Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP royeert tientallen leden, onder wie bestuurskandidaten

SP royeert tientallen leden, onder wie bestuurskandidaten

DEN HAAG (ANP) - De SP heeft dinsdag ruim dertig leden geroyeerd, omdat ze volgens de partij tevens lid waren van een andere politieke partij. Het gaat om leden die ook actief waren bij de voormalige jongerenorganisatie ROOD of het Marxistisch Forum. Leden zien dit als verenigingen binnen de partij, maar de SP zelf beschouwt de organisaties als aparte politieke partijen.

Onder de geroyeerden zijn ook kandidaat-voorzitter Tijs Hardam en kandidaat-secretaris Michel Eggermont. Zij laten weten in beroep te gaan tegen het besluit. Hardam wil ook "politieke vervolgstappen" zetten. Zij zeggen dat het bestuur hiermee kritische geluiden uit de partij wil werken.

Huidig bestuursvoorzitter Jannie Visscher zegt dat er nog andere tegenkandidaten zijn en het royement het gevolg is van een onlangs genomen besluit door de partijraad. Daar werd besloten dat de partij ROOD en het Marxistisch Forum als politieke partijen moet beschouwen. Dubbel lidmaatschap is volgens de partijstatuten van de SP niet toegestaan en leden moeten kiezen van het bestuur waar ze zich bij aansluiten. Hardam en Eggermont bestrijden dat het Marxistisch Forum een partij is, omdat er geen leden zijn en het geen rechtspersoon is. Volgens Hardam is het "een maillijst en discussieplatform".

Communistische partij

Visser laat weten dat de opvattingen van ROOD en het Marxistisch Forum niet bij de SP passen. "Zij willen van de SP een communistische partij maken en schrijven bijvoorbeeld op hun website over ‘volksmilities’ en over ‘een revolutie vreedzaam als het kan maar met geweld als het moet’. Dat willen de leden van SP helemaal niet."

Voormalig ROOD-voorzitter Olaf Kemerink vreest dat mogelijk nog tientallen of zelfs honderden leden worden geroyeerd. Volgens hem zijn ongeveer 1100 mensen lid van de voormalige jongerenorganisatie en velen van hen zijn al actief bij de SP of willen dat worden. Visscher zegt niet te weten hoeveel mensen lid zijn van ROOD, maar dat al wel "flink wat jonge SP-leden hun lidmaatschap van ROOD inmiddels hebben opgezegd".

De SP brak vorig jaar met haar jongerentak. De partij en de jongerenbeweging lagen al langer op ramkoers, onder meer omdat twee geroyeerde SP'ers in het bestuur waren benoemd. Zij waren uit de partij gezet wegens lidmaatschap van het Communistisch Platform.

Meer uit Binnenland

Vier zorgverleners in Assen gestraft om schenden beroepsgeheim

ZWOLLE (ANP) - Twee psychiaters en twee gz-psychologen hebben van het Regionaal Tuchtcollege Zwolle (RTG) een waarschuwing gekregen omdat ze hun beroepsgeheim hebben geschonden. Een voormalig verpleegkundige die werd verdacht van betrokkenheid bij ongeveer twintig sterfgevallen in het Wilhelmina Ziekenhuis Assen, had een klacht tegen ze ingediend.

23 minuten geleden
Ook laatste feestnacht veiligheidsmaatregelen Hunnerpark Nijmegen

NIJMEGEN (ANP) - Ook de laatste avond en nacht blijven er extra veiligheidsmaatregelen gelden voor Matrixx at the Park in het Nijmeegse Hunnerpark. Dat meldt de gemeente Nijmegen vrijdag. De politie mag daardoor preventief blijven fouilleren. Op donderdagavond werden er negen slag- en steekwapens ingenomen bij fouilleeracties.

1 uur geleden
IJsstadion Thialf getroffen door cyberaanval

HEERENVEEN (ANP) - IJsstadion Thialf in het Friese Heerenveen is onlangs getroffen door een cyberaanval. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van RTL Nieuws. Volgens haar is de impact van de aanval "nihil".

1 uur geleden
Advocaat: OM in beroep in zaak doodrijden Tamar uit Marken

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) gaat in hoger beroep in de rechtszaak over de dodelijke aanrijding van Tamar (14) uit Marken, meldt advocaat Sébas Diekstra vrijdag. Daarover zijn de nabestaanden van het meisje "voorzichtig opgelucht", zegt hij. Vorige week werd de 33-jarige Jamal T. uit Duitsland vrijgesproken in de zaak.

1 uur geleden
Holleeder vanuit Vught naar andere gevangenis gebracht

VUGHT (ANP) - Willem Holleeder zit niet meer gevangen in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Hij is vrijdagochtend overgeplaatst naar een minder zwaar beveiligde gevangenis in Krimpen aan den IJssel. Zijn advocaat Chaimae Ihataren heeft dat bevestigd na een bericht van RTL Boulevard.

2 uur geleden
Tientallen vakantiegangers bellen alarmcentrales om bosbranden

DEN HAAG (ANP) - Bij de ANWB-alarmcentrale zijn door de bosbranden in Frankrijk en Spanje "tientallen meldingen" binnengekomen van Nederlandse vakantiegangers. Het gaat onder meer om geëvacueerde mensen die vragen hebben over de extra kosten die zij maken of over hun achtergelaten spullen. Volgens een woordvoerder zijn er nog geen meldingen van schade of letsel.

2 uur geleden
Rechter: staat voldoet aan verplichtingen naar omwonenden Tata

DEN HAAG (ANP) - De staat schendt niet zijn verplichtingen tegenover de omwonenden van Tata Steel. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag besloten. Stichting Gezondheid op 1 had een kort geding aangespannen, omdat de staat tijdens het maken van klimaatafspraken met het bedrijf te weinig onderzoek zou doen naar de gezondheidseffecten voor omwonenden.

2 uur geleden