Spaans hof brengt celstraf voor Puigdemont terug naar 4 jaar
MADRID (ANP/DPA) - De voortvluchtige Catalaanse onafhankelijkheidsleider Carles Puigdemont hoeft niet 15 jaar de gevangenis in. Het Spaanse Hooggerechtshof heeft zijn straf teruggebracht naar maximaal vier jaar, na een wetswijziging vorige maand. Puigdemont verblijft nog altijd in België, in zelfverkozen ballingschap om zijn straf te ontlopen.
Het hof heeft de aanklachten van opruiing tegen hem laten varen, omdat het parlement dat misdrijf uit het wetboek heeft geschrapt. De voormalige Catalaanse leider wordt nog wel beschuldigd van ongehoorzaamheid en verduistering.
De 60-jarige Puigdemont is sinds afgelopen zomer voorzitter af van de onafhankelijkheidspartij Samen voor Catalonië. Hij leidde in 2017 de Catalaanse regering die een referendum organiseerde over afscheiding van Spanje. Het Spaanse hof verklaarde die volksraadpleging illegaal, waarna Puigdemont het land verliet. Andere leiders gingen de gevangenis in, maar zijn inmiddels alweer vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Venezolaanse krijgsmacht erkent Delcy Rodríguez als interim-leider van haar land. Minister van Defensie Vladimir Padrino sprak op televisie steun uit voor een besluit van het hooggerechtshof om haar in die rol te benoemen.
1 uur geledenBERN (ANP) - Tientallen gewonden van de brand in het Zwitserse Crans-Montana zijn voor behandeling overgebracht naar andere landen. Ze gingen naar gespecialiseerde klinieken in België, Duitsland, Frankrijk en Italië, bericht omroep SRF.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Ruim vierhonderd actievoerders hebben bij de Amerikaanse ambassade in Brussel gedemonstreerd tegen de Amerikaanse inval in Venezuela van zaterdag en de "illegale ontvoering" van staatshoofd Nicolás Maduro. Het protest was een initiatief van onder meer de organisaties Intal Globalize Solidarity en Vrede vzw.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zien onder meer het blokkeren van de oliehandel als een manier om de komende tijd "enorme" druk uit te oefenen op Venezuela. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tegen het programma Face the Nation.
2 uur geledenBARQUISIMETO (ANP) - De Venezolaanse bevolking verkeert zondagochtend nog steeds in een staat van "shock" volgens verschillende ooggetuigen in de Venezolaanse stad Barquisimeto. Het is zeer rustig op straat. Voor benzinepompen en winkels met etenswaren vormen zich in de grote steden al minder rijen dan zaterdag.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu ziet in de protesten in Iran een mogelijk keerpunt. "Het is heel goed mogelijk dat we een moment hebben bereikt waarop het Iraanse volk zijn lot in eigen handen neemt", verklaarde hij volgens zijn kantoor.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Steeds minder mensen vragen asiel aan in Duitsland. Het ging volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken om ruim 113.000 nieuwe asielaanvragen in 2025, veel minder dan een jaar eerder. Toen betrof het bijna 230.000 aanvragen en in 2023 circa 329.000.
5 uur geleden