Spaans parlement stemt donderdag over nieuwe regering Sánchez
MADRID (ANP/AFP) - Het Spaanse parlement stemt donderdag over de vorming van de derde regering van de socialistische premier Pedro Sánchez, aldus parlementsvoorzitter Francina Armengol. Dat is aan het slot van een debat dat woensdag 12.00 uur begint.
Sánchez heeft voor een meerderheid in de Spaanse Tweede Kamer steun gezocht en gekregen van kleine separatistische partijen, inclusief de Catalaanse Junts per Catalunya van de in ballingschap levende voormalige Catalaanse premier Carles Puigdemont. Sánchez heeft Catalaanse politici die zijn vervolgd om hun aandeel in een illegale en mislukte poging in 2017 de regio af te scheiden, onder meer amnestie beloofd in een wetsvoorstel.
Tegen de amnestiewet van Sánchez wordt in heel Spanje massaal betoogd. Zondag waren er volgens oppositiepartij PP (Volkspartij) in meer dan vijftig steden meer dan twee miljoen betogers op de been. Sánchez moet haast maken met de amnestiewet en de installatie van zijn regering. Na 27 november kan dat wettelijk niet meer en moet Spanje half januari opnieuw naar de stembus.
In de verkiezingen van afgelopen zomer won de oppositie, maar niet genoeg voor een parlementaire meerderheid. De linkse regeringscoalitie van Sánchez mist nu ook de meerderheid. Daarom is bij separatisten aangeklopt. De partij Junts, die zeven zetels in het parlement in Madrid heeft, biedt vier jaar lang steun aan Sánchez' regeringsploeg voor de amnestie en andere beloftes aan de regio. Tegenstanders van Sánchez stellen verontwaardigd dat hij "Spanje verraadt en verkoopt voor een paar zetels".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft dinsdagavond de Oekraïense hoofdstad Kyiv bestookt met ballistische raketten. Daarbij kwam volgens burgemeester Vitali Klitsjko een persoon om het leven toen een flatgebouw werd geraakt. Er vielen ook zeventien gewonden. Appartementen stonden in brand en bewoners werden geëvacueerd.
13 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil in de komende dagen nieuw overleg met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner over het beëindigen van de oorlog met Rusland. "Ons team heeft de Amerikaanse zijde voorstellen gestuurd voor mogelijke volgende ontmoetingen en verdere gesprekken", aldus Zelensky in een videoboodschap.
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR/DPA) - Een knobbel die was aangetroffen op de long van paus Leo blijkt kwaadaardig, meldt het Vaticaan. De religieuze leider werd dinsdag succesvol aan zijn long geopereerd. Daarbij werd het onderste deel van zijn rechterlong verwijderd.
4 uur geledenLAS VEGAS (ANP/RTR) - Duane Davis, het oud-bendelid dat terechtstaat voor de moord op de beroemde Amerikaanse rapper Tupac Shakur in 1996, krijgt in totaal veertig jaar cel opgelegd. Dat heeft de rechter in Las Vegas bepaald. In augustus werd de nu 63-jarige Davis al schuldig bevonden aan moord met voorbedachte rade.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse autoriteiten hebben zelfgemaakte explosieven gevonden in de woning van een 66-jarige man. Hij wordt verdacht van het beramen van een aanslag op de Poolse premier Donald Tusk en defensieminister Władysław Kosiniak-Kamysz.
5 uur geledenROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.
6 uur geledenITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.
6 uur geleden