Spaans-Franse deal over onderzeese route voor groene energie
BRUSSEL (ANP) - Spanje, Frankrijk en Portugal hebben een akkoord gesloten over de aanleg van een nieuwe onderzeese leiding voor het transport van groene energie zoals waterstof. De "groene corridor" zal worden aangelegd tussen Barcelona en Marseille. Zolang er nog geen waterstof door vloeit kan de pijpleiding gas vervoeren, zei de Spaanse premier Pedro Sanchez bij aankomst in Brussel voor topoverleg van de 27 EU-leiders over maatregelen om de gasprijzen in Europa omlaag te krijgen.
De Franse president Emmanuel Macron bevestigde de deal kort daarop en zei dat hij in december naar Spanje reist om het nieuwe project te voltooien. "Wij zullen de komende weken intensief werken aan de uitwerking van het project."
Frankrijk hield al enige tijd plannen tegen voor de zogeheten MidCat-pijpleiding, die het Iberisch schiereiland zou verbinden met Frankrijk en andere landen in Europa via de Pyreneeën. Naar die pijpleiding had ook de Duitse regering wel oren, bijvoorbeeld omdat in Spanje veel vloeibaar gas (lng) aankomt dat Duitsland goed zou kunnen gebruiken. Maar Macron had zijn twijfels over het project, dat volgens hem onder meer de natuur zou schaden. Parijs vreesde minstens zozeer voor concurrentie voor de eigen kernenergie die het graag aan de rest van Europa zou verkopen, zeggen critici.
De EU-landen streven er in principe naar hun energiestelsels zo veel mogelijk met elkaar te verbinden. Daardoor kunnen ze eenvoudiger de prijs drukken, tegenslagen opvangen en elkaar uit de brand helpen als een land tekortkomt.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Zonnepanelenbezit in Nederland is ongelijk verdeeld over huishoudens. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Planbureau (CPB). Huishoudens met een hoger inkomen en vermogen beschikken vaker over de duurzame manier van energie opwekken.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim onder werknemers kwam in het eerste kwartaal van dit jaar uit op 5,8 procent. Dat is evenveel als een jaar eerder, maar hoger dan het langjarig gemiddelde. In de gezondheids- en welzijnszorg lag het ziekteverzuim met 8,2 procent het hoogst van alle bedrijfstakken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Energieleveranciers verkopen vaker groene stroom die daadwerkelijk duurzaam is opgewekt met bijvoorbeeld windmolens en zonnepanelen in Nederland. Uit onderzoek van klimaatstichting HIER komt naar voren dat 34 procent van de onderzochte groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Dat was vorig jaar nog bijna 38 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
9 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.
11 uur geleden