Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement heeft een omstreden wet verworpen die Catalaanse separatisten amnestie zou verlenen. De Catalaanse partij Junts stemde tegen de wet omdat de amnestieregeling volgens haar niet ver genoeg ging. De beoogde coalitie van premier Pedro Sánchez lijkt hierdoor weer onzeker.

Junts-parlementariërs vinden dat de clausule over terrorisme uit de wet moet worden gehaald. Die clausule bepaalt dat sommige separatisten niet in aanmerking komen voor amnestie als zij verdacht worden van terroristische acties. Junts vindt dat een oneerlijke regeling omdat sommige Catalaanse politici daarvoor worden onderzocht. Nu de wet is afgewezen moet die worden herzien om in aanmerking te komen voor een nieuwe stemronde.

Premier Sánchez is in november aan een tweede ambtstermijn begonnen, nadat hij in het parlement genoeg steun had gekregen door een deal met Junts van Carles Puigdemont. Die partij eist in ruil amnestie voor personen die worden vervolgd omdat ze sinds 2012 streven naar een onafhankelijk Catalonië. Puigdemont is een van hen. Hij was premier van de regio toen daar in 2017 een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden. De politicus vluchtte daarna naar België om vervolging te voorkomen.

In Spanje zijn sinds de totstandkoming van de deal betogingen tegen de amnestiewet gehouden. Tienduizenden mensen deden zondag mee aan een demonstratie in Madrid. Onder anderen Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP heeft opgeroepen tot acties. Zijn partij kreeg bij de parlementsverkiezingen in juli meer stemmen dan de Socialistische Partij van Sánchez, maar hij slaagde er niet in een regering te vormen.

Meer uit Buitenland

Nobelprijs voor Literatuur naar Canadese auteur Anne Carson

STOCKHOLM (ANP) - De Nobelprijs voor de Literatuur gaat dit jaar naar de Canadese auteur Anne Carson (76). De Zweedse Academie, die de prijs toekent, prijst de auteur om haar "vindingrijke oeuvre", waarmee ze "nieuwe vormen heeft gecreëerd voor hedendaagse literatuur".

19 minuten geleden
Europees Parlement erkent nieuwe Doema Rusland niet

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement weigert de Russische Doema te erkennen na de "nepverkiezingen" in september, stelt het in een verklaring die donderdag is aangenomen. Het roept de EU-lidstaten op dat ook te doen en "af te zien van elk officieel contact met de nieuw samengestelde Staatsdoema en haar leden".

20 minuten geleden
Opnieuw verdachte incident RAF Fairford vrijgelaten op borgtocht

LONDEN (ANP) - Opnieuw is een verdachte rond het incident bij de Britse luchtmachtbasis RAF Fairford op borgtocht vrijgelaten. De autoriteiten melden dat het gaat om een 22-jarige Brit. Eerder werden zes andere arrestanten in de zaak ook al vrijgelaten.

47 minuten geleden
Doden bij aanval op bussen in Oekraïense Kramatorsk

KRAMATORSK (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op twee bussen in Kramatorsk, in het oosten van Oekraïne, zijn zeker dertig doden gevallen. Ook raakten voor zover bekend achttien mensen gewond. Dat meldt het regionale OM. Eerder was nog sprake van twaalf doden en veertien gewonden. Vermoedelijk werd een glijbom gebruikt bij de aanval, voegt de aanklager toe. Onduidelijk is of het gaat om een aanval op de stad of de gelijknamige oblast.

1 uur geleden
Medewerker Britse marine verdacht van spionage gearresteerd

LONDEN (ANP/RTR) - Een 24-jarige medewerker van de Britse koninklijke marine is in hechtenis genomen omdat hij voor een buitenlandse mogendheid gespioneerd zou hebben. Verdachte Teddy Young werd in mei 2025 ook al aangehouden in het kader van dit onderzoek. Hij is donderdag weer opgepakt en in Londen in hechtenis genomen.

2 uur geleden
Opnieuw slachtoffers bij steekpartij op Poolse school

LESZCZYDOL-NOWINY (ANP/RTR) - Een ex-scholier van een basisschool in Polen heeft volgens media een leraar en een conciërge neergestoken. De conciërge is korte tijd later aan zijn verwondingen overleden. De directeur van de onderwijsinstelling schoot te hulp en is ook gewond geraakt. De 15-jarige aanvaller is volgens de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, ​Marcin ⁠Kierwinski, door de politie gearresteerd.

2 uur geleden
Zuid-Korea haalt ambassadeur terug uit Kyiv om diplomatieke rel

SEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zuid-Korea roept zijn ambassadeur terug uit Oekraïne. Dat meldt het land te midden van een diplomatieke rel met Kyiv.

2 uur geleden