Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez
MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement stemt donderdag over de vorming van de derde regering van de socialistische premier Pedro Sánchez, aldus parlementsvoorzitter Francina Armengol. Dat is aan het slot van een debat dat woensdag 12.00 uur begint.
Sánchez heeft voor een meerderheid in de Spaanse Tweede Kamer steun gezocht en gekregen van kleine separatistische partijen, inclusief de Catalaanse Junts per Catalunya van de in ballingschap levende voormalige Catalaanse premier Carles Puigdemont. Sánchez heeft Catalaanse politici die zijn vervolgd om hun aandeel in een illegale en mislukte poging in 2017 de regio af te scheiden, onder meer amnestie beloofd in een wetsvoorstel.
Tegen de amnestiewet van Sánchez wordt in heel Spanje massaal betoogd. Zondag waren er volgens oppositiepartij PP (Volkspartij) in meer dan vijftig steden meer dan twee miljoen betogers op de been. Sánchez moet haast maken met de amnestiewet en de installatie van zijn regering. Na 27 november kan dat wettelijk niet meer en moet Spanje half januari opnieuw naar de stembus.
In de verkiezingen van afgelopen zomer won de oppositie, maar niet genoeg voor een parlementaire meerderheid. De linkse regeringscoalitie van Sánchez mist nu ook de meerderheid. Daarom is bij separatisten aangeklopt. De partij Junts, die zeven zetels in het parlement in Madrid heeft, biedt vier jaar lang steun aan Sánchez' regeringsploeg voor de amnestie en andere beloftes aan de regio. Tegenstanders van Sánchez stellen verontwaardigd dat hij "Spanje verraadt en verkoopt voor een paar zetels".
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Een groot deel van ondervraagde Duitse militairen zegt te maken hebben gehad met seksueel wangedrag, meldt Der Spiegel. In veel gevallen waren daar ook leidinggevenden bij betrokken, maakt het Duitse opinieblad op uit een nog geheime enquête onder militairen in ruste en in actieve dienst.
55 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de protesten in Frankrijk zijn deze donderdag zo'n 600.000 mensen de straat op gegaan, schatte het ministerie van Binnenlandse Zaken aan het eind van de middag. De vakcentrale CGT sprak zelfs van 1,6 miljoen betogers. De protesten verlopen vooralsnog redelijk vreedzaam.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Voor de Belgische regering is het "een afschuwelijk falen" dat zij voor het tweede jaar op rij moet terugvallen op een noodbegroting. Dat zei premier Bart De Wever donderdag tijdens het vragenuurtje in het Belgische parlement.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump hoopt dat het tijdelijke bestand in de Oekraïense stad Olesjky een vervolg krijgt. "Laten we Olesjky zien als een sprankje in een duistere wereld, in staat om licht te schijnen op het beste in de mens", zei ze tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis. Daarbij waren ook vertegenwoordigers uit Oekraïne en Rusland aanwezig. Die prezen haar inspanningen en zeiden ook blij te zijn met de zeldzame onderbreking van de gevechten.
1 uur geledenASUNCIÓN (ANP/AFP) - De Paraguayaanse president Santiago Peña heeft aangekondigd op te stappen, nadat de steun voor hem in het land was gekelderd vanwege een bankencrisis. Die ontstond deze week door problemen bij ueno, een bank die onder meer overheidsgeld beheert. Bijna 3 van de 6,5 miljoen Paraguayanen konden daardoor niet bij hun tegoeden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse komiek en acteur Russell Brand is door een jury schuldig bevonden aan verkrachting en meerdere aanrandingen. Brand stond de afgelopen weken in Londen terecht in een zaak waarin hij van meerdere verkrachtingen werd verdacht.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog te vroeg om te zeggen of de bommeldingen in de Europese luchtvaart aan elkaar zijn gelinkt, zegt Eurocommissaris Apostolos Tzitzikostas (Transport). Deze week kregen meer dan twintig passagiersvluchten te maken met dit soort meldingen, waarvan een groot deel op donderdag.
5 uur geleden