Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sommige scholieren horen uitslag eindexamen later na ddos-aanval

Sommige scholieren horen uitslag eindexamen later na ddos-aanval

DEVENTER (ANP) - Maximaal 3500 middelbare scholieren hebben woensdag mogelijk wat langer moeten wachten op de uitslag van hun eindexamen dan de bedoeling was. Dat komt door een ddos-aanval op de software Somtoday, die scholen gebruiken om de uitslag vast te stellen. Dat bevestigt het IT-bedrijf Topicus uit Deventer, de eigenaar van Somtoday, na berichtgeving van het AD.

Ongeveer 200 onderwijsinstellingen met in totaal zo'n 650 scholen gebruiken Somtoday. Volgens Topicus hebben vijftien onderwijsinstellingen "later dan onze eigen deadline hun berekeningen kunnen uitvoeren". Sommige scholen hebben de leerlingen daardoor later kunnen bellen. De getroffen instellingen zitten verspreid over het land. Inmiddels zijn alle examenuitslagen berekend. Volgens het bedrijf is het niet zeker dat alle 3500 leerlingen te laat gebeld werden. Dat hangt ook af van de planning van de school zelf.

Het College voor Toetsen en Examens deelde woensdagochtend de normering voor de eindexamens. "We waren heel vroeg bij elkaar gekomen om de normering in te voeren, zodat scholen vanaf 08.00 uur de berekeningen konden starten. Binnen no-time had 94 procent van onze scholen dat gedaan", zegt een woordvoerder van Topicus.

Aangifte

In de loop van de ochtend liep het systeem vast. "We moesten om 11.35 uur een aanpassing doorvoeren, dat hadden we gedeeld met de gebruikers. Waarschijnlijk heeft de dader dat gezien. Precies op dat moment kregen we de ddos-aanval. Per seconde kregen we vier miljoen 'bezoekers'. Onze afweer had daar veel moeite mee. We zien vaker ddos-aanvallen, maar meestal zijn ze kleiner en niet zo goed gepland."

Door de aanval kon Topicus de software niet meteen aanpassen. Het bedrijf heeft iedereen buiten Nederland geblokkeerd. Ook moesten bezoekers bevestigen dat ze een mens zijn. Daardoor stopte de aanval, maar het zorgde wel voor vertraging.

Topicus weet niet wie de ddos-aanval heeft uitgevoerd en waarom. "Dit was iemand met de interesse om hier geld in te investeren. We zien soms aanvallen met 100.000 bezoekers per seconde, maar nooit meer dan een miljoen, en nu waren het er vier miljoen. Bovendien duurde deze aanval niet een halve minuut of een minuut, maar bijna 20 minuten." Volgens het bedrijf is er geen losgeld geëist om de aanval te staken. Het bedrijf doet aangifte bij de politie.

Meer uit Binnenland

Bruls biedt excuses aan voor rol Nijmegen in slavernijsysteem

NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.

4 uur geleden
Iran ontbiedt Nederlandse ambassadeur om Starlink in bagage

TEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.

5 uur geleden
Extreemrechtse demonstranten gooien vuurwerk in centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.

5 uur geleden
Groep antifascisten bij ACU in Utrecht om Defend Netherlands

UTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.

6 uur geleden
Onderzoek: kinderen vaker buiten, groot verschil per plaats

UTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.

7 uur geleden
OM eist celstraf voor vernielen graven en urnen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.

9 uur geleden
Man moet bijna 19 jaar cel in voor wurgen en verkrachten van ex

ALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.

11 uur geleden