Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sofwarebedrijf Nebu moet opdrachtgever meer info over hack geven

Sofwarebedrijf Nebu moet opdrachtgever meer info over hack geven

ROTTERDAM (ANP) - Softwareleverancier Nebu uit Wormerveer moet meer informatie geven aan een van zijn opdrachtgevers, marktonderzoeker Blauw uit Rotterdam, over een datalek. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank besloten in een kort geding dat was aangespannen door Blauw.

Aanleiding voor het geding was een inbraak vorige maand in de computersystemen van Nebu. Daardoor zijn de persoonlijke gegevens van mogelijk enkele miljoenen Nederlanders op straat komen te liggen. Blauw wil meer informatie over wat er precies is gebeurd, hoe groot het datalek is en wat de gevolgen zijn.

De informatie die Nebu tot nu toe heeft gegeven, is volgens Blauw volstrekt onvoldoende. De rechtbank deelt die opvatting. "In de overeenkomst tussen beide partijen is Nebu verplicht om Blauw te informeren over incidenten met betrekking tot de verwerking van persoonsgegevens en om de instructies van Blauw in een dergelijk geval op te volgen. Naar het voorlopig oordeel van de voorzieningenrechter moet het instructierecht van Blauw en de verplichting van Nebu om daaraan gevolg te geven, ruim worden uitgelegd."

Onafhankelijk forensisch onderzoek

Nebu moet Blauw van de voorzieningenrechter verder "uitgebreid informatie verschaffen over het datalek en vragen beantwoorden". Daarnaast moet Nebu een onafhankelijk forensisch onderzoek naar het datalek laten uitvoeren.

Op 10 maart braken de cybercriminelen in bij Nebu. Dat werd ruim een dag later ontdekt. In de tussentijd hadden de hackers informatie van de marktonderzoekers gestolen. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) liet weten dat 139 organisaties in Nederland mogelijk de dupe zijn van dit datalek. Nebu maakt de software die marktonderzoekers gebruiken om voor bedrijven te peilen wat hun klanten vinden. Blauw doet dat onder meer voor NS, Vodafone, Ziggo, CZ, Vrienden van Amstel Live, ArboNed en Trevvel.

Blauw laat in een reactie op het vonnis weten dat het belangrijkste doel was om definitief te weten te komen of data van haar opdrachtgevers is buitgemaakt bij het datalek. Ook is er nu een uitspraak van de rechter over "contractuele afspraken en wettelijke verplichtingen ten aanzien van het verwerken van persoonsgegevens", stelt Blauw. "Dit is van grote waarde voor een ieder die met persoonsgegevens werkt en daarover afspraken maakt."

Meer uit Binnenland

RWS: funderingen van pijlers brug in A28 grotendeels gevuld

NIJKERK (ANP) - De werkzaamheden aan en bij de Hardenbergerbrug in snelweg A28 bij Nijkerk vorderen, meldt Rijkswaterstaat. "De funderingen van de pijlers van de brug zijn afgelopen nacht voor een groot deel opgevuld met zand", aldus de wegbeheerder.

31 minuten geleden
6 maanden cel voor oud-bassist Heideroosjes om kinderporno

ROERMOND (ANP) - Fred H., de voormalige bassist van punkband Heideroosjes, is veroordeeld tot achttien maanden cel. Daarvan zijn twaalf maanden voorwaardelijk, oordeelt de rechter in Limburg. H. stond voor de rechter voor het bezit en het verspreiden van kinderporno. Hij hoeft niet terug naar de gevangenis, omdat zijn celstraf even lang is als het voorarrest.

38 minuten geleden
Landelijke ov-staking leidt tot drukte bij taxibedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De landelijke ov-staking leidt tot drukte bij taxibedrijven. Zo waren er dinsdagavond bij Uber al ruim zes keer meer ritreserveringen gedaan dan normaal voor een woensdag, laat een woordvoerder weten.

46 minuten geleden
Zuid-Holland wil verbeteringen na ov-chaos Qbuzz snel regelen

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland moet snel aan de slag met de aanbevelingen uit de evaluatie van de chaotisch verlopen overgang van het busvervoer rond onder meer Alphen aan den Rijn, Gouda, Katwijk en Leiden. Daarvoor pleit een deel van Provinciale Staten. In de evaluatie staat onder meer dat het verstandig is om busstallingen in provinciaal beheer te nemen en om een nieuwe concessie in de zomer te laten beginnen in plaats van in de winter.

1 uur geleden
Overlijden Yayoi Kusama zorgt voor run op tickets Stedelijk

AMSTERDAM (ANP) - De overzichtstentoonstelling van de Japanse kunstenaar Yayoi Kusama wordt voor het Stedelijk Museum in Amsterdam de "grootste tentoonstelling die we ooit hebben gehad", zegt een woordvoerder. "De hele 'badkuip', de aanbouw aan het oude pand, is gevuld met haar werk. Dat is eerder gebeurd, maar wat deze expo groter maakt is dat we Kusama hebben doorgetrokken naar buiten: bomen op het Museumplein zijn gewrapt in rood met witte stippen en ook is de gevel bestickerd met gekleurde stippen."

1 uur geleden
Arts was zorgvuldig bij beëindigen leven kind, oordeelt commissie

DEN HAAG (ANP) - Een arts heeft eind vorig jaar zorgvuldig en volgens de regels gehandeld bij het beëindigen van het leven van een jong kind. Dat heeft een speciale commissie bepaald, die is opgericht om zulke gevallen te controleren.

1 uur geleden
Marechaussee vindt verborgen vuurwapens bij school Overasselt

OVERASSELT (ANP) - Tijdens een zoektocht naar bewijsmateriaal en sporen heeft de marechaussee "goed verborgen vuurwapens" aangetroffen in de buurt van een basisschool in Overasselt. Specialisten zijn aanwezig voor verder onderzoek en het veiligstellen van de wapens, meldt de politie. Ze lagen niet op het terrein van de school. Het precieze aantal wapens en andere details zijn niet bekendgemaakt.

1 uur geleden