Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement heeft een omstreden wet verworpen die Catalaanse separatisten amnestie zou verlenen. De Catalaanse partij Junts stemde tegen de wet omdat de amnestieregeling volgens haar niet ver genoeg ging. De beoogde coalitie van premier Pedro Sánchez lijkt hierdoor weer onzeker.

Junts-parlementariërs vinden dat de clausule over terrorisme uit de wet moet worden gehaald. Die clausule bepaalt dat sommige separatisten niet in aanmerking komen voor amnestie als zij verdacht worden van terroristische acties. Junts vindt dat een oneerlijke regeling omdat sommige Catalaanse politici daarvoor worden onderzocht. Nu de wet is afgewezen moet die worden herzien om in aanmerking te komen voor een nieuwe stemronde.

Premier Sánchez is in november aan een tweede ambtstermijn begonnen, nadat hij in het parlement genoeg steun had gekregen door een deal met Junts van Carles Puigdemont. Die partij eist in ruil amnestie voor personen die worden vervolgd omdat ze sinds 2012 streven naar een onafhankelijk Catalonië. Puigdemont is een van hen. Hij was premier van de regio toen daar in 2017 een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden. De politicus vluchtte daarna naar België om vervolging te voorkomen.

In Spanje zijn sinds de totstandkoming van de deal betogingen tegen de amnestiewet gehouden. Tienduizenden mensen deden zondag mee aan een demonstratie in Madrid. Onder anderen Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP heeft opgeroepen tot acties. Zijn partij kreeg bij de parlementsverkiezingen in juli meer stemmen dan de Socialistische Partij van Sánchez, maar hij slaagde er niet in een regering te vormen.

Meer uit Buitenland

Frankrijk maakt plan voor Amerikaans dreigement rond Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk bespreekt met bondgenoten wat er moet gebeuren als de Verenigde Staten inderdaad Groenland overnemen, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Hij spreekt er naar eigen zeggen later woensdag over met zijn ambtgenoten uit Duitsland en Polen.

33 minuten geleden
Interim-leider Venezuela: week rouw voor slachtoffers VS-aanval

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.

7 uur geleden
Dader schietpartij Brown University bekende misdaden in video

BOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.

7 uur geleden
Trump: Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten olie over aan VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.

7 uur geleden
Witte Huis: militaire actie is optie voor verwerving Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".

9 uur geleden
Rodríguez: niemand behalve wij besturen Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".

11 uur geleden
Principeovereenkomst voor troepeninzet Oekraïne na oorlog

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.

13 uur geleden