Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SP en PVV lijnrecht tegenover elkaar over zorgbezuinigingen

SP en PVV lijnrecht tegenover elkaar over zorgbezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk en PVV-voorman Geert Wilders staan in het debat over de regeringsverklaring lijnrecht tegenover elkaar als het gaat om bezuinigen op de zorg. Toen de beide partijen nog samen in de oppositie zaten, was geld voor de zorg nog een gezamenlijk doel. SP'er Dijk vraagt Wilders dan ook: "Waar bent u in hemelsnaam mee bezig?"

Het nieuwe kabinet bezuinigt flink om de overheidsfinanciën op orde te brengen. Dijk had liever gezien dat er geld werd opgehaald bij grote bedrijven en mensen met veel vermogen. Hij wil van Wilders weten waarom hij instemt met bezuinigingen op de zorg. Volgens Wilders zijn er "geweldige maatregelen" afgesproken in het coalitieakkoord, maar ook dingen die pijn doen. Hij wijst op de lastenverlichting die de coalitiepartijen willen regelen. "En u zit daar maar wat in de oppositie en u doet helemaal niets voor de mensen", houdt hij Dijk voor.

"Dit noem ik zuur rechts", reageert Dijk. "En ik zal u zeggen waarom: u ontwijkt mijn vraag." De PVV voert VVD-beleid uit, meent hij. De SP-politicus wijst erop dat er nog veel meer gaten gedicht moeten worden: de verkoop van het Duitse deel van staatsbedrijf TenneT is in het water gevallen, er moet geld komen voor het toeslagenschandaal en de herziening van het arbeidsongeschiktheidsstelsel. De vermogensbelasting is bovendien "kapot", en ook die reparatie zal flink in de papieren lopen.

'Verhullende taal'

Dijk ziet een gat in de begroting ontstaan van 8 miljard euro of nog veel meer. Volgens de afgesproken systematiek zal dan ook de zorg veel inleveren. De SP'er wil er samen met Wilders voor zorgen dat er "geen enkele euro" extra wordt bezuinigd op de zorg en het geld "daar gaat halen waar het zit: bij de grote vermogens".

Daarop zei Wilders dat het kabinet deze zomer gaat kijken hoe de begroting eruit ziet. Hij wil daar niet op vooruitlopen. In de zorg is bovendien te "herprioriteren", denkt hij, waardoor bezuinigingen minder pijn doen. Dijk verwijt Wilders op zijn beurt weer "Haagse, verhullende taal" uit te slaan.

Meer uit Politiek

Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

8 uur geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

11 uur geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

13 uur geleden
Jetten wil in gesprek met Joodse gemeenschap na aanslag op school

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het "verschrikkelijk" dat een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit was van een explosie. "Ik begrijp de boosheid en angst en ga snel in gesprek met de Joodse gemeenschap. Zij moeten zich altijd veilig weten in ons land", schrijft hij op X.

14 uur geleden
Van Weel hekelt 'laffe aanval' op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) veroordeelt de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag, waarbij een explosie heeft plaatsgevonden. "Twee nachten op rij een laffe aanval met een explosief bij een Joods gebouw. Eerst in Rotterdam, nu in Amsterdam", schrijft hij op X.

14 uur geleden
Lokale partijen willen meer steun van het kabinet voor veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen willen meer steun van het kabinet als het gaat om veiligheid, zeiden meerdere partijen tijdens het radiodebat van de NOS vrijdag. Zo laat de landelijke overheid de gemeente Den Haag, net als andere gemeenten, in de steek, betoogde Richard de Mos van Hart voor Den Haag toen het ging over criminaliteit in de stad en het tekort aan politieagenten.

1 dag geleden
Jetten tevreden met lagere drempel om te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat de drempel om te gaan stemmen lager wordt gemaakt door meer stembureaus en de proef met kleinere stembiljetten. In zijn wekelijkse persconferentie riep de D66-minister-president iedereen op om te gaan stemmen. "Dit is toch het meest dichtbij."

1 dag geleden