Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP wijt verkiezingsnederlaag aan dominantie 'culturele thema's'

SP wijt verkiezingsnederlaag aan dominantie 'culturele thema's'

DEN HAAG (ANP) - De SP denkt de verkiezingen op 22 november te hebben verloren doordat te weinig mensen zich echt druk maakten om sociaaleconomische onderwerpen. Volgens de partij willen de meeste kiezers wel dat inkomensongelijkheid wordt aangepakt, maar is dat ondergesneeuwd door "culturele thema's" die mensen verdelen op basis van hun afkomst, achtergrond of identiteit.

De SP zag in juli nog volop kansen door de val van het kabinet en het kort daarna aangekondigde vertrek van premier Mark Rutte uit de politiek. Maar na een campagne die draaide om bestaanszekerheid moesten de socialisten in november opnieuw een verkiezingsnederlaag slikken; zij vielen terug van negen naar vijf zetels in de Tweede Kamer.

Het nieuwe zetelverlies was in december al aanleiding voor Lilian Marijnissen om op te stappen als partijleider. Zij is inmiddels opgevolgd door Jimmy Dijk. De partijraad, het hoogste orgaan binnen de uiterst linkse partij, wilde lering trekken uit de verkiezingsnederlaag en kondigde een breed onderzoek aan naar de oorzaken.

Uitkomst

Uit de uitkomsten van dat onderzoek door het eigen wetenschappelijk bureau, Kieskompas en de Vrije Universiteit, maakt de partijraad op dat het niet aan de campagne of de partijleider heeft gelegen. De verkiezingen werden gedomineerd door "culturele thema's". In de "werkende klasse" waar de SP het van moet hebben, wordt daar zeer verschillend over gedacht.

De SP constateert dat deze verdeeldheid "broodnodige herverdeling van welvaart" in de weg staat. De partij ziet het als haar taak om samen met bondgenoten "de werkende klasse te mobiliseren om herverdeling hoger op de agenda te krijgen en de ongelijkheid te verkleinen".

Meer uit Politiek

Aanpassing asielnoodmaatregelenwet verworpen na tegenstem OPNL

DEN HAAG (ANP) - De aanpassing van de asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer. Alleen de stem van Auke van der Goot van OPNL was nog niet bekend en hij stemde tegen. De aanpassing kreeg 37 stemmen voor en 38 tegen. De aanpassing was nodig voor het CDA en de SGP om de asielnoodmaatregelenwet te steunen.

4 minuten geleden
Berendsen: druk op Israël moet worden vergroot

LUXEMBURG (ANP) - Minister Tom Berendsen vindt het belangrijk dat de EU de druk op Israël vergroot. "Het doel is niet het opschorten van het handelsdeel, het doel is gedragsverandering bij Israël. En daar werken we aan", zei hij dinsdagochtend in Luxemburg voor aanvang van een overleg tussen EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft hem gevraagd er in Europa voor te pleiten om het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

2 uur geleden
PvdD Den Haag 'overvallen' door bericht 'op zijspoor gezet'

DEN HAAG (ANP) - De Partij voor de Dieren in de gemeente Den Haag is "overvallen" door een bericht dat de partij "op een zijspoor is gezet" binnen de Haagse minderheidscoalitie. Dat laat PvdD-raadslid Diego Demaree dinsdag weten in reactie op een artikel van Omroep West, dat meldt dat de partij uit de Haagse coalitie is gezet.

2 uur geleden
Groep Markuszower begint nieuwe partij, Verdonk sluit zich aan

DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.

18 uur geleden
Experts zeer kritisch over bezuiniging van kabinet op bijstand

DEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.

18 uur geleden
Meerderheid asielwetten in geding, D66 tegen novelle en wetten

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.

18 uur geleden
Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

23 uur geleden