SP-jongeren tarten bestuur, halen geroyeerde voorzitter terug
DEN HAAG (ANP) - De jongerentak van de SP heeft de geroyeerde "zolderkamercommunist" Olaf Kemerink opnieuw benoemd tot voorzitter, zo laat ROOD maandagavond weten. De SP zette Kemerink vorig jaar juist uit de partij. ROOD wil, ondanks de provocatie, graag verzoening met het landelijke bestuur.
Kemerink werd vorig jaar samen met vijf anderen uit de SP gezet, omdat ze volgens de partij een stel "geradicaliseerde zolderkamercommunisten" zijn, gewelddadige opvattingen hebben en lid zijn van het Communistisch Platform en het Marxistisch Forum. Dat zijn volgens de SP afzonderlijke partijen en dubbele lidmaatschappen mogen niet. Wel moeten ROOD-leden ook lid van de SP zijn, maar aan die regel heeft de jongerentak nu dus eigenhandig een einde gemaakt.
De ROOD-leden stemden zondag in met een verandering van de organisatiestatuten. Wie door de SP is geroyeerd, kan dispensatie krijgen van de leden van de jongerentak en zodoende alsnóg toetreden tot het ROOD-bestuur. Een grote meerderheid van de jongeren stemde in met dispensatie voor onder anderen Kemerink, aldus ROOD.
Onderzoek
Een commissie doet momenteel onderzoek naar de relatie tussen de jongeren en de moederpartij. Het resultaat daarvan wordt uiterlijk 1 mei verwacht, aldus SP-partijvoorzitter Jannie Visscher. Tot die tijd wil ze niet ingaan op de zaak. Ook Kemerink zelf zegt nog niets van de SP gehoord te hebben sinds de ledenvergadering van zondag. Hij wil niet zeggen of hij verzoening verwacht met de partij. "We willen er graag weer helemaal bij horen, maar dan wel met meer autonomie."
Kemerink zegt dat het zou kunnen dat de SP de actie opvat als een provocatie. "Maar we willen met een voltallig bestuur kunnen functioneren. Na de uitspraak van de commissie gaan we met de SP in gesprek."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Freek de Jonge gaat zich niet bemoeien met het WK voetbal in 2026. De cabaretier was in het verleden meermaals kritisch op de gastlanden van het eindtoernooi en riep op tot boycots. Inmiddels komen er wel andere stemmen op om het WK in de Verenigde Staten te boycotten om de acties van president Donald Trump.
38 minuten geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De persoon die vrijdagochtend iemand heeft beschoten op het parkeerterrein van de gevangenis in Alphen aan den Rijn is nog altijd voortvluchtig. Er is nog niemand aangehouden, laat de politie maandag weten. Een woordvoerder wil niets zeggen over een motief voor het schietincident en op wie er is geschoten. "Er waren meerdere personen op de locatie, we kunnen nog niet duiden wie het beoogde doelwit was", zegt een woordvoerster.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de twee Alkmaarse broers Mike (32) en Sander (39) W. ervan dat ze in september vorig jaar de 25-jarige Tijn in Alkmaar hebben vermoord. Ze hebben zijn lichaam midden in de nacht in een gehuurde boedelbak vervoerd naar België, waar zijn lichaamsdelen volgens het OM in een olievat zijn verbrand.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.
4 uur geleden