Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement heeft een omstreden wet verworpen die Catalaanse separatisten amnestie zou verlenen. De Catalaanse partij Junts stemde tegen de wet omdat de amnestieregeling volgens haar niet ver genoeg ging. De beoogde coalitie van premier Pedro Sánchez lijkt hierdoor weer onzeker.

Junts-parlementariërs vinden dat de clausule over terrorisme uit de wet moet worden gehaald. Die clausule bepaalt dat sommige separatisten niet in aanmerking komen voor amnestie als zij verdacht worden van terroristische acties. Junts vindt dat een oneerlijke regeling omdat sommige Catalaanse politici daarvoor worden onderzocht. Nu de wet is afgewezen moet die worden herzien om in aanmerking te komen voor een nieuwe stemronde.

Premier Sánchez is in november aan een tweede ambtstermijn begonnen, nadat hij in het parlement genoeg steun had gekregen door een deal met Junts van Carles Puigdemont. Die partij eist in ruil amnestie voor personen die worden vervolgd omdat ze sinds 2012 streven naar een onafhankelijk Catalonië. Puigdemont is een van hen. Hij was premier van de regio toen daar in 2017 een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden. De politicus vluchtte daarna naar België om vervolging te voorkomen.

In Spanje zijn sinds de totstandkoming van de deal betogingen tegen de amnestiewet gehouden. Tienduizenden mensen deden zondag mee aan een demonstratie in Madrid. Onder anderen Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP heeft opgeroepen tot acties. Zijn partij kreeg bij de parlementsverkiezingen in juli meer stemmen dan de Socialistische Partij van Sánchez, maar hij slaagde er niet in een regering te vormen.

Meer uit Buitenland

Obama geeft Trump de schuld van stijging kosten levensonderhoud

CLEVELAND (ANP/AFP) - De voormalige Amerikaanse president Barack Obama heeft tijdens een rally voor Democratische kandidaten voor de midtermverkiezingen in Ohio en Michigan ernstige kritiek geleverd op president Donald Trump.

3 uur geleden
Musk: Oekraïne hield zich niet aan gebruiksvoorwaarden Starlink

WASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne heeft zich niet aan de voorwaarden gehouden om Starlink te mogen gebruiken. Dat zegt Elon Musk, topman van SpaceX, dat eigenaar van Starlink is.

6 uur geleden
Trump brengt vervroegd stem uit voor midterms

MAR-A-LAGO (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn stem uitgebracht voor de midterm-verkiezingen. Die vinden pas op 3 november plaats, maar Trump heeft al vervroegd zijn stembiljet ingeleverd.

7 uur geleden
Bijna 1000 aanhoudingen in Frankrijk, protesten goed verlopen

PARIJS (ANP/AFP) - Bij de grootschalige protesten in Frankrijk zijn zaterdag bijna duizend mensen aangehouden, meldt minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Toch zijn de meeste demonstraties volgens hem goed verlopen. Vorige week liepen de betogingen nog uit op zware rellen en de regering had een grote politiemacht ingezet om te voorkomen dat dat weer zou gebeuren.

10 uur geleden
Demonstranten bezetten het Colosseum in Rome

ROME (ANP) - Italiaanse demonstranten zijn zaterdag het wereldberoemde oud-Romeinse amfitheater Colosseum in Rome binnengedrongen. In Italië wordt in meerdere steden gedemonstreerd, waarbij dat in een aantal gevallen tot confrontaties met de politie leidt.

11 uur geleden
Politie meldt 110.000 deelnemers bij mars Parijs, situatie kalm

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie meldt dat 110.000 mensen hebben deelgenomen aan de grote protestmars in Parijs. Die demonstratie zou tot nu toe "kalm" zijn verlopen. In andere Franse steden is de situatie al wel onrustig en grijpt de politie in.

13 uur geleden
Bardella met 99 procent herkozen als voorzitter van Rassemblement

ORLÉANS (ANP) - Jordan Bardella is met 98,98 procent herkozen als voorzitter van de Franse rechtsradicale politieke partij Rassemblement National (RN). Hij was de enige kandidaat.

13 uur geleden