SP draait duimschroeven jongerenclub aan om omstreden voorzitter
DEN HAAG (ANP) - De SP grijpt in bij jongerentak ROOD, nadat een geroyeerde SP'er voorzitter van die club is geworden. ROOD krijgt geen geld meer van het bestuur en de partij schort ook ondersteuning op bijvoorbeeld administratief niveau op.
Olaf Kemerink werd dit weekeinde tot ROOD-voorzitter gekozen, met driekwart van de stemmen. Dit gebeurde vlak nadat hij door het bestuur van de moederpartij uit de SP werd gezet. Hij zou er gewelddadige, communistische denkbeelden op nahouden. De partijregels schrijven voor dat je alleen lid kan zijn van ROOD als je ook lid bent van de SP.
"Door het partijbestuur van de SP is vastgesteld dat de ontstane situatie in strijd is met de regels en daarom kunnen we daar geen verantwoordelijkheid voor nemen", zegt SP-voorzitter Jannie Visscher. Wat de ingreep in de praktijk voor ROOD betekent, krijgt het bestuur binnenkort te horen, belooft zij. De SP zegt open te blijven staan voor een gesprek met ROOD over de situatie.
Uit de partij gezet
Kremerink werd samen met vijf andere SP'ers uit de partij gezet. Volgens de partij gaat het om een stel "geradicaliseerde zolderkamercommunisten" die banden hebben met het Communistisch Platform en het Marxistisch Forum. De geroyeerde socialisten zien dit als stromingen binnen de Socialistische Partij, de SP zelf ziet het als partijen op zich, en accepteert geen dubbel lidmaatschap.
Het SP-bestuur zei eerder tegen Nieuwsuur dat de het Platform eerst nog gewoon marxistische ideeën besprak, maar zich inmiddels met "heel enge dingen" bezighoudt. "Zij willen de bevolking bewapenen om over te gaan tot een burgeroorlog". Het bestuur vreest ook dat de radicalere vleugel de partij poogt over te nemen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het treinverkeer rond Amsterdam dat sinds dinsdagochtend ontregeld was, is grotendeels weer opgestart, is te zien in de NS-app. Alleen tussen Schiphol en Amsterdam Bijlmer ArenA rijden geen treinen vanwege het weer.
19 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het lukt jonge starters op de woningmarkt beter een eerste huis te kopen. In het laatste kwartaal van vorig jaar lag het aantal hypotheekaanvragen van deze groep 169 procent hoger dan in dezelfde periode in 2024. Dat meldt De Hypotheker.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft de Waddeneilanden vanaf middernacht ingeschaald op code groen, het laagst mogelijke niveau. Dinsdag gold al code groen op de Waddeneilanden, maar de verwachting was dat het er woensdag code geel zou worden. Die verwachting valt volgens het KNMI weg: het vriest er niet en de temperatuur zakt woensdag ook niet onder nul graden, aldus een woordvoerder. Ook wordt er weinig tot geen sneeuwval verwacht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wegenwacht adviseert mensen die woensdag de weg op moeten in elk geval een warme jas en een opgeladen telefoon mee te nemen, ook als ze maar een korte rit willen maken. Daarnaast moeten ze voor vertrek goed naar de actuele situatie op de weg kijken, laat een woordvoerster van de ANWB weten.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De strooiwagens van Rijkswaterstaat hebben dinsdag ongeveer 8 miljoen kilo zout over de Nederlandse wegen gestrooid. Maandag werd 12 miljoen kilo gestrooid. De voorraad is voorlopig nog lang niet op, de organisatie had aan het begin van de winter zo'n 250 miljoen kilo tot haar beschikking.
11 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Dinsdag gingen 2200 praktijkexamens bij het CBR niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen meldt dat 1000 examens wel doorgingen. Die werden vooral in het zuiden en noorden van het land afgenomen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten melden dat het strooizout plaatselijk bijna op is. Dat is bijvoorbeeld het geval in Heiloo, Bergen en Leiderdorp. Daardoor kan alleen op de belangrijkste wegen gestrooid worden of wordt het strooizout gemengd met zand.
13 uur geleden