Spaans parlement stemt over nieuwe termijn voor Sánchez
MADRID (ANP) - Het Spaanse parlement stemt over een nieuwe termijn voor premier Pedro Sánchez. Het is vrijwel zeker dat de socialist een nieuwe regering mag leiden, omdat hij door een omstreden amnestiedeal met Catalaanse separatisten beschikt over een meerderheid in het parlement.
Sánchez kan rekenen op 179 stemmen, terwijl hij er maar 176 nodig heeft. Sánchez en zijn socialistische partij PSOE willen de komende vier jaar samenwerken met Sumar, een verbond van linkse partijen, en partijen die Baskenland, de Canarische Eilanden en Catalonië vertegenwoordigen.
De amnestiedeal zorgt voor woede onder een deel van de bevolking. Sánchez belooft in ruil voor steun amnestie voor degenen die zijn vervolgd voor pogingen om Catalonië af te scheiden van Spanje. Onder hen is de naar België uitgeweken Junts per Catalunya-leider Carles Puigdemont. Hij was in 2017 premier van de autonome regio Catalonië toen er een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden.
De PSOE werd bij de verkiezingen in juli de tweede partij van Spanje. Alleen de rechtse Partido Popular (PP) kreeg meer stemmen dan de socialisten. PP-leider Alberto Nuñez Feijóo mocht als eerste een poging doen om een regering te vormen, maar slaagde daar zoals verwacht niet in omdat het rechtse blok geen meerderheid in het parlement heeft.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft de wens uitgesproken dat president Frank-Walter Steinmeier wordt opgevolgd door een vrouw, aldus bronnen binnen zijn partij. De voornamelijk ceremoniële functie is nog nooit door een vrouw bekleed.
7 uur geledenLIMOGES (ANP/BELGA) - Een inzamelingsactie voor het afgebrande stadhuis van de Franse stad Limoges heeft al ruim 1 miljoen euro opgeleverd. Het gebouw raakte zwaar beschadigd door de brand op 17 oktober, toen in Frankrijk massaal rellen, plunderingen en vernielingen plaatsvonden.
8 uur geleden