Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP wil debat in Tweede Kamer met premier Rutte over VDL Nedcar

SP wil debat in Tweede Kamer met premier Rutte over VDL Nedcar

HOLTUM (ANP) - De SP wil een debat met premier Mark Rutte over VDL Nedcar. Op die manier wil de partij Nedcar-eigenaar VDL onder druk zetten om tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden voor een beter sociaal plan in de Limburgse autofabriek. Dat zei SP-Tweede Kamerlid Bart van Kent maandag tijdens een actiebijeenkomst van de vakbonden in Holtum, op steenworp afstand van Nedcar. Vele honderden stakers luisterden er op de Markt in het Limburgse dorp naar toespraken van onder meer FNV-voorzitter Tuur Elzinga.

Minister Micky Adriaansens (Economische Zaken) zegt via haar woordvoerder dat zij en Rutte VDL "actief" helpen om nieuwe klanten en opdrachten te vinden, om de werkgelegenheid en bedrijvigheid in de regio te behouden.

De vakbonden hebben voor maandag de alweer zevende formele stakingsdag uitgeroepen bij Nedcar. Ook voor later deze week kondigden de bonden maandag een nieuwe 24 uursstaking aan. Op welke dag laten ze nog in het midden, zei FNV-bestuurder Peter Reniers maandag.

Zak geld

FNV-voorzitter Elzinga noemde het in zijn toespraak "schandalig" dat VDL de werknemers naar zijn zeggen in de kou laat staan. Hij wees erop dat VDL van BMW een zak geld heeft meegekregen voor het opvangen van de sociale gevolgen van de aangekondigde massaontslagen. Bij Nedcar worden MINI's voor BMW gebouwd, maar dat contract loopt begin volgend jaar af. VDL kondigde vorige week aan dat daardoor per 1 november alvast 1800 van de 3950 banen verloren gaan. De bonden eisen een beter sociaal plan, maar de onderhandelingen daarover zijn mislukt.

De ondernemingsraad (or) geeft VDL intussen nog één dag de tijd om inzage te geven in een aantal stukken, onder meer over een dividend van 300 miljoen euro en de bedragen rond de mislukte deal met het Amerikaanse autobedrijf Rivian. VDL geeft niet thuis tot nog toe. Voorzitter Abdel Lahssaini van de or zei maandag dat de or dinsdag naar de Ondernemingskamer stapt als VDL maandag niet alsnog over de brug komt. Hij zei verder de opstelling van VDL in de onderhandelingen met de vakbonden niet te begrijpen. "Onze voorstellen lagen minder dan 20 miljoen euro uit elkaar", zei hij. "Zet daar tegenover dat elke stakingsdag ze zeker 9 miljoen euro kost, dan blijkt daaruit dat VDL liever geld weggooit dan het aan het eigen personeel te geven."

Lahssaini zei verder dat de productie-achterstand voor de zomer niet meer ingehaald kan worden. Ook maandag stond de productie bij Nedcar stil. VDL heeft eerder aangegeven geen mededelingen te willen doen over productieaantallen.

Meer uit Politiek

Kamer lijkt alsnog stop te willen op inhouden huur arbeidsmigrant

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid lijkt alsnog te willen dat demissionair minister Mariëlle Paul (Sociale Zaken, VVD) een einde maakt aan de mogelijkheid voor werkgevers om loon van arbeidsmigranten in te houden in ruil voor huisvesting. De VVD-bewindsvrouw oogstte enkele weken geleden al verbazing en irritatie toen ze een besluit hierover plotseling uitstelde.

10 uur geleden
D66 en CDA beloven steun burgemeesters die druk voelen door asiel

DEN HAAG (ANP) - Als D66 en CDA regeren, kunnen burgemeesters en andere lokale politici die moeilijke besluiten nemen over asiel rekenen op rugdekking, beloven de leiders van deze partijen. Deze week werd duidelijk dat bestuurders en raadsleden in Venlo worden bedreigd en beveiliging aan huis nodig hebben sinds de gemeente plannen maakt voor een asielopvang. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vindt dat het kabinet gemeenten onvoldoende steunt bij weerstand tegen asielbeleid.

10 uur geleden
Brekelmans tempert verwachtingen over onderzoek naar drones

DEN HAAG (ANP) - De drone-incidenten bij vliegbases Volkel en Eindhoven roepen in de Kamer veel vragen op. Maar in een debat woensdag waarschuwde demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) dat mogelijk veel onopgehelderd blijft.

1 dag geleden
Slechts drie Kamerleden willen parlementaire enquête corona doen

DEN HAAG (ANP) - Slechts drie Kamerleden willen de parlementaire enquête over de coronacrisis uitvoeren. Naast voorzitter Daan de Kort (VVD) hebben Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) en Henk-Jan Oosterhuis (D66) zich gemeld, bevestigen bronnen na berichtgeving door het AD.

1 dag geleden
Onderzoek: stevige keuzes nodig voor ondersteuning kwetsbaren

DEN HAAG (ANP) - Om de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) in de toekomst werkbaar en effectief te houden, zijn stevige politieke keuzes nodig. Dat staat in een onderzoek hiernaar. Demissionair zorgstaatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (BBB) zei in een reactie direct dat zij die keuzes niet wil maken, maar dat dit aan een nieuw kabinet en aan de gemeenten is.

1 dag geleden
D66 en CDA laten veel open om later in formatie te bespreken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA laten in deze fase van de formatie nog veel punten open. Die moeten in een later stadium worden beantwoord als met andere partijen wordt gesproken. Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) schrijven de komende dagen nog aan het eindverslag onder leiding van informateur Sybrand Buma.

1 dag geleden
Aartsen wil onderzoek naar spoor richting Baltische staten

DEN HAAG (ANP) - Onderzoek de kwetsbaarheden van het spoor tussen de Noordzee en de Baltische Staten, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een brief aan acht andere Europese landen. Daarmee wil hij belemmeringen wegnemen voor militair transport over het spoor naar het oosten.

1 dag geleden