Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez

Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez

MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement stemt donderdag over de vorming van de derde regering van de socialistische premier Pedro Sánchez, aldus parlementsvoorzitter Francina Armengol. Dat is aan het slot van een debat dat woensdag 12.00 uur begint.

Sánchez heeft voor een meerderheid in de Spaanse Tweede Kamer steun gezocht en gekregen van kleine separatistische partijen, inclusief de Catalaanse Junts per Catalunya van de in ballingschap levende voormalige Catalaanse premier Carles Puigdemont. Sánchez heeft Catalaanse politici die zijn vervolgd om hun aandeel in een illegale en mislukte poging in 2017 de regio af te scheiden, onder meer amnestie beloofd in een wetsvoorstel.

Tegen de amnestiewet van Sánchez wordt in heel Spanje massaal betoogd. Zondag waren er volgens oppositiepartij PP (Volkspartij) in meer dan vijftig steden meer dan twee miljoen betogers op de been. Sánchez moet haast maken met de amnestiewet en de installatie van zijn regering. Na 27 november kan dat wettelijk niet meer en moet Spanje half januari opnieuw naar de stembus.

In de verkiezingen van afgelopen zomer won de oppositie, maar niet genoeg voor een parlementaire meerderheid. De linkse regeringscoalitie van Sánchez mist nu ook de meerderheid. Daarom is bij separatisten aangeklopt. De partij Junts, die zeven zetels in het parlement in Madrid heeft, biedt vier jaar lang steun aan Sánchez' regeringsploeg voor de amnestie en andere beloftes aan de regio. Tegenstanders van Sánchez stellen verontwaardigd dat hij "Spanje verraadt en verkoopt voor een paar zetels".

Meer uit Buitenland

Regeringspartij PAM aan kop bij parlementsverkiezingen Marokko

RABAT (ANP/AFP/RTR) - De Marokkaanse Partij voor Authenticiteit en Moderniteit (PAM) heeft bij de parlementsverkiezingen van woensdag de meeste zetels behaald. De partij, die deel uitmaakt van de huidige regeringscoalitie, komt op 97 zetels, blijkt uit voorlopige resultaten die minister van Binnenlandse Zaken Abdelouafi Laftit donderdagochtend vroeg bekendmaakte.

14 minuten geleden
Trump moet media van rechter weer toelaten tot Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump moet journalisten van CNN, MS NOW en Politico weer toelaten tot het Witte Huis. Trump had de media laten weren omdat hij het niet eens was met de inhoud van hun berichtgeving, maar de rechter heeft dat besluit geblokkeerd.

1 uur geleden
Xi aangekomen in VS voor driedaags staatsbezoek

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is woensdag in de Verenigde Staten aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. De Amerikaanse president Donald Trump verwelkomde hem persoonlijk op de militaire vliegbasis Joint Base Andrews bij Washington.

4 uur geleden
VS en China verlengen handelsbestand tot 10 januari

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken hun bestand in de handelsoorlog met twee maanden te verlengen tot 10 januari. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag tegen Fox News. Beide landen praten verder over een bredere handelsovereenkomst.

5 uur geleden
AI van OpenAI infiltreert medische database Australische overheid

CANBERRA (ANP) - Kunstmatige intelligentie (AI) van het bedrijf OpenAI heeft een Australische overheidswebsite binnengedrongen, meldt de Australische premier Anthony Albanese aan de Sydney Morning Herald. Het AI-programma had daardoor ook toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.

9 uur geleden
EU roept op tot de-escalatie in Noord-Ethiopische regio Tigray

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zegt "diep bezorgd" te zijn over het oplaaiende geweld tussen de Tigray-rebellen en het Ethiopische leger in het noorden van het land. De diplomatieke dienst van de EU roept op tot de-escalatie en stelt dat het "nog niet te laat" is om terug te keren naar de afspraken van het vredesakkoord uit 2022.

10 uur geleden
Oekraïne stuurt twee Noord-Koreaanse gevangenen naar Zuid-Korea

NEW YORK (ANP) - Oekraïne heeft twee Noord-Koreaanse krijgsgevangenen overgeleverd aan Zuid-Korea, meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in zijn toespraak bij de Verenigde Naties. Seoul had eerder al aangegeven die mannen graag op te vangen, maar Kyiv had nog niet aangegeven of dat ook het plan was.

11 uur geleden