Spaans hof brengt celstraf voor Puigdemont terug naar 4 jaar
MADRID (ANP/DPA) - De voortvluchtige Catalaanse onafhankelijkheidsleider Carles Puigdemont hoeft niet 15 jaar de gevangenis in. Het Spaanse Hooggerechtshof heeft zijn straf teruggebracht naar maximaal vier jaar, na een wetswijziging vorige maand. Puigdemont verblijft nog altijd in België, in zelfverkozen ballingschap om zijn straf te ontlopen.
Het hof heeft de aanklachten van opruiing tegen hem laten varen, omdat het parlement dat misdrijf uit het wetboek heeft geschrapt. De voormalige Catalaanse leider wordt nog wel beschuldigd van ongehoorzaamheid en verduistering.
De 60-jarige Puigdemont is sinds afgelopen zomer voorzitter af van de onafhankelijkheidspartij Samen voor Catalonië. Hij leidde in 2017 de Catalaanse regering die een referendum organiseerde over afscheiding van Spanje. Het Spaanse hof verklaarde die volksraadpleging illegaal, waarna Puigdemont het land verliet. Andere leiders gingen de gevangenis in, maar zijn inmiddels alweer vrijgelaten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse regering wil nauwer met de Verenigde Staten samenwerken op veiligheidsgebied. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde recent met grondaanvallen tegen drugskartels en verklaarde ook dat "kartels Mexico runnen".
2 uur geledenBOGOTÁ/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse diplomaten zijn naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas gegaan om daar te praten over de heropening van de Amerikaanse ambassade. Dat heeft een regeringswoordvoerder in Washington gezegd. De ambassade werd in 2019 gesloten naar aanleiding van de spanningen tussen het regime van president Nicolás Maduro en de VS.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO is nog "ver verwijderd van een crisis", zegt de hoogste commandant van de alliantie. De Amerikaanse president Donald Trump heeft afgelopen week meerdere keren gezegd dat hij Groenland wil innemen, maar Denemarken (ook een NAVO-lid) is niet van plan het gebied af te staan.
4 uur geledenSION (ANP/AFP) - Een rechter in het Zwitserse Sion heeft bepaald dat de eigenaar van het in brand gevlogen café Le Constellation, Jacques Moretti, in hechtenis wordt genomen. Oudejaarsavond brak er een brand uit die zich razendsnel verspreidde. Daarbij zijn veertig doden en meer dan honderd gewonden gevallen.
4 uur geleden