Spaans parlement stemt over nieuwe termijn voor Sánchez
MADRID (ANP) - Het Spaanse parlement stemt over een nieuwe termijn voor premier Pedro Sánchez. Het is vrijwel zeker dat de socialist een nieuwe regering mag leiden, omdat hij door een omstreden amnestiedeal met Catalaanse separatisten beschikt over een meerderheid in het parlement.
Sánchez kan rekenen op 179 stemmen, terwijl hij er maar 176 nodig heeft. Sánchez en zijn socialistische partij PSOE willen de komende vier jaar samenwerken met Sumar, een verbond van linkse partijen, en partijen die Baskenland, de Canarische Eilanden en Catalonië vertegenwoordigen.
De amnestiedeal zorgt voor woede onder een deel van de bevolking. Sánchez belooft in ruil voor steun amnestie voor degenen die zijn vervolgd voor pogingen om Catalonië af te scheiden van Spanje. Onder hen is de naar België uitgeweken Junts per Catalunya-leider Carles Puigdemont. Hij was in 2017 premier van de autonome regio Catalonië toen er een illegaal onafhankelijkheidsreferendum werd gehouden.
De PSOE werd bij de verkiezingen in juli de tweede partij van Spanje. Alleen de rechtse Partido Popular (PP) kreeg meer stemmen dan de socialisten. PP-leider Alberto Nuñez Feijóo mocht als eerste een poging doen om een regering te vormen, maar slaagde daar zoals verwacht niet in omdat het rechtse blok geen meerderheid in het parlement heeft.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De nationalistische leiders van Schotland, Wales en Noord-Ierland willen intensiever samenwerken in hun streven het Verenigd Koninkrijk te verlaten en aansluiting te zoeken bij de EU. "We geloven dat de toekomst van onze landen in de Europese Unie ligt", schrijven John Swinney, Rhun ap Iorwerth en Michelle O'Neill in een verklaring. Ze stellen dat de Brexit heeft geleid tot economische schade.
36 minuten geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's zeggen tientallen aanvallen te hebben uitgevoerd op militaire voorzieningen in Saudi-Arabië. De groep meldt dat deze aanvallen een reactie zijn op Saudische luchtaanvallen op Jemen.
37 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De leiders van India en China hebben volgens het Kremlin hulp aangeboden bij het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Dat gebeurde tijdens de top van BRICS-landen in New Delhi, aldus een Russische regeringswoordvoerder.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse federale aanklager heeft een Duits-Oekraïense vrouw aangeklaagd voor vermeende spionage voor Rusland. Dat meldt de Generalbundesanwalt in een persverklaring.
1 uur geledenHELSINKI/PARIJS (ANP) - Finland sluit aan bij de Franse bescherming met kernwapens. Het land, dat van alle NAVO-lidstaten de langste grens met Rusland deelt, voegt zich in een rij met onder andere Nederland.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran heeft uitgehaald naar Oostenrijk omdat een Iraanse delegatie toegang tot het land is geweigerd. De Iraniërs kunnen daardoor volgens staatsmedia niet deelnemen aan een conferentie van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA).
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - In de Chinese hoofdstad Beijing wordt uit veiligheidsoverwegingen het bezit van drones verboden. Het opslaan of vervoeren van de onbemande toestellen mag vanaf medio november niet meer, staat in nieuwe regels.
4 uur geleden