Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP wil debat in Tweede Kamer met premier Rutte over VDL Nedcar

SP wil debat in Tweede Kamer met premier Rutte over VDL Nedcar

HOLTUM (ANP) - De SP wil een debat met premier Mark Rutte over VDL Nedcar. Op die manier wil de partij Nedcar-eigenaar VDL onder druk zetten om tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden voor een beter sociaal plan in de Limburgse autofabriek. Dat zei SP-Tweede Kamerlid Bart van Kent maandag tijdens een actiebijeenkomst van de vakbonden in Holtum, op steenworp afstand van Nedcar. Vele honderden stakers luisterden er op de Markt in het Limburgse dorp naar toespraken van onder meer FNV-voorzitter Tuur Elzinga.

Minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) zegt via haar woordvoerder dat zij en Rutte VDL "actief" helpen om nieuwe klanten en opdrachten te vinden, om de werkgelegenheid en bedrijvigheid in de regio te behouden.

De vakbonden hebben voor maandag de alweer zevende formele stakingsdag uitgeroepen bij Nedcar. Ook voor later deze week kondigden de bonden maandag een nieuwe 24 uursstaking aan. Op welke dag laten ze nog in het midden, zei FNV-bestuurder Peter Reniers maandag.

Zak geld

FNV-voorzitter Elzinga noemde het in zijn toespraak "schandalig" dat VDL de werknemers naar zijn zeggen in de kou laat staan. Hij wees erop dat VDL van BMW een zak geld heeft meegekregen voor het opvangen van de sociale gevolgen van de aangekondigde massaontslagen. Bij Nedcar worden MINI's voor BMW gebouwd, maar dat contract loopt begin volgend jaar af. VDL kondigde vorige week aan dat daardoor per 1 november alvast 1800 van de 3950 banen verloren gaan. De bonden eisen een beter sociaal plan, maar de onderhandelingen daarover zijn mislukt.

De ondernemingsraad (or) geeft VDL intussen nog één dag de tijd om inzage te geven in een aantal stukken, onder meer over een dividend van 300 miljoen euro en de bedragen rond de mislukte deal met het Amerikaanse autobedrijf Rivian. VDL geeft niet thuis tot nog toe. Voorzitter Abdel Lahssaini van de or zei maandag dat de or dinsdag naar de Ondernemingskamer stapt als VDL maandag niet alsnog over de brug komt. Hij zei verder de opstelling van VDL in de onderhandelingen met de vakbonden niet te begrijpen. "Onze voorstellen lagen minder dan 20 miljoen euro uit elkaar", zei hij. "Zet daar tegenover dat elke stakingsdag ze zeker 9 miljoen euro kost, dan blijkt daaruit dat VDL liever geld weggooit dan het aan het eigen personeel te geven."

Lahssaini zei verder dat de productie-achterstand voor de zomer niet meer ingehaald kan worden. Ook maandag stond de productie bij Nedcar stil. VDL heeft eerder aangegeven geen mededelingen te willen doen over productieaantallen.

Meer uit Politiek

Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

1 dag geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

1 dag geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

1 dag geleden
Palmen (ex-NSC) blijft als staatssecretaris Herstel Toeslagen

DEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.

1 dag geleden
Eén staatssecretaris krijgt alle digitale zaken onder zich

DEN HAAG (ANP) - In het nieuwe kabinet onder aanstaand premier Rob Jetten (D66) wordt één staatssecretaris verantwoordelijk voor alle digitale zaken. Tot nu toe waren die verantwoordelijkheden verdeeld over drie ministeries. De roep om een bewindspersoon met duidelijke beslismacht over digitale zaken klinkt al jaren, onder andere uit de IT-sector.

1 dag geleden
Coalitie maakt namen ministers de komende dagen bekend

DEN HAAG (ANP) - Nu bekend is welke partij welke posten krijgt in het nieuw te vormen kabinet, zal de komende dagen bekendgemaakt worden wie die functies zullen vervullen. "Ik denk dat voor alle drie de partijen geldt dat we heel ver zijn met de definitieve selectie van de personen", meldt aanstaand D66-premier Rob Jetten.

1 dag geleden
CDA levert minister van Buitenlandse Zaken, Defensie naar VVD

DEN HAAG (ANP) - Het CDA levert in het nieuwe kabinet onder meer de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Economische Zaken. De VVD krijgt Financiën, Justitie en Veiligheid, Defensie, Volksgezondheid en Infrastructuur. Op de ministeries van Onderwijs, Landbouw en Sociale Zaken komt een D66'er. Dat hebben de partijen donderdag bekendgemaakt.

1 dag geleden