SP-jongeren tarten bestuur, halen geroyeerde voorzitter terug
DEN HAAG (ANP) - De jongerentak van de SP heeft de geroyeerde "zolderkamercommunist" Olaf Kemerink opnieuw benoemd tot voorzitter, zo laat ROOD maandagavond weten. De SP zette Kemerink vorig jaar juist uit de partij. ROOD wil, ondanks de provocatie, graag verzoening met het landelijke bestuur.
Kemerink werd vorig jaar samen met vijf anderen uit de SP gezet, omdat ze volgens de partij een stel "geradicaliseerde zolderkamercommunisten" zijn, gewelddadige opvattingen hebben en lid zijn van het Communistisch Platform en het Marxistisch Forum. Dat zijn volgens de SP afzonderlijke partijen en dubbele lidmaatschappen mogen niet. Wel moeten ROOD-leden ook lid van de SP zijn, maar aan die regel heeft de jongerentak nu dus eigenhandig een einde gemaakt.
De ROOD-leden stemden zondag in met een verandering van de organisatiestatuten. Wie door de SP is geroyeerd, kan dispensatie krijgen van de leden van de jongerentak en zodoende alsnóg toetreden tot het ROOD-bestuur. Een grote meerderheid van de jongeren stemde in met dispensatie voor onder anderen Kemerink, aldus ROOD.
Onderzoek
Een commissie doet momenteel onderzoek naar de relatie tussen de jongeren en de moederpartij. Het resultaat daarvan wordt uiterlijk 1 mei verwacht, aldus SP-partijvoorzitter Jannie Visscher. Tot die tijd wil ze niet ingaan op de zaak. Ook Kemerink zelf zegt nog niets van de SP gehoord te hebben sinds de ledenvergadering van zondag. Hij wil niet zeggen of hij verzoening verwacht met de partij. "We willen er graag weer helemaal bij horen, maar dan wel met meer autonomie."
Kemerink zegt dat het zou kunnen dat de SP de actie opvat als een provocatie. "Maar we willen met een voltallig bestuur kunnen functioneren. Na de uitspraak van de commissie gaan we met de SP in gesprek."
Meer uit Binnenland
BELÉM (ANP) - Klimaatbeleid moet veel meer dan nu gaan over de gezondheid van mensen. Met die boodschap is de Nederlandse arts en onderzoeker Evelyn Brakema naar de klimaattop in Brazilië gereisd. "Ik kan in mijn spreekkamer veel doen voor mensen, maar het allerbelangrijkste dat je kunt doen voor de volksgezondheid is ambitieus klimaatbeleid maken", zegt Brakema, die naast haar werk voorzitter is van de Groene Zorg Alliantie.
7 uur geledenBREDA (ANP) - Nederland moet nu al kijken welke randvoorwaarden nodig zijn om grote waterbeschermingsprogramma's zoals de Deltawerken in de komende jaren uit te voeren. Die boodschap gaf Deltacommissaris Co Verdaas op het jaarlijkse Deltacongres in Breda. Volgens Verdaas moeten grote keuzes worden gemaakt over het waterbeheer, maar is het ook noodzakelijk dat daarvoor genoeg menskracht is en dat de wetgeving daarop aansluit.
7 uur geledenHAARLEM (ANP) - Na een explosie aan de Archimedeskade in Haarlem heeft de politie een minderjarige verdachte aangehouden. Een politiewoordvoerder wil in verband met de privacy van de verdachte niets delen over de woonplaats, leeftijd of het geslacht, alleen dat het om een tiener gaat.
7 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het aantal zachte dagen in Nederland, waarop de temperatuur 15 graden of hoger is, is dit jaar opgelopen tot 207. Daarmee is een nieuw record gevestigd, meldt Weeronline. Het vorige record stond op 206 dagen en werd gehaald in 2022 en 2014. De meetreeks loopt sinds 1901.
9 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - Drie schadelijke programma's waarmee cybercriminelen inbraken en gegevens stalen, zijn deze week uit de lucht gehaald. Volgens de politie "is het hele businessmodel van veel cybercriminelen tegelijkertijd verstoord".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pas vanaf 2030 krijgen vrouwen met zeer dicht borstweefsel niet alleen een röntgenfoto voor de screening van borstkanker, maar ook een MRI-scan. In het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) was al afgesproken dat hier geld voor komt, maar volgens demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) duurt het "nog enkele jaren voordat noodzakelijke stappen en goede voorbereiding afgerond zijn".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gasopslagen in Nederland zaten begin deze maand minder vol dan volgens Europese afspraken zou moeten. Dat meldt demissionair klimaat- en energieminister Sophie Hermans aan de Tweede Kamer. De VVD-bewindsvrouw ziet geen reden tot zorg. De aanvoer van gas is al langere tijd stabiel, net als de prijzen, schrijft zij.
9 uur geleden