Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans-Franse deal over onderzeese route voor groene energie

Spaans-Franse deal over onderzeese route voor groene energie

BRUSSEL (ANP) - Spanje, Frankrijk en Portugal hebben een akkoord gesloten over de aanleg van een nieuwe onderzeese leiding voor het transport van groene energie zoals waterstof. De "groene corridor" zal worden aangelegd tussen Barcelona en Marseille. Zolang er nog geen waterstof door vloeit kan de pijpleiding gas vervoeren, zei de Spaanse premier Pedro Sanchez bij aankomst in Brussel voor topoverleg van de 27 EU-leiders over maatregelen om de gasprijzen in Europa omlaag te krijgen.

De Franse president Emmanuel Macron bevestigde de deal kort daarop en zei dat hij in december naar Spanje reist om het nieuwe project te voltooien. "Wij zullen de komende weken intensief werken aan de uitwerking van het project."

Frankrijk hield al enige tijd plannen tegen voor de zogeheten MidCat-pijpleiding, die het Iberisch schiereiland zou verbinden met Frankrijk en andere landen in Europa via de Pyreneeën. Naar die pijpleiding had ook de Duitse regering wel oren, bijvoorbeeld omdat in Spanje veel vloeibaar gas (lng) aankomt dat Duitsland goed zou kunnen gebruiken. Maar Macron had zijn twijfels over het project, dat volgens hem onder meer de natuur zou schaden. Parijs vreesde minstens zozeer voor concurrentie voor de eigen kernenergie die het graag aan de rest van Europa zou verkopen, zeggen critici.

De EU-landen streven er in principe naar hun energiestelsels zo veel mogelijk met elkaar te verbinden. Daardoor kunnen ze eenvoudiger de prijs drukken, tegenslagen opvangen en elkaar uit de brand helpen als een land tekortkomt.

Meer uit Financieel

Chatbot Grok genereert duizenden seksueel getinte beelden per uur

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.

24 minuten geleden
Luchtvaarteconoom: annuleringen kosten KLM tientallen miljoenen

SCHIPHOL (ANP) - De kosten van de honderden vluchten die KLM heeft moeten annuleren in de afgelopen dagen door het extreme winterweer lopen waarschijnlijk in de tientallen miljoenen, zegt luchtvaarteconoom Rogier Lieshout van onderzoeksbureau Beelining. De precieze omvang van de schade is volgens hem echter nog moeilijk te bepalen. KLM zelf geeft vooralsnog geen commentaar op de financiële gevolgen en verwijst naar de eerstekwartaalcijfers die eind april worden gepubliceerd.

29 minuten geleden
Supermarkten: bevoorrading snel weer op orde

DEN HAAG (ANP) - Supermarktketens Jumbo en Albert Heijn verwachten in de loop van de dag en donderdag de bevoorrading van hun supermarkten weer op orde te hebben. In verscheidene filialen zijn schappen leeg. Door het winterse weer is vooral de levering van de versproducten verhinderd, zoals groenten en fruit.

38 minuten geleden
Noors olieconcern Equinor: geen plannen voor terugkeer Venezuela

OSLO (ANP/RTR) - Het grote Noorse olie- en gasconcern Equinor is voorlopig niet van plan terug te keren naar Venezuela. Dat heeft Equinor-topman Anders Opedal gezegd tegen persbureau Reuters.

56 minuten geleden
Ørsted spant tweede rechtszaak aan tegen Amerikaanse regering

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted maakte woensdag bekend een tweede rechtszaak aan te spannen tegen de Amerikaanse regering van Donald Trump. Washington kondigde in december aan dat het alle grote offshore-windenergieprojecten stopzet. Ørsted bouwt meerdere grote windparken voor de Amerikaanse oostkust.

1 uur geleden
Picnic annuleert alle bezorgingen door onveiligheid op de weg

AMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic annuleert de bezorging van alle bestellingen voor woensdag. "Omdat er van alle kanten wordt afgeraden de weg op te gaan, hebben wij besloten om landelijk niet te bezorgen", zegt een woordvoerder.

1 uur geleden
Inflatie eurozone gezakt naar 2 procent

LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december gezakt naar 2 procent. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. In november bedroeg de inflatie in het eurogebied nog 2,1 procent op jaarbasis.

2 uur geleden