Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP-leider Dijk vindt steun voor motie Becker achteraf verkeerd

SP-leider Dijk vindt steun voor motie Becker achteraf verkeerd

DEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk vindt het achteraf bezien verkeerd dat zijn partij een motie van VVD-Kamerlid Bente Becker over het bijhouden van gegevens van mensen met een migratieachtergrond heeft gesteund. De fractie heeft een "verkeerde afweging" gemaakt en "onvoldoende lang doorgepraat over de motie", zegt hij in een filmpje op X.

"We hadden ons er meer bewust van moeten zijn dat deze motie onzorgvuldig en te eenzijdig geformuleerd was", aldus Dijk. "We hadden dat moeten voorkomen."

De dinsdag ruim aangenomen motie vraagt het kabinet "gegevens over culturele en religieuze normen en waarden van Nederlanders met een migratieachtergrond bij te houden". De motie kreeg naast de coalitiepartijen ook de steun van onder meer ChristenUnie en CDA. De motie veroorzaakte veel commotie.

Uitleg

Een "dieptepunt in onze parlementaire geschiedenis" noemde Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) de motie. "Het is fundamenteel in strijd met ons eerste Grondwetsartikel, het gelijkheidsbeginsel. Het is in strijd met de rechtsstaatverklaring die de coalitiepartijen hebben opgesteld, maar waar zij geen moment naar om lijken te kijken."

Het CDA zette op zijn website een uitleg over de steun voor de motie. Die betekent "niet een politiestaat die de meningen van mensen nauwlettend in de gaten houdt. Daar gaat dit niet over", aldus het CDA. "Het betekent dat het Sociaal en Cultureel Planbureau periodiek onderzoek doet hiernaar met het oogmerk om de integratie van Nederlanders met een migratieachtergrond te kunnen verbeteren."

Premier Dick Schoof zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie dat het kabinet "geen opvattingen van mensen met een migratieachtergrond gaat bijhouden". Volgens Becker is haar motie "totaal uit zijn verband gerukt".

Meer uit Politiek

Kabinet kan nog niet zeggen wanneer het energiemaatregelen treft

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.

7 uur geleden
Partijen vallen FVD aan op vriendelijke houding Iran en Rusland

DEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.

9 uur geleden
Minister Sjoerdsma gaat op handelsmissie naar China

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.

9 uur geleden
Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

11 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

12 uur geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

13 uur geleden
Leeftijdsgrens afsteken vuurwerk moet naar 18 jaar, vindt kabinet

DEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."

14 uur geleden