SP en VVD willen sjoemelaars met energielabels hard aanpakken
DEN HAAG (ANP) - Fraude en sjoemelen met energielabels moeten hard worden aangepakt, vinden SP en VVD. Als energielabels van woningen te rooskleurig worden voorgesteld, moet er meer voor het huis of een hogere huur worden betaald, maar ook voor een hoge energierekening. Via opsporen, toezicht houden en boetes opleggen, moet hier een eind aan worden gemaakt, willen SP en VVD.
Boetes voor sjoemelaars die meerdere malen een "te rooskleurig energielabel" afgeven, moeten daarnaast dusdanig worden verhoogd zodat gedupeerde bewoners gecompenseerd kunnen worden, stelde SP-Kamerlid Sandra Beckerman voor in het debat over het klimaatakkoord voor de gebouwde omgeving. Dat deed zij mede namens VVD-Kamerlid Peter de Groot.
"Je moet erop kunnen vertrouwen dat je weet hoe zuinig je woning is", zei Beckerman. "Het is belangrijk dat er niet mee wordt gesjoemeld en dat je als huurder of woningeigenaar scheel betaalt."
Moties
De Kamer heeft de afgelopen jaren meerdere moties aangenomen waarin het kabinet wordt opgeroepen fraude met de (verplichte) energielabels aan te pakken. "Maar het gaat nog steeds mis", zei Beckerman. "Dit systeem maakt fraude mogelijk en sjoemelaars komen er nog steeds mee weg."
"Gezien de huidige technieken is de manier waarop energielabels voor woningen worden verstrekt - eens in de tien jaar zonder controle van het ware energieverbruik - achterhaald en gevoelig voor fouten en gesjoemel", zegt De Groot. "Het kabinet moet ervoor zorgen dat de daadwerkelijke gegevens, in combinatie met het energieverbruik van de woning, digitaal worden verwerkt. Dan is het energielabel up-to-date en worden misstanden voorkomen."
Beide partijen willen nu van minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) weten of hij het voorstel gaat overnemen. De Jonge komt later op de dag aan het woord.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver zegt dat de formatie lijkt te koersen op een minderheidskabinet, zonder zijn partij GroenLinks-PvdA. Hij zei dit maandagochtend na afloop van zijn gesprek met informateur Sybrand Buma, maar maakte verder niet duidelijk waar hij de claim op baseerde.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA gaan in de volgende informatieronde in gesprek met de VVD, verwachten meerdere ingewijden rond de formatie zondag in gesprekken met het ANP. Het is niet duidelijk of de onderhandelingen zullen gaan over de optie van een minderheidskabinet.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Roger van Boxtel (Grote Stedenbeleid, D66) en Cees Veerman (Landbouw, CDA) vinden dat de VVD moet aanschuiven bij D66 en CDA om te praten over een minderheidskabinet. Een meerderheidskabinet met deze drie partijen en GroenLinks-PvdA erbij zien de partijprominenten niet gebeuren, zeiden ze zondagmiddag bij Buitenhof.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
2 dagen geleden