Spaans parlement stemt tegen omstreden amnestiewet separatisten
MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement heeft een omstreden wet verworpen die Catalaanse separatisten amnestie zou verlenen. De Catalaanse partij Junts stemde tegen de wet omdat de amnestieregeling volgens haar niet ver genoeg ging. De beoogde coalitie van premier Pedro Sánchez lijkt hierdoor weer onzeker.
Junts-parlementariërs vinden dat de clausule over terrorisme uit de wet moet worden gehaald. Die clausule bepaalt dat sommige separatisten niet in aanmerking komen voor amnestie als zij verdacht worden van terroristische acties. Junts vindt dat een oneerlijke regeling omdat sommige Catalaanse politici daarvoor worden onderzocht. Nu de wet is afgewezen moet die worden herzien om in aanmerking te komen voor een nieuwe stemronde.
Premier Sánchez is in november aan een tweede ambtstermijn begonnen, nadat hij in het parlement genoeg steun had gekregen door een deal met Junts van Carles Puigdemont. Die partij eist in ruil amnestie voor personen die worden vervolgd omdat ze sinds 2012 streven naar een onafhankelijk Catalonië. Puigdemont is een van hen. Hij was premier van de regio toen daar in 2017 een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden. De politicus vluchtte daarna naar België om vervolging te voorkomen.
In Spanje zijn sinds de totstandkoming van de deal betogingen tegen de amnestiewet gehouden. Tienduizenden mensen deden zondag mee aan een demonstratie in Madrid. Onder anderen Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP heeft opgeroepen tot acties. Zijn partij kreeg bij de parlementsverkiezingen in juli meer stemmen dan de Socialistische Partij van Sánchez, maar hij slaagde er niet in een regering te vormen.
Meer uit Buitenland
NANTERRE (ANP) - De Franse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelijk misbruik van tweedehandsplatform Vinted na berichten op sociale media over advertenties die in verband werden gebracht met kinderhandel. Vooralsnog is niet vastgesteld dat daarvan daadwerkelijk sprake is.
1 uur geledenOUAGADOUGOU (ANP) - Burkina Faso heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk, de voormalige kolonisator van het West-Afrikaanse land, verbroken. De militaire junta maakte vrijdag bekend dat het besluit per direct ingaat. Volgens het regime handelt Frankrijk al langere tijd tegen de belangen van het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse krijgsmacht meldt vrijdag een aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Er wordt gesproken van een reactie op een aanval op een commercieel schip dat door de Straat van Hormuz voer. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde eerder op de dag dat Iran het staakt-het-vuren had geschonden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.
6 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het officiële dodental van de aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 920, meldt de voorzitter van de nationale vergadering Jorge Rodriguez. Eerder werden 589 doden gemeld. Naar zo'n 50.000 mensen zou nog worden gezocht.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland is vrijdag een temperatuur van 41,3 graden gemeten. Nog nooit eerder is in het land zo'n hoge temperatuur genoteerd. Het vorige record van 41,2 graden kwam uit juli 2019.
8 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is meer dan verdubbeld. Interim-president Delcy Rodríguez meldde dat meer dan 589 mensen zijn overleden en 2980 personen gewond zijn geraakt.
12 uur geleden