Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spaans Constitutioneel Hof vernietigt weer 'corona-noodtoestand'

Spaans Constitutioneel Hof vernietigt weer 'corona-noodtoestand'

MADRID (ANP) - Het Spaanse Constitutionele Hof heeft opnieuw een door de regering voor de volksgezondheid uitgeroepen noodtoestand in strijd met de grondwet verklaard. Het hof oordeelde dat de noodmaatregelen van 3 november 2020 tot 9 mei 2021 in strijd zijn met de beginselen van de constitutie, meldden Spaanse media.

Het is niet de eerste keer dat het hof zich tegen de draconische maatregelen keert. Eerder had het al de eerste noodtoestand voor het bestrijden van het coronavirus, die in maart 2020 werd uitgeroepen, ongrondwettig verklaard. Het heeft ook geoordeeld dat het opschorten van het werk van het parlement ten behoeve van de volksgezondheid in strijd was met de beginselen van het recht.

De regering van premier Pedro Sánchez greep naar de 'staat van alarm', zoals het in de Spaanse wet heet, om de bevolking beperkingen op te leggen die de verspreiding van het virus zouden helpen indammen. In Spanje was deze noodtoestand nog vrijwel nooit uitgeroepen en hij geeft de regering erg veel bevoegdheden. Tijdens 'de staat van alarm' kan de overheid bijvoorbeeld burgers verplichten ergens te blijven of niet meer te komen. De overheid kan mensen ook tot dienstverlening verplichten. Ze kan bovendien ondernemingen of instellingen tijdelijk overnemen, producten rantsoeneren en andere ingrijpende maatregelen nemen.

De eerdere zaak tegen de coronalockdowns had tot gevolg dat de regering de opgelegde sancties voor overtredingen van de noodmaatregelen over het algemeen moest vergoeden of terugbetalen. Mogelijk zal dit ook over de periode november 2020 tot mei 2021 moeten gebeuren.

Meer uit Buitenland

Trump kondigt herstart Amerikaanse tests met kernwapens aan

SEOUL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het ministerie van Defensie opdracht gegeven om onmiddellijk te beginnen met het testen van kernwapens. Dat zei hij op Truth Social, vlak voor een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping in Zuid-Korea.

1 uur geleden
25 jaar cel voor beramen aanslag op Iraanse activiste in VS

NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft twee mannen een gevangenisstraf van 25 jaar opgelegd voor het beramen van een aanslag op een Iraanse activiste. Zij waren volgens de aanklagers in 2022 door het Iraanse regime ingehuurd om de prominente journalist Masih Alinejad te vermoorden, maar dat werd voorkomen.

5 uur geleden
Doden in Jamaica door orkaan Melissa

KINGSTON (ANP/RTR) - In Jamaica zijn zeker vier mensen omgekomen door de orkaan Melissa, meldt minister Desmond McKenzie. De orkaan heeft de eilandstaat inmiddels verlaten en langzaam wordt duidelijk hoe groot de schade is.

5 uur geleden
Gejuich en high fives bij JA21 na eerste exitpoll

DEN HAAG (ANP) - In de Grote Kerk in Den Haag waar JA21 de uitslagen van de Tweede Kamerverkiezingen volgt, klinkt woensdagavond gejuich en applaus en mensen geven elkaar een high five. Volgens de eerste exitpoll die om 21.00 uur werd gepresenteerd door de NOS, krijgt de partij 9 zetels. Dat zijn er 8 meer dan nu.

7 uur geleden
Noorse moskee-aanvaller opnieuw veroordeeld tot 21 jaar cel

OSLO (ANP/DPA) - De man die zes jaar geleden een aanslag wilde plegen in een moskee in Noorwegen is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 21 jaar. Hij kreeg die straf in 2020 ook al, maar de zaak moest opnieuw worden behandeld nadat een deskundige twijfels had geuit over zijn mentale gesteldheid tijdens de misdaad.

8 uur geleden
Frankrijk scherpt verkrachtingswet aan na zaak Pelicot

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een nieuwe wet aangenomen over verkrachtingen. Vanaf nu gelden alle seksuele handelingen zonder expliciete consent (toestemming) vooraf als verkrachting.

10 uur geleden
President Brazilië geschokt over dodental drugsoperatie

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is niet te spreken over het hoge dodental bij een politieoperatie in Rio de Janeiro. Dat maakte zijn minister van Justitie bekend. "De president is geschokt door het aantal dodelijke incidenten en was verbaasd dat een operatie van deze omvang werd opgezet zonder medeweten van de federale overheid", zei bewindsman Ricardo Lewandowski.

10 uur geleden