Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SOMO: Shell betaalt aandeelhouders ten koste van klimaat

SOMO: Shell betaalt aandeelhouders ten koste van klimaat

AMSTERDAM (ANP) - Shell spendeert te veel geld aan aandeelhouders en dat gaat ten koste van investeringen in vergroening. Dit zegt kenniscentrum SOMO in een nieuw rapport. Ook investeert het olie- en gasconcern nog steeds te veel in fossiele brandstoffen. Shell kan zo niet de doelen van het Klimaatakkoord van Parijs halen, maar ook niet zijn eigen doel om in 2050 klimaatneutraal te zijn, concludeert SOMO.

Volgens de onderzoekers hanteert Shell "een hoog uitbetalingsregime" aan zijn aandeelhouders. De uitbetalingen van het concern waren tussen 2010 en vorig jaar 82 procent van de nettowinst, 122 miljard dollar aan dividenden en 48 miljard dollar aan het inkopen van aandelen. Afgelopen juni kondigde Shell aan dat het concern aandeelhouders fors gaat belonen. Het bedrijf wil de komende twee jaar minder uitgeven en strenger kijken naar investeringen. Er blijft meer geld over en dat gaat deels naar de aandeelhouders.

Om te kunnen voldoen aan het Klimaatakkoord uit 2015, waarin staat dat de aarde nog maximaal 1,5 graad mag opwarmen, mag Shell vanaf 2020 nog ongeveer 1,9 gigaton CO2 uitstoten, berekende SOMO. Dit zou betekenen dat Shell 68 procent van zijn oliereserves in de grond moet houden. Shell heeft sinds het Klimaatakkoord 14,4 miljard dollar geïnvesteerd in nieuwe olievelden en wil in elk geval de komende twee jaar tot 1,5 miljard dollar per jaar hieraan uitgeven, schrijven de onderzoekers. "De strategie van Shell om opties open te houden en tijd te rekken met investeren in fossiele brandstoffen terwijl het in de toekomst klimaatneutraal wil zijn, is heel schadelijk", zegt SOMO-onderzoeker Rodrigo Fernandez.

Miljardeninvesteringen

Shell is het niet eens met de conclusie van SOMO, laat het bedrijf weten. De strategie van het concern is er naar eigen zeggen op "gericht Shell tegen 2050 om te vormen tot een energieleverancier met netto-nul-uitstoot en tegelijkertijd een hoog rendement voor onze aandeelhouders te genereren". Zo wil Shell van 2023 tot 2025 miljarden investeren "om de verdere ontwikkeling van koolstofarme energieoplossingen, waaronder biobrandstoffen, waterstof, het opladen van elektrische voertuigen en koolstofafvang en -opslag, te ondersteunen".

Drie jaar geleden concludeerde onderzoeksbureau Oil Change International (OCI) samen met onder meer Milieudefensie en SOMO dat de toen meest recente klimaatplannen van olie- en gasbedrijven als Shell ruim onvoldoende zijn om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad.

Meer uit Financieel

Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.

1 minuut geleden
Met problemen kampende moeder Albert Heijn grootste verliezer AEX

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was maandag de grootste verliezer bij de hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs. Het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall kampt al sinds zondagmiddag met een cybersecurity incident. Om zijn IT-systemen te beschermen zag het concern zich genoodzaakt websites, apps en klantenservices van de winkels tijdelijk uit te schakelen. Ook worden er voorlopig geen online bestelde boodschappen bezorgd.

2 minuten geleden
Nog steeds geen duidelijkheid over 'IT-incident' bij AH

ZAANDAM (ANP) - Een dag nadat websites van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall uit de lucht werden gehaald, is er nog altijd veel onduidelijk over de storing bij de bedrijven. Albert Heijn maakte maandagochtend bekend dat de sites sinds zondag kampen met een "IT-incident", waardoor een aantal systemen uit voorzorg zijn uitgeschakeld.

1 uur geleden
Wall Street begint afwachtend in aanloop naar cijferseizoen VS

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn voorzichtig begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers zijn in afwachting van kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen.

2 uur geleden
Meer bestellingen bij Picnic na cyberbeveiligingsincident AH

AMSTERDAM (ANP) - Boodschappenbezorger Picnic ziet sinds maandagmorgen een toename in het aantal bestellingen voor dinsdag en heeft de bezorgcapaciteit daarom opgeschaald. Dat laat een woordvoerder desgevraagd weten. Bij Albert Heijn kunnen er online geen boodschappen worden besteld door een "cybersecurity incident", meldde de supermarktketen maandag.

3 uur geleden
Cyberaanval ontregelt koeling in Franse supermarkten

RUNGIS (ANP/AFP) - Twee grote Franse supermarktketens zijn getroffen door een cyberaanval, waardoor koelinstallaties zijn gaan ontdooien. Dat bevestigen Intermarché en Coopérative U aan het Franse persbureau AFP.

3 uur geleden
Zorgen bij personeel over toekomst chemiecomplex Shell Moerdijk

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen dat Shell duidelijkheid geeft over de toekomst van zijn grote chemiecomplex in Moerdijk. De naar schatting 1400 medewerkers worden volgens de bonden in het ongewisse gelaten, terwijl "inmiddels openlijk wordt gespeculeerd over toekomstscenario's die uiteenlopen van verkoop en opknippen tot sanering of zelfs sluiting".

3 uur geleden