9 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
14 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
16 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
16 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
16 uur geleden