Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez
MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement stemt donderdag over de vorming van de derde regering van de socialistische premier Pedro Sánchez, aldus parlementsvoorzitter Francina Armengol. Dat is aan het slot van een debat dat woensdag 12.00 uur begint.
Sánchez heeft voor een meerderheid in de Spaanse Tweede Kamer steun gezocht en gekregen van kleine separatistische partijen, inclusief de Catalaanse Junts per Catalunya van de in ballingschap levende voormalige Catalaanse premier Carles Puigdemont. Sánchez heeft Catalaanse politici die zijn vervolgd om hun aandeel in een illegale en mislukte poging in 2017 de regio af te scheiden, onder meer amnestie beloofd in een wetsvoorstel.
Tegen de amnestiewet van Sánchez wordt in heel Spanje massaal betoogd. Zondag waren er volgens oppositiepartij PP (Volkspartij) in meer dan vijftig steden meer dan twee miljoen betogers op de been. Sánchez moet haast maken met de amnestiewet en de installatie van zijn regering. Na 27 november kan dat wettelijk niet meer en moet Spanje half januari opnieuw naar de stembus.
In de verkiezingen van afgelopen zomer won de oppositie, maar niet genoeg voor een parlementaire meerderheid. De linkse regeringscoalitie van Sánchez mist nu ook de meerderheid. Daarom is bij separatisten aangeklopt. De partij Junts, die zeven zetels in het parlement in Madrid heeft, biedt vier jaar lang steun aan Sánchez' regeringsploeg voor de amnestie en andere beloftes aan de regio. Tegenstanders van Sánchez stellen verontwaardigd dat hij "Spanje verraadt en verkoopt voor een paar zetels".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Engeland is een proces begonnen tegen de Russische kapitein van een vrachtschip dat vorig jaar op de Noordzee in botsing kwam met een tanker. Bij het incident ontstond een grote brand en kwam een bemanningslid om het leven.
15 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Iraanse diplomaten zijn niet langer welkom in en bij de gebouwen van het Europees Parlement. Dat meldt voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola op X.
21 minuten geledenNUUK (ANP/RTR) - De regering van Groenland heeft benadrukt dat de verdediging van het eiland in NAVO-verband geregeld zou moeten worden. De regering benadrukt "op geen enkele" manier te accepteren dat de Verenigde Staten het gebied willen inlijven.
21 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
56 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
1 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
1 uur geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
1 uur geleden