Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement weer tegen premierschap Feijóo, Sánchez aan zet

Spaans parlement weer tegen premierschap Feijóo, Sánchez aan zet

MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse parlement heeft weer niet ingestemd met de benoeming van Alberto Nuñez Feijóo tot premier. Net als afgelopen woensdag lukte het de PP-leider, zoals verwacht, niet om een meerderheid achter zich te krijgen. Waarschijnlijk mag de huidige premier Pedro Sánchez nu proberen om een regering te vormen.

Feijóo's partij won de verkiezingen in juli, maar kreeg woensdag al niet de benodigde steun van de helft van het parlement. Tijdens de stemming van vrijdag waren de regels iets versoepeld. Hij zou nu genoeg hebben gehad aan de meerderheid van alle aanwezige parlementsleden. Maar er stemden meer mensen tegen zijn aanstelling dan voor.

De verwachting is dat de koning van Spanje nu premier Sánchez zal vragen om te proberen een regering te vormen. Zijn partij, de socialistische PSOE, werd op de PP na de grootste. Maar het is ook niet zeker of het hem zal lukken om met een links blok genoeg parlementariërs achter zich te krijgen. Hij heeft de steun nodig van Catalaanse separatisten, maar die stellen hoge eisen. De Catalanen willen amnestie voor iedereen die in 2017 betrokken was bij een poging om Catalonië van Spanje af te scheiden. In de rest van Spanje is veel kritiek, omdat Sánchez die amnestie zou overwegen. Het is niet duidelijk voor hoeveel mensen dat zou gelden, maar volgens Spaanse media zijn het er mogelijk duizenden.

Mocht het Sánchez in de komende twee maanden ook niet lukken om een regering te vormen, dan moeten er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Die zouden dan waarschijnlijk in januari zijn. In de peilingen is sinds de vorige verkiezingen weinig veranderd.

Meer uit Buitenland

Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

50 minuten geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

50 minuten geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

51 minuten geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

2 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

4 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

8 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

10 uur geleden