Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez

Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement stemt donderdag over de vorming van de derde regering van de socialistische premier Pedro Sánchez, aldus parlementsvoorzitter Francina Armengol. Dat is aan het slot van een debat dat woensdag 12.00 uur begint.

Sánchez heeft voor een meerderheid in de Spaanse Tweede Kamer steun gezocht en gekregen van kleine separatistische partijen, inclusief de Catalaanse Junts per Catalunya van de in ballingschap levende voormalige Catalaanse premier Carles Puigdemont. Sánchez heeft Catalaanse politici die zijn vervolgd om hun aandeel in een illegale en mislukte poging in 2017 de regio af te scheiden, onder meer amnestie beloofd in een wetsvoorstel.

Tegen de amnestiewet van Sánchez wordt in heel Spanje massaal betoogd. Zondag waren er volgens oppositiepartij PP (Volkspartij) in meer dan vijftig steden meer dan twee miljoen betogers op de been. Sánchez moet haast maken met de amnestiewet en de installatie van zijn regering. Na 27 november kan dat wettelijk niet meer en moet Spanje half januari opnieuw naar de stembus.

In de verkiezingen van afgelopen zomer won de oppositie, maar niet genoeg voor een parlementaire meerderheid. De linkse regeringscoalitie van Sánchez mist nu ook de meerderheid. Daarom is bij separatisten aangeklopt. De partij Junts, die zeven zetels in het parlement in Madrid heeft, biedt vier jaar lang steun aan Sánchez' regeringsploeg voor de amnestie en andere beloftes aan de regio. Tegenstanders van Sánchez stellen verontwaardigd dat hij "Spanje verraadt en verkoopt voor een paar zetels".

Meer uit Buitenland

Witte Huis-woordvoerder geeft toe geen advocaat te zijn

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis Katie Zacharia heeft toegegeven dat ze nooit is geslaagd voor het zogenoemde bar-examen dat nodig is om advocaat te worden in de Verenigde Staten.

41 minuten geleden
Trump haalt uit naar Zelensky na aanval op raffinaderijen Rusland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het een schande dat zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aanvallen op Russische raffinaderijen heeft hervat. Trump voegde daar in een interview met Newsmax aan toe dat Zelensky met de actie de wereldwijde energieprijzen opdrijft.

3 uur geleden
Kinderen en lerares omgekomen bij schietpartij op basisschool VS

BEND (ANP/AFP/RTR) - Bij de schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn drie kinderen en een lerares omgekomen. Dat bevestigde de politie in de plaats Bend donderdagavond plaatselijke tijd. De jonge slachtoffers waren 5, 8 en 11 jaar oud. Een 7-jarig kind en een lerares verkeren in kritieke toestand.

4 uur geleden
Deel van Kyiv zonder stroom na Russische aanval

KYIV (ANP/DPA) - In delen van de Oekraïense hoofdstad Kyiv en de omliggende regio is de elektriciteit uitgevallen na een Russische aanval op cruciale energie-infrastructuur. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Energie. Volgens burgemeester Vitali Klitsjko heeft schade bij een nutsbedrijf ook gezorgd voor problemen met de waterdruk in de stad.

4 uur geleden
Meerdere slachtoffers bij schietpartij Amerikaanse basisschool

BEND (ANP/AFP) - Bij een schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn meerdere slachtoffers gevallen. Volgens Amerikaanse media zijn vier mensen omgekomen. Onder meer CNN meldt dat drie van de dodelijke slachtoffers kinderen zijn.

6 uur geleden
Peilingen Brazilië: voorsprong Bolsonaro op Lula kleiner geworden

BRASÍLIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse presidentskandidaat Flávio Bolsonaro levert in de peilingen iets van zijn voorsprong op de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva in. Bolsonaro zou volgens een nieuwe peiling van bureau Datafolha nu 47 procent van de stemmen krijgen tegenover 45 procent voor Lula.

6 uur geleden
Aantal zwaargewonden ongeval Kanaaltunnel omlaag bijgesteld

CALAIS (ANP) - Het aantal zwaargewonden als gevolg van het ongeluk tussen een minibusje en een vrachttrein aan de Franse kant van de Kanaaltunnel is bijgesteld naar twee. Dat melden de lokale autoriteiten tijdens een persmoment ter plaatse. Eerder spraken Franse media nog van vijf zwaargewonden.

9 uur geleden