Sommige scholieren horen uitslag eindexamen later na ddos-aanval
DEVENTER (ANP) - Maximaal 3500 middelbare scholieren hebben woensdag mogelijk wat langer moeten wachten op de uitslag van hun eindexamen dan de bedoeling was. Dat komt door een ddos-aanval op de software Somtoday, die scholen gebruiken om de uitslag vast te stellen. Dat bevestigt het IT-bedrijf Topicus uit Deventer, de eigenaar van Somtoday, na berichtgeving van het AD.
Ongeveer 200 onderwijsinstellingen met in totaal zo'n 650 scholen gebruiken Somtoday. Volgens Topicus hebben vijftien onderwijsinstellingen "later dan onze eigen deadline hun berekeningen kunnen uitvoeren". Sommige scholen hebben de leerlingen daardoor later kunnen bellen. De getroffen instellingen zitten verspreid over het land. Inmiddels zijn alle examenuitslagen berekend. Volgens het bedrijf is het niet zeker dat alle 3500 leerlingen te laat gebeld werden. Dat hangt ook af van de planning van de school zelf.
Het College voor Toetsen en Examens deelde woensdagochtend de normering voor de eindexamens. "We waren heel vroeg bij elkaar gekomen om de normering in te voeren, zodat scholen vanaf 08.00 uur de berekeningen konden starten. Binnen no-time had 94 procent van onze scholen dat gedaan", zegt een woordvoerder van Topicus.
Aangifte
In de loop van de ochtend liep het systeem vast. "We moesten om 11.35 uur een aanpassing doorvoeren, dat hadden we gedeeld met de gebruikers. Waarschijnlijk heeft de dader dat gezien. Precies op dat moment kregen we de ddos-aanval. Per seconde kregen we vier miljoen 'bezoekers'. Onze afweer had daar veel moeite mee. We zien vaker ddos-aanvallen, maar meestal zijn ze kleiner en niet zo goed gepland."
Door de aanval kon Topicus de software niet meteen aanpassen. Het bedrijf heeft iedereen buiten Nederland geblokkeerd. Ook moesten bezoekers bevestigen dat ze een mens zijn. Daardoor stopte de aanval, maar het zorgde wel voor vertraging.
Topicus weet niet wie de ddos-aanval heeft uitgevoerd en waarom. "Dit was iemand met de interesse om hier geld in te investeren. We zien soms aanvallen met 100.000 bezoekers per seconde, maar nooit meer dan een miljoen, en nu waren het er vier miljoen. Bovendien duurde deze aanval niet een halve minuut of een minuut, maar bijna 20 minuten." Volgens het bedrijf is er geen losgeld geƫist om de aanval te staken. Het bedrijf doet aangifte bij de politie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een fietser is in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen door een ongeval met een tram in Den Haag. Dat meldt de politie Den Haag op X.
2 uur geledenGROESBEEK (ANP) - De gemeenteraad van Berg en Dal gaat akkoord met het verzoek van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om asielzoekers op te vangen in een hotel in Ooij. Wel wil de raad dat er geen 86, maar maximaal 64 asielzoekers worden opgevangen. Op die manier voldoet de gemeente aan de spreidingswet.
4 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De proef met een Arriva-nachttrein die op vrijdag- en zaterdagnacht van Schiphol naar Zwolle en terug rijdt is voor het eerste deel van het traject niet rendabel. Dat blijkt uit een rapport dat vervoersbedrijf Arriva heeft gedeeld met de gemeente Lelystad. Lelystad en Almere betalen voor de proef.
4 uur geledenORANJESTAD (ANP) - Op Aruba heeft de rechter donderdagmiddag (lokale tijd) twee agenten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Ze schoten in januari 2025 de 19-jarige Ayden Lanoy dood.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lodewijk Asscher gaat het kabinet helpen om tot definitieve afspraken te komen met Tata Steel Nederland over vergroening van het staalbedrijf. De voormalige leider van de PvdA wordt ministerieel gezant, schrijft minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.
9 uur geledenMOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.
9 uur geleden