SOMO roept pensioenfondsen op: breek met vermogensbeheerders VS
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse pensioenfondsen moeten breken met Amerikaanse vermogensinvesteerders en hun invloed op de klimaatkoers van bedrijven terugpakken. Daarvoor pleit de Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in een dinsdag verschenen artikel in economenblad ESB. Op dit moment drukken vermogensbeheerders uit de Verenigde Staten namelijk een grote stempel op de koers van Nederlandse bedrijven.
SOMO stelt dat BlackRock, Vanguard, State Street en Fidelity een belang van 11,8 procent beheren in Nederlandse beursgenoteerde bedrijven. De vijf Nederlandse tegenhangers - Achmea, PGGM, Robeco, APG en Aegon - beheren een belang van slechts 0,9 procent. Volgens SOMO domineerden voorheen Nederlandse partijen, maar verschuift het aandeelhouderschap nu "in rap tempo" naar Amerikaanse zijde.
Hoewel Nederlandse pensioenfondsen als ABP en PFZW hun vermogen deels via Nederlandse beheerders beheren, gaan er ook miljarden naar de VS. Formeel behouden de pensioenfondsen hun stemrecht, maar de impact daarvan is volgens SOMO gering. Daarnaast maken investeerders relatief weinig gebruik van hun stemrecht, waardoor Amerikaanse vermogensbeheerders namens hen kunnen stemmen, vaak tegen klimaatresoluties.
'Wrang contrast'
Ondertussen werkt Europa aan het vergroenen van de industrie, waarvan de financiering deels moet komen uit het kapitaal dat wordt beheerd door de Amerikaanse partijen. Daarmee ontstaat "een wrang contrast", stelt SOMO. "Gevolg van dit Amerikaanse vermogensbeheer is dat Nederlandse strategische keuzes over klimaat en industrie uiteindelijk elders worden gemaakt", aldus de stichting.
Daarom moeten institutionele beleggers zoals pensioenfondsen hun invloed vergroten. "Wie honderden miljarden beheert namens miljoenen Nederlanders, heeft de verantwoordelijkheid om duurzaamheid niet alleen te beloven, maar ook daadwerkelijk af te dwingen", bepleit SOMO. "Dat maakt echt rentmeesterschap weer mogelijk: actieve, inhoudelijke betrokkenheid bij de strategische koers van bedrijven."
BlackRock zegt als minderheidsaandeelhouder de strategie bij een bedrijf niet te dicteren. Wel gaat de vermogensbeheerder volgens een woordvoerder in gesprek met bedrijven over thema's als duurzaamheid en klimaat. "Dit doen wij om onze stembeslissingen te onderbouwen voor klanten die ons het mandaat hebben gegeven om voor hen te stemmen. Voor klanten die zelf hun stemrecht willen uitoefenen, heeft BlackRock het grootste Voting Choice-programma in de sector opgezet."
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Aziƫ vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
18 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
19 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
20 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
21 uur geleden