Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement heeft een omstreden wet verworpen die Catalaanse separatisten amnestie zou verlenen. De Catalaanse partij Junts stemde tegen de wet omdat de amnestieregeling volgens haar niet ver genoeg ging. De beoogde coalitie van premier Pedro Sánchez lijkt hierdoor weer onzeker.

Junts-parlementariërs vinden dat de clausule over terrorisme uit de wet moet worden gehaald. Die clausule bepaalt dat sommige separatisten niet in aanmerking komen voor amnestie als zij verdacht worden van terroristische acties. Junts vindt dat een oneerlijke regeling omdat sommige Catalaanse politici daarvoor worden onderzocht. Nu de wet is afgewezen moet die worden herzien om in aanmerking te komen voor een nieuwe stemronde.

Premier Sánchez is in november aan een tweede ambtstermijn begonnen, nadat hij in het parlement genoeg steun had gekregen door een deal met Junts van Carles Puigdemont. Die partij eist in ruil amnestie voor personen die worden vervolgd omdat ze sinds 2012 streven naar een onafhankelijk Catalonië. Puigdemont is een van hen. Hij was premier van de regio toen daar in 2017 een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden. De politicus vluchtte daarna naar België om vervolging te voorkomen.

In Spanje zijn sinds de totstandkoming van de deal betogingen tegen de amnestiewet gehouden. Tienduizenden mensen deden zondag mee aan een demonstratie in Madrid. Onder anderen Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP heeft opgeroepen tot acties. Zijn partij kreeg bij de parlementsverkiezingen in juli meer stemmen dan de Socialistische Partij van Sánchez, maar hij slaagde er niet in een regering te vormen.

Meer uit Buitenland

Nieuw team astronauten aangekomen op ruimtestation ISS

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.

24 minuten geleden
Parket van Parijs wijst team aan voor Epstein-onderzoek

PARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.

4 uur geleden
Zwitserland: Oman faciliteert overleg tussen VS en Iran in Genève

BERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.

5 uur geleden
Tientallen mensen gedood bij aanvallen op Nigeriaanse dorpen

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.

5 uur geleden
Immigratiedienst VS zette duizenden mensen onterecht vast

WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.

6 uur geleden
Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

10 uur geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

10 uur geleden