Spaans-Franse deal over onderzeese route voor groene energie
BRUSSEL (ANP) - Spanje, Frankrijk en Portugal hebben een akkoord gesloten over de aanleg van een nieuwe onderzeese leiding voor het transport van groene energie zoals waterstof. De "groene corridor" zal worden aangelegd tussen Barcelona en Marseille. Zolang er nog geen waterstof door vloeit kan de pijpleiding gas vervoeren, zei de Spaanse premier Pedro Sanchez bij aankomst in Brussel voor topoverleg van de 27 EU-leiders over maatregelen om de gasprijzen in Europa omlaag te krijgen.
De Franse president Emmanuel Macron bevestigde de deal kort daarop en zei dat hij in december naar Spanje reist om het nieuwe project te voltooien. "Wij zullen de komende weken intensief werken aan de uitwerking van het project."
Frankrijk hield al enige tijd plannen tegen voor de zogeheten MidCat-pijpleiding, die het Iberisch schiereiland zou verbinden met Frankrijk en andere landen in Europa via de Pyreneeën. Naar die pijpleiding had ook de Duitse regering wel oren, bijvoorbeeld omdat in Spanje veel vloeibaar gas (lng) aankomt dat Duitsland goed zou kunnen gebruiken. Maar Macron had zijn twijfels over het project, dat volgens hem onder meer de natuur zou schaden. Parijs vreesde minstens zozeer voor concurrentie voor de eigen kernenergie die het graag aan de rest van Europa zou verkopen, zeggen critici.
De EU-landen streven er in principe naar hun energiestelsels zo veel mogelijk met elkaar te verbinden. Daardoor kunnen ze eenvoudiger de prijs drukken, tegenslagen opvangen en elkaar uit de brand helpen als een land tekortkomt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Czechoslovak Group (CSG) is vrijdag hoger geopend op de eerste handelsdag van het Tsjechische defensiebedrijf op de Amsterdamse beurs. Het aandeel CSG opende op 32 euro. In de afgelopen dagen werden de aandelen al aangeboden aan pensioenfondsen en andere grote investeerders zoals vermogensbeheerders tegen een vaste prijs van 25 euro per stuk.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse uitbater van laadstations voor elektrische auto's, Fastned, heeft maximaal 200 miljoen euro aan nieuwe financiering opgehaald. Het geld komt van een bankenconsortium bestaande uit overheidsinvesteringsfonds Invest-NL, ABN AMRO, ING, Rabobank en het Franse Crédit Agricole en is bedoeld om de uitbreiding van het aantal snellaadstations te versnellen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De bioplasticmaker verwacht de productie in zijn nieuwe fabriek in Delfzijl later te kunnen opstarten dan gepland. Volgens het bedrijf zijn tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen ontdekt, waardoor een veiligheidsrisico is ontstaan. Door het herstelwerk verwacht Avantium nu de fabriek half 2026 te openen en in de tweede helft van het jaar te beginnen met de verkoop van zijn grondstof voor plantaardig plastic. Het aandeel werd daarop 9 procent lager gezet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan was gepland. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.
5 uur geleden