Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP wil debat in Tweede Kamer met premier Rutte over VDL Nedcar

SP wil debat in Tweede Kamer met premier Rutte over VDL Nedcar

HOLTUM (ANP) - De SP wil een debat met premier Mark Rutte over VDL Nedcar. Op die manier wil de partij Nedcar-eigenaar VDL onder druk zetten om tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden voor een beter sociaal plan in de Limburgse autofabriek. Dat zei SP-Tweede Kamerlid Bart van Kent maandag tijdens een actiebijeenkomst van de vakbonden in Holtum, op steenworp afstand van Nedcar. Vele honderden stakers luisterden er op de Markt in het Limburgse dorp naar toespraken van onder meer FNV-voorzitter Tuur Elzinga.

Minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) zegt via haar woordvoerder dat zij en Rutte VDL "actief" helpen om nieuwe klanten en opdrachten te vinden, om de werkgelegenheid en bedrijvigheid in de regio te behouden.

De vakbonden hebben voor maandag de alweer zevende formele stakingsdag uitgeroepen bij Nedcar. Ook voor later deze week kondigden de bonden maandag een nieuwe 24 uursstaking aan. Op welke dag laten ze nog in het midden, zei FNV-bestuurder Peter Reniers maandag.

Zak geld

FNV-voorzitter Elzinga noemde het in zijn toespraak "schandalig" dat VDL de werknemers naar zijn zeggen in de kou laat staan. Hij wees erop dat VDL van BMW een zak geld heeft meegekregen voor het opvangen van de sociale gevolgen van de aangekondigde massaontslagen. Bij Nedcar worden MINI's voor BMW gebouwd, maar dat contract loopt begin volgend jaar af. VDL kondigde vorige week aan dat daardoor per 1 november alvast 1800 van de 3950 banen verloren gaan. De bonden eisen een beter sociaal plan, maar de onderhandelingen daarover zijn mislukt.

De ondernemingsraad (or) geeft VDL intussen nog één dag de tijd om inzage te geven in een aantal stukken, onder meer over een dividend van 300 miljoen euro en de bedragen rond de mislukte deal met het Amerikaanse autobedrijf Rivian. VDL geeft niet thuis tot nog toe. Voorzitter Abdel Lahssaini van de or zei maandag dat de or dinsdag naar de Ondernemingskamer stapt als VDL maandag niet alsnog over de brug komt. Hij zei verder de opstelling van VDL in de onderhandelingen met de vakbonden niet te begrijpen. "Onze voorstellen lagen minder dan 20 miljoen euro uit elkaar", zei hij. "Zet daar tegenover dat elke stakingsdag ze zeker 9 miljoen euro kost, dan blijkt daaruit dat VDL liever geld weggooit dan het aan het eigen personeel te geven."

Lahssaini zei verder dat de productie-achterstand voor de zomer niet meer ingehaald kan worden. Ook maandag stond de productie bij Nedcar stil. VDL heeft eerder aangegeven geen mededelingen te willen doen over productieaantallen.

Meer uit Politiek

Letschert wil lerarentekort in vier jaar flink terugdringen

LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."

6 uur geleden
Van Veldhoven: EU kijkt naar voor- en nadelen prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."

6 uur geleden
Jetten heeft geen concreet voorstel voor missie Hormuz gezien

BERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.

6 uur geleden
Berendsen: geen militaire missie in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.

6 uur geleden
Letschert spreekt met studentenrabbijn over veiligheidszorgen

LEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.

7 uur geleden
Zorgen bij Heerma over toenemende intimidatie in lokale politiek

LEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."

7 uur geleden
Kabinet 'prioriteert' infrastructuur, schrapt mogelijk projecten

DEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.

7 uur geleden