Sommige kankersoorten vaker vastgesteld bij rijkere mensen
UTRECHT (ANP) - Dat mensen met een laag inkomen korter gezond blijven dan mensen met meer geld, is bekend. Maar sommige kankervormen worden toch vaker geconstateerd bij mensen met een hogere sociaaleconomische status, schrijft Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).
Mensen met een laag inkomen leven gemiddeld zeven jaar korter en hun gezondheid gaat 22 jaar eerder achteruit. IKNL dringt daarom in een nieuwe publicatie aan op beleid dat die verschillen kan verkleinen. Rijkere mensen krijgen echter wel vaker de diagnose huid-, borst-, prostaat- en zaadbalkanker. Hersentumoren worden ook wat vaker bij meer welvarende mannen gezien. Zij die het minder breed hebben maken over het algemeen meer kans op longkanker, leverkanker, maagkanker, hoofd-halskanker en het zogenoemde primaire tumor onbekend (PTO).
Huidtumoren komen twee keer vaker voor bij mensen met hoge inkomens. Leverkanker komt drie keer zoveel voor bij degenen die het financieel minder hebben getroffen, ook al drinken juist mensen met een hoger inkomen vaker alcohol, wat slecht is voor met name dit orgaan. Alcohol kan mogelijk ook een rol spelen bij borstkanker. Waardoor iemand kanker krijgt, is echter zelden precies te zeggen. Op huidkanker maak je wel meer kans door veel in de zon te zitten.
De sociaaleconomische status maakt niet heel erg veel uit voor het stadium van de diagnoses, zag IKNL. Toch zijn rijkere mensen er wel vaker eerder bij als het gaat om kankersoorten die ook via bevolkingsonderzoeken worden opgespoord (darmkanker, borstkanker, baarmoederhalskanker). Ze nemen vaker aan de programma's deel. Ze zijn overigens ook gemakkelijker te porren voor preventie via het HPV-vaccin (de prik tegen baarmoederhalskanker, kanker aan mond- en keelholte, de vagina, schaamlippen, de anus en de penis). De hogere prostaatkankercijfers hebben mogelijk ook te maken met het vaker laten uitvoeren van testen.
Armere mensen roken vaker en kampen meer met overgewicht, risicofactoren voor kanker. "Als huisarts merk je dagelijks een slechtere gezondheid bij mensen met lager inkomen en dat geldt dus ook voor kanker. Van alle problemen die deze patiënten ervaren heeft gezond leven niet altijd prioriteit. Dat kan het gevolg zijn van een gebrek aan kennis, maar toegang tot gezonde voeding of sportclubs heeft ook te maken met financiële drempels. Het herkennen van alarmsymptomen van kanker of het begrijpen van een uitnodiging voor een bevolkingsonderzoek is niet vanzelfsprekend", zegt de Utrechtse huisarts Kristel van Asselt.
Meer uit Binnenland
ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle vier jaar geëist tegen de 35-jarige Sana C., waarvan een jaar voorwaardelijk. De uit Woerden afkomstige vrouw heeft bekend dat zij als medewerkster van de rechtbank in Amsterdam gegevens uit de systemen voor geld heeft verkocht. Daarnaast zou ze een man voor bijna een ton hebben afgeperst, over een periode van twee jaar.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie heeft woensdag vier mensen uit Den Haag aangehouden, omdat ze mogelijk hebben gesjoemeld met 8 miljoen euro aan coronasteun. Tijdens de coronacrisis konden werkgevers met wie het slecht ging geld krijgen van de overheid om salarissen door te betalen.
38 minuten geledenMADRID (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip waarop het hantavirus uitbrak, zullen na aankomst op het Spaanse eiland Tenerife worden overgebracht naar hun thuisland als zij geen symptomen hebben. Dat meldt de Spaanse minister van Volksgezondheid.
45 minuten geledenSANTA CRUZ (ANP) - Oceanwide, de Nederlandse rederij achter het cruiseschip waarop een uitbraak van het hantavirus plaatsvond, heeft een aanmeerverzoek gedaan bij een haven in Tenerife. Dat melden Spaanse media op gezag van de president van de Canarische Eilanden, waar Tenerife deel van uitmaakt. Hij noemt daarbij zaterdag als aankomstdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Beide vliegtuigen met drie medische evacués van het cruiseschip MV Hondius aan boord zijn volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken vertrokken vanaf Kaapverdië. Ze zijn onderweg naar Nederland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanaf Kaapverdië is de eerste medische evacuatievlucht vertrokken, laat een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken weten. Met twee vliegtuigen worden drie opvarenden van het cruiseschip MV Hondius naar Nederland overgebracht. Het gaat om een Nederlander (41), een Brit (56) en een Duitse (65).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, zijn woensdag van het schip afgehaald, meldt Tedros Adhanom Ghebreyesus, de topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Zij zijn vermoedelijk besmet met het hantavirus en zullen in Nederland medische zorg krijgen.
3 uur geleden