Spaans parlement weer tegen premierschap Feijóo, Sánchez aan zet
MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft weer niet ingestemd met de benoeming van Alberto Nuñez Feijóo tot premier. Net als afgelopen woensdag lukte het de PP-leider, zoals verwacht, niet om een meerderheid achter zich te krijgen. Waarschijnlijk mag de huidige premier Pedro Sánchez nu proberen om een regering te vormen.
Feijóo's partij won de verkiezingen in juli, maar kreeg woensdag al niet de benodigde steun van de helft van het parlement. Tijdens de stemming van vrijdag waren de regels iets versoepeld. Hij zou nu genoeg hebben gehad aan de meerderheid van alle aanwezige parlementsleden. Maar er stemden meer mensen tegen zijn aanstelling dan voor.
De verwachting is dat de koning van Spanje nu premier Sánchez zal vragen om te proberen een regering te vormen. Zijn partij, de socialistische PSOE, werd op de PP na de grootste. Maar het is ook niet zeker of het hem zal lukken om met een links blok genoeg parlementariërs achter zich te krijgen. Hij heeft de steun nodig van Catalaanse separatisten, maar die stellen hoge eisen. De Catalanen willen amnestie voor iedereen die in 2017 betrokken was bij een poging om Catalonië van Spanje af te scheiden. In de rest van Spanje is veel kritiek, omdat Sánchez die amnestie zou overwegen. Het is niet duidelijk voor hoeveel mensen dat zou gelden, maar volgens Spaanse media zijn het er mogelijk duizenden.
Mocht het Sánchez in de komende twee maanden ook niet lukken om een regering te vormen, dan moeten er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Die zouden dan waarschijnlijk in januari zijn. In de peilingen is sinds de vorige verkiezingen weinig veranderd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
17 minuten geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran staakt de communicatie met de VS via bemiddelaar Pakistan vanwege het aanhoudende geweld in Libanon. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft Oekraïne afgelopen maand bestookt met een recordaantal langeafstandsdrones. Het waren er volgens berekeningen van persbureau AFP meer dan 8000, bijna een kwart meer dan in april. Dat terwijl in mei nog een kortstondige wapenstilstand gold.
3 uur geleden