Sommige kankersoorten vaker vastgesteld bij rijkere mensen
UTRECHT (ANP) - Dat mensen met een laag inkomen korter gezond blijven dan mensen met meer geld, is bekend. Maar sommige kankervormen worden toch vaker geconstateerd bij mensen met een hogere sociaaleconomische status, schrijft Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
Mensen met een laag inkomen leven gemiddeld zeven jaar korter en hun gezondheid gaat 22 jaar eerder achteruit. IKNL dringt daarom in een nieuwe publicatie aan op beleid dat die verschillen kan verkleinen. Rijkere mensen krijgen echter wel vaker de diagnose huid-, borst-, prostaat- en zaadbalkanker. Hersentumoren worden ook wat vaker bij meer welvarende mannen gezien. Zij die het minder breed hebben maken over het algemeen meer kans op longkanker, leverkanker, maagkanker, hoofd-halskanker en het zogenoemde primaire tumor onbekend (PTO).
Huidtumoren komen twee keer vaker voor bij mensen met hoge inkomens. Leverkanker komt drie keer zoveel voor bij degenen die het financieel minder hebben getroffen, ook al drinken juist mensen met een hoger inkomen vaker alcohol, wat slecht is voor met name dit orgaan. Alcohol kan mogelijk ook een rol spelen bij borstkanker. Waardoor iemand kanker krijgt, is echter zelden precies te zeggen. Op huidkanker maak je wel meer kans door veel in de zon te zitten.
De sociaaleconomische status maakt niet heel erg veel uit voor het stadium van de diagnoses, zag IKNL. Toch zijn rijkere mensen er wel vaker eerder bij als het gaat om kankersoorten die ook via bevolkingsonderzoeken worden opgespoord (darmkanker, borstkanker, baarmoederhalskanker). Ze nemen vaker aan de programma's deel. Ze zijn overigens ook gemakkelijker te porren voor preventie via het HPV-vaccin (de prik tegen baarmoederhalskanker, kanker aan mond- en keelholte, de vagina, schaamlippen, de anus en de penis). De hogere prostaatkankercijfers hebben mogelijk ook te maken met het vaker laten uitvoeren van testen.
Armere mensen roken vaker en kampen meer met overgewicht, risicofactoren voor kanker. "Als huisarts merk je dagelijks een slechtere gezondheid bij mensen met lager inkomen en dat geldt dus ook voor kanker. Van alle problemen die deze patiënten ervaren heeft gezond leven niet altijd prioriteit. Dat kan het gevolg zijn van een gebrek aan kennis, maar toegang tot gezonde voeding of sportclubs heeft ook te maken met financiële drempels. Het herkennen van alarmsymptomen van kanker of het begrijpen van een uitnodiging voor een bevolkingsonderzoek is niet vanzelfsprekend", zegt de Utrechtse huisarts Kristel van Asselt.
Meer uit Binnenland
WAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
1 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
3 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
9 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
14 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
15 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
1 dag geleden