S&P: Rusland in gebreke bij obligaties in buitenlandse valuta's
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar Standard & Poor's (S&P Global) meent dat Rusland in gebreke is gebleven bij het terugbetalen van staatsleningen in buitenlandse valuta's. Dat gebeurde toen Rusland een deel van een lening in dollars in roebels terugbetaalde. Als er niet binnen dertig dagen alsnog een betaling in dollars komt, leidt dat tot een faillissement.
S&P verlaagde ook de beoordeling voor de Russische uitgifte van staatsleningen in buitenlandse valuta's naar de laagste waarde. Dat houdt in dat Rusland volgens de kredietbeoordelaar op dit vlak als failliet kan worden beschouwd. S&P stelt namelijk dat zelfs als het land zijn schuldenaren in roebels betaalt, het nog maar de vraag is of die schuldenaren die afbetaling weer kunnen omwisselen voor de waarde die ze in dollars hadden moeten krijgen. Ook houdt S&P rekening met meer sancties tegen Rusland.
Sinds de Russische inval in Oekraïne heeft het Westen het land een reeks sancties opgelegd waarvan een groot deel financieel van aard is. Zo werd de toegang van Rusland tot vreemde valuta's die het land bij buitenlandse centrale banken aanhield afgesloten wat het moeilijker maakte voor het land om schulden aan buitenlandse partijen te voldoen. Afgelopen week zorgde een Amerikaanse sanctie er bovendien voor dat Rusland ook geen Amerikaanse banken mag gebruiken voor het afbetalen van schulden.
Faillissement
Obligatiehandelaren schatten inmiddels de kans op een faillissement van Rusland dit jaar in op 90 procent. De laatste keer dat het land in gebreke bleef was in 1998, maar toen alleen voor binnenlandse schulden. De laatste keer dat dit voor buitenlandse schulden gebeurde was na de Februarirevolutie van 1917.
De vele sancties laten zich ook voelen voor de bevolking van Rusland. De Russische centrale bank verlaagde deze week al onverwacht de rente van 20 procent naar 17 procent om de economie wat te steunen. Tegelijkertijd schoot de inflatie omhoog naar 16,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 9,2 procent. Voedsel werd 15,7 procent duurder en groente en fruit zelfs bijna 35 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen het vrijdag verschenen advies van Peter Wennink. Zij herkennen "de zorgen, knelpunten, kansen, oplossingsrichtingen en urgentie" die Wennink benoemt in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen.
2 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook openbaarvervoer- en telecombedrijven krijgen voorrang op het overvolle stroomnet. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft in een nieuwe richtlijn bepaald dat de sectoren van voldoende algemeen belang voor Nederland zijn om prioriteit te krijgen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.
5 uur geleden