Sofwarebedrijf Nebu moet opdrachtgever meer info over hack geven
ROTTERDAM (ANP) - Softwareleverancier Nebu uit Wormerveer moet meer informatie geven aan een van zijn opdrachtgevers, marktonderzoeker Blauw uit Rotterdam, over een datalek. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank besloten in een kort geding dat was aangespannen door Blauw.
Aanleiding voor het geding was een inbraak vorige maand in de computersystemen van Nebu. Daardoor zijn de persoonlijke gegevens van mogelijk enkele miljoenen Nederlanders op straat komen te liggen. Blauw wil meer informatie over wat er precies is gebeurd, hoe groot het datalek is en wat de gevolgen zijn.
De informatie die Nebu tot nu toe heeft gegeven, is volgens Blauw volstrekt onvoldoende. De rechtbank deelt die opvatting. "In de overeenkomst tussen beide partijen is Nebu verplicht om Blauw te informeren over incidenten met betrekking tot de verwerking van persoonsgegevens en om de instructies van Blauw in een dergelijk geval op te volgen. Naar het voorlopig oordeel van de voorzieningenrechter moet het instructierecht van Blauw en de verplichting van Nebu om daaraan gevolg te geven, ruim worden uitgelegd."
Onafhankelijk forensisch onderzoek
Nebu moet Blauw van de voorzieningenrechter verder "uitgebreid informatie verschaffen over het datalek en vragen beantwoorden". Daarnaast moet Nebu een onafhankelijk forensisch onderzoek naar het datalek laten uitvoeren.
Op 10 maart braken de cybercriminelen in bij Nebu. Dat werd ruim een dag later ontdekt. In de tussentijd hadden de hackers informatie van de marktonderzoekers gestolen. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) liet weten dat 139 organisaties in Nederland mogelijk de dupe zijn van dit datalek. Nebu maakt de software die marktonderzoekers gebruiken om voor bedrijven te peilen wat hun klanten vinden. Blauw doet dat onder meer voor NS, Vodafone, Ziggo, CZ, Vrienden van Amstel Live, ArboNed en Trevvel.
Blauw laat in een reactie op het vonnis weten dat het belangrijkste doel was om definitief te weten te komen of data van haar opdrachtgevers is buitgemaakt bij het datalek. Ook is er nu een uitspraak van de rechter over "contractuele afspraken en wettelijke verplichtingen ten aanzien van het verwerken van persoonsgegevens", stelt Blauw. "Dit is van grote waarde voor een ieder die met persoonsgegevens werkt en daarover afspraken maakt."
Meer uit Binnenland
VENRAY (ANP) - De noodverordening die de gemeente Venray dinsdag heeft ingesteld vanwege de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen blijft tot zeker donderdag 10.00 uur van kracht. Dat laat een woordvoerder van de Noord-Limburgse gemeente weten.
2 uur geledenVENRAY (ANP) - Premier Rob Jetten heeft woensdag een bezoek gebracht aan Venray. "Bedankt aan iedereen die hier de afgelopen dagen heel hard heeft staan zwoegen en werken", zei hij.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Belangenorganisatie COC Nederland heeft woensdag een prijs gekregen tijdens de WorldPride in Amsterdam, een internationaal evenement voor lhbtqia'ers. COC ontving een International Pride Award, als "voorvechter van gelijkheid" voor queer personen. De award wordt toegekend door VN-organisatie UNDP en lhbti-organisatie ILGA World.
5 uur geledenWASSENAAR (ANP) - De brand in de duinen bij Wassenaar is onder controle, meldt de brandweer Haaglanden. Die houdt het gebied in de gaten om opkomende hotspots te bestrijden. Dat zijn kleine brandhaardjes die door de wind oplaaien.
6 uur geledenWASSENAAR (ANP) - Een hotel in de duinen bij Wassenaar wordt woensdag ontruimd, omdat er in de omgeving een brand woedt. De evacuatie van Fletcher Hotel Duinoord gebeurt uit voorzorg, meldt de Veiligheidsregio Haaglanden. De bezoekers worden ergens anders opgevangen. Het is niet bekend om hoeveel mensen het gaat.
7 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De natuurbrand die sinds maandag in het Limburgse gebied Boschhuizerbergen bij Oostrum woedde, is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio woensdagmiddag. Het vuur is nog niet volledig uit. De brandweer blijft dan ook nog in het gebied, zodat eventuele oplaaiingen snel ontdekt en gestopt kunnen worden, aldus de veiligheidsregio.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele waterschappen in het zuiden en oosten van Nederland hebben geen maatregelen meer achter de hand om de droogte te bestrijden. Onder meer Brabantse Delta en Drents Overijsselse Delta zeggen alle mogelijke maatregelen te hebben genomen om het water op peil te houden.
10 uur geleden